Nowa płyta - nowe koncerty

 Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes rozpoczął serię koncertów promujących płytę „Ave Maria”, która jest już ósmym krążkiem tarnowskiego chóru. Laureat tegorocznego „Fryderyka” wystąpił na zamku w Nowym Wiśniczu. Teraz chór będą mogli usłyszeć tarnowianie podczas sobotniego koncertu w Bazylice Katedralnej.

 

Cykl koncertów promujących nową płytę - „Ave Maria” - rozpoczął Dziewczęcy Chór Katedralny Puellae Orantes. – Płyta zawiera 15 kompozycji muzycznych do łacińskiego tekstu modlitwy Ave Maria, od chorału gregoriańskiego po muzykę współczesną – mówi dyrygent, ksiądz Władysław Pachota. Na krążku znalazły się utwory skomponowane na zamówienie chóru przez polskich kompozytorów: Pawła Łukaszewskiego, Miłosza Bembinowa, Pawła Sydora, a także opracowanie utworu Michała Lorenca. Specjalnie dla chóru utwór skomponował także mieszkający w Kanadzie Filipińczyk Louis Madrid Calleja, który w związku z promocją płyty na kilka dni przyjechał do Tarnowa. – To dla mnie wzruszenie i wielki zaszczyt, że tak wspaniały chór wykonał utwór, który był napisany na użytek filmu – mówił po koncercie w Nowym Wiśniczu Michał Lorenc, wybitny kompozytor muzyki filmowej. – To wykonanie było fantastyczne. Chór mnie olśnił, bo jest to zupełnie nowa jakość myślenia muzycznego.

Przedpremierowy koncert w Nowym Wiśniczu publiczność przyjęła owacjami na stojąco. – Pomysł na nagranie tego albumu dojrzewał od wielu lat, a dziewczęta w sposób najbardziej naturalny mogą oddać treść modlitwy Ave Maria. Tyle przeżyć niesie ze sobą  ten jeden tekst, że ogromnie się cieszymy, iż mogliśmy to oddać – mówi Aleksandra Topor, asystentka dyrygenta, która na płycie wykonuje także partie solowe.

O wyjątkowości płyty „Ave Maria” tarnowska publiczność będzie mogła się przekonać już w sobotę. 15 września o godzinie 19.30 w Bazylice Katedralnej odbędzie się bowiem otwarty koncert promujący najnowszy krążek Puellae Orantes.

23 września o godzinie 19:30 chór wystąpi też w Kościele Zbawiciela w Warszawie, 13 października o godzinie 19.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie, a 14 października o godzinie 19.00 w Bazylice Św. Mikołaja w Bochni.

Cykl koncertów jest realizowany przy wsparciu finansowym samorządu województwa małopolskiego i współfinansowany z budżetu Tarnowa. Mecenasem Chóru jest TAURON Polska Energia.

12.09.2012
Twój komentarz:
Ankieta
Biorąc pod uwagę infalcję i ogólną sytuację gospodarczą, sądzę, że moja sytuacja w ciągu najbliższego roku:
| | | |