Część 8: Powrót do formy

 Każda kobieta pragnie wyglądać pięknie i czuć się dobrze w swoim ciele. Ciąża z pewnością dodaje uroku, ale również kilku lub kilkunastu kilogramów. Jest związana z cellulitem, rozstępami i wystającym brzuchem. Jak więc szybko powrócić do formy sprzed ciąży? To pytanie zadaje sobie każda z nas, gdy emocje związane z narodzinami dziecka opadną.

 

Ciąża niewątpliwie wyczerpuje i eksploatuje organizm, dlatego po porodzie powinnyśmy odpowiednio o siebie zadbać. W pierwszych tygodniach połogu często jesteśmy przemęczone, niewyspane i nie możemy znaleźć czasu dla siebie. Jednak warto wygospodarować nawet kilkanaście minut dziennie w celu usprawnienia ciała i ducha. Już w połogu warto zacząć pracę nad sobą. Aby droga do upragnionej formy była łatwa, krótka i przyjemna należy spełnić kilka warunków.


Po pierwsze musimy się zaakceptować w obecnym stanie i spojrzeć na siebie trochę przychylniej. Te dziewięć miesięcy ciąży było dużym wysiłkiem dla ciała. Przetrwanie porodu to także ogromne obciążenie, które porównywane jest do przebiegnięcia maratonu! Stąd też należy dać sobie trochę czasu na regenerację sił i dopiero potem myśleć o zrzuceniu zbędnych kilogramów.


Po drugie odpoczynek. Ciało i umysł potrzebują spokoju oraz równowagi, dlatego przez okres połogu powinno się przede wszystkim odpocząć. W tym czasie macica obkurcza się, goją się rany krocza, reguluje się gospodarka hormonalna, poziom płynów ustrojowych, organizm powoli przestawia się na inny tryb funkcjonowania. Obkurczają się również mięśnie brzucha. Powinno się wykorzystać każdy możliwy moment na odpoczynek. Podczas snu dziecka najlepiej położyć się z nim. Przerzucenie takich obowiązków jak sprzątanie, pranie czy gotowanie także wygeneruje więcej czasu na odpoczynek.


Po trzecie pozytywne nastawienie. Nie możemy zakładać, że zrzucimy 10 kg w dwa miesiące, a skóra brzucha od razu stanie się gładka i jędrna. Po sześciu tygodniach od porodu podczas wizyty kontrolnej lekarz stwierdzi, czy można zacząć ćwiczyć. Jeżeli uzna, że organizm jest w dobrym stanie, można rozpocząć proces rewitalizacji. Panie, które rodziły przez cesarskie cięcie powinny poczekać z intensywnymi ćwiczeniami jeszcze kolejnych sześć tygodni, gdyż rany wewnątrz brzucha potrzebują więcej czasu na zagojenie się. Najważniejsze jest ogólne dobre samopoczucie i pozytywne nastawienie.


Po czwarte należy zdrowo i racjonalnie się odżywiać. Wysiłek fizyczny ma sens kiedy wspomaga go dobra, zdrowa dieta. Wskazane jest picie dużych ilości wody, dzielenie posiłków na mniejsze porcje ale częściej spożywane, zjadanie podczas każdego posiłku określonej ilości warzyw, rezygnacja z fast foodów, słodyczy i dań smażonych, obfite śniadania i kolacje na trzy godziny przed snem.


Po piąte ćwiczenia. Warto, żeby w naszym napiętym planie dnia znalazło się choć trochę aktywności fizycznej. Propozycji wysiłku fizycznego dla mam jest bardzo wiele. Trening można rozpocząć spacerami na świeżym powietrzu z dzieckiem. Marsz w szybkim tempie co najmniej cztery razy w tygodniu po 40 minut jest dobrym przygotowaniem do bardziej intensywnego wysiłku. Kolejną propozycją są ćwiczenia izometryczne, które można wykonywać wszędzie i nie potrzeba do nich żadnych przyrządów. Polegają one na cyklicznym napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśni, np. brzucha, ramion, łydek, pośladków. Jazda na rowerze również jest dobrą aktywnością angażującą całe ciało. Przejażdżki co najmniej trzy razy w tygodniu pomogą osiągnąć coraz lepszą formę. Basen rozluźni i wzmocni mięśnie. Już półgodzinne pływanie ze średnią intensywnością spala sporą dawkę kalorii. Warto zabrać ze sobą również swojego malca, który poprawi koordynację ruchową i poczucie własnego ciała. Najpopularniejszą formą wysiłku są zróżnicowane zajęcia fitness dla mam. Specjalne ćwiczenia dopasowane do kobiet po porodzie niejednokrotnie są najlepszym i najczęściej wybieranym rodzajem aktywności ruchowej. Dodatkowym ich atutem jest to, że można zabrać ze sobą dziecko i wspólnie ćwiczyć.

Pielęgnacja także stanowi ważny element powrotu do wyglądu sprzed ciąży. Warto zainwestować w dobre kosmetyki, które powinny zawierać witaminy oraz substancje aktywne takie jak kolagen czy elastyna. Codzienne ich stosowanie z pewnością znacznie poprawi kondycję skóry. Każda kobieta chcąca uzyskać wymarzony wygląd po porodzie musi być cierpliwa i systematyczna, a z pewnością efekty będą zadowalające.

 

Paulina Witek

rehabilitantka okołoporodowa CZT

05.02.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |