Część 4: Szkoła rodzenia – dlaczego warto z niej korzystać?

 Oczekiwanie narodzin dziecka jest pięknym, ale dla wielu przyszłych rodziców również  dość stresującym okresem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie się do tego wydarzenia. Można to zrobić na wiele sposobów,  jednak doświadczenie uczy, że szkoła rodzenia jest jedną z najlepszych metod.

 

Słowo „szkoła” może nieco odstraszać. Nie ma tu jednak ławek, nauczycieli ani ocen. Uczymy się poprzez dzielenie się wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem. Formuła - spotkania w małych grupach - pozwala na maksymalne wykorzystanie całego potencjału, ponieważ każdy z uczestników ma własne przemyślenia, spostrzeżenia, wątpliwości, którymi może podzielić się z grupą. Często ktoś zadaje pytanie, które ktoś inny wstydził się zadać. Przyjacielska atmosfera sprzyja dyskusjom, a czasem nawet sporom, które nigdy jednak nie są  bezowocne. Podczas zajęć nikt nikogo nie ocenia ani nie krytykuje, a wszystko o czym mówimy, pozostaje w grupie.

Ramowy program szkoły rodzenia obejmuje poród, noworodka, laktację i karmienie piersią oraz połóg. Na zajęciach rozmawiamy między innymi o emocjach, jakie przeżywamy w ciąży, podczas porodu i w połogu. Omawiamy fizjologiczny mechanizm porodu i działanie hormonów, które sterują jego przebiegiem. Sporo uwagi poświęcamy wsparciu i obecności osoby bliskiej w czasie porodu oraz rozpoznawaniu i zaspokajaniu potrzeb nowonarodzonego dziecka. Podczas spotkań jest także miejsce na rozmowę o tajnikach udanego karmienia naturalnego, niespodziankach i zaskoczeniach, związanych z przyjściem na świat dziecka. Podpowiadamy, jak radzić sobie w trudnych i wymagających sytuacjach. Nieodzowną częścią zajęć są też odwiedziny na salach porodowych i w pokojach oddziału położniczego oraz zapoznanie się z personelem. Oczywiście zajęcia to nie tylko teoretyczne rozważania, ale też praktyczne ćwiczenie nabytych właśnie umiejętności np. kąpieli i pielęgnowania noworodka, prawidłowego unoszenia i trzymania go. W ramach spotkań proponujemy rodzicom także naukę niemowlęcego masażu Shantala oraz chustonoszenia.

Zajęcia prowadzone są w małych, kameralnych grupach, oprócz wiedzy i potrzebnych umiejętności rodzice zyskują nowych znajomych, którzy są w podobnej sytuacji. Często osoby znające się z zajęć utrzymują ze sobą kontakty długo po porodzie. Każda grupa na początku zajęć określa własne preferencje i szczegółowy program jest realizowany tak, by spełnić oczekiwania uczestników.  Zajęcia w szkole rodzenia najlepiej zacząć po 24. tygodniu ciąży, jednak już wcześniej powinnyśmy zarezerwować sobie miejsce. Jeśli jest taka możliwość to najlepiej wybrać szkołę rodzenia prowadzoną przy szpitalu, w którym zaplanowałyśmy poród.

Drodzy Rodzice, boimy się tego, co nieznane. Warto pójść do szkoły rodzenia, by temu, co Was czeka, nadać bardziej konkretny kształt, abyście wiedzieli, czego się spodziewać, jak sobie  radzić w codziennym życiu z maluszkiem.  Zajęcia tego typu sprzyjają temu, byśmy uwierzyli we własne siły i nabrali kompetencji rodzicielskich. Jeśli nadal macie wątpliwości, czy warto - porozmawiajcie ze znajomymi, którzy już skorzystali z takiej formy edukacji, albo po prostu przyjdźcie i sami oceńcie.

 

Marta Knapik-Kloch

Dyplomowany Instruktor Szkoły Rodzenia

Położna Środowiskowa Centrum Zdrowia Tuchów

Certyfikowany Doradca Laktacyjny

30.09.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |