Forum Dialogu – Tarnów 2030 - ekologia

 Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaprasza na kolejne spotkanie w ramach Forum Dialogu – Tarnów 2030. 29 listopada o godzinie 14.00 w Sali Lustrzanej uczestnicy forum dyskutować będą o ekologicznej przyszłości Tarnowa.

 

Trzecie już spotkanie w ramach Forum Dialogu – Tarnów 2030 odbędzie się w najbliższy piątek 29 listopada o godzinie 14.00 w Sali Lustrzanej. Tym razem zaproszeni uczestnicy forum dyskutować będą o ekologicznej przyszłości Tarnowa.

Interesująco zapowiada się pierwsza część spotkania, bowiem w jej trakcie zaprezentowane zostaną nowe, służące ekologii, a w szczególności poprawie jakości powietrza w mieście rozwiązania informatyczne opracowane i wdrożone przez Urząd Miasta Tarnowa i Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Owe rozwiązania to Geoportal Tarnowska Strefa Ciepła, w ramach którego możemy skorzystać z trzech internetowych serwisów.
Dzięki pierwszemu z tych serwisów tarnowianie uzyskają możliwość dokładnego zapoznania się z efektywnością energetyczną wszystkich budynków mieszkalnych i części użytkowych w mieście, otrzymując bardzo dokładne dane i analizy.
Druga funkcjonalność to sprawdzenie, które budynki mogą zostać przyłączone do miejskiej sieci MPEC „od ręki” i bez żadnych nakładów finansowych. Właściciele i administratorzy będą mogli od razu pobrać odpowiednie wnioski do wypełnienia i złożenia. Każda nieruchomość w mieście ma przyporządkowany określony status: czy już korzysta z miejskiego ciepła, czy jest w rejonie, w którym z tego ciepła może skorzystać od razu, pozbywając się starych źródeł, w jakim czasie będzie to możliwe w związku z rozbudową sieci itp.
Trzeci serwis daje możliwość zaznaczania na interaktywnej mapie nieruchomości, z których unosi się przysłowiowy „czarny dym z komina”, czyli użytkowane tam źródła ciepła są „twórcami smogu”. Tarnowianie otrzymają pełny i anonimowy dostęp do internetowego serwisu, przy pomocy którego będą mogli zgłaszać domy i inne obiekty, które „niezdrowo” dymią. Każda otrzymana w ten sposób informacja będzie szczegółowo weryfikowana (m.in. przy pomocy drona i osobistych wizyt) sprawdzać je będą strażnicy miejscy, uzupełni miejską bazę źródeł niskiej emisji, będzie też można właścicielom kopcących nieruchomości przekazać kompleksowe informacje dotyczące możliwości wymiany źródła ciepła na ekologiczne.
Prezydent polecił też Straży Miejskiej w Tarnowie zwrócić się do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska z wnioskiem o sfinansowanie zakupu specjalistycznego drona, który jest swoistym latającym laboratorium badającym skład powietrza – z takich dronów korzystają już niektóre miasta w Polsce. Gdy wykryją one składniki świadczące o niezdrowym składzie powietrza w czasie rzeczywistym przesyłają dane pomiarowe i dane o miejscu do operatora, a później służby miejskie mogą sprawdzić szczegóły i zająć się sprawą.
Forum Dialogu – Tarnów 2030 to inicjatywa prezydenta Romana Ciepieli, doradcza i dyskusyjna platforma skupiająca tarnowskich radnych oraz osoby z różnych środowisk miasta, które w radzie nie są reprezentowane. Dotychczas podczas dwóch spotkań forum dyskutowano na temat listy 53 tarnowskich propozycji do Banku Projektów Ponadlokalnych prowadzonego przez Województwo Małopolskie oraz o perspektywach rozwojowych tarnowskiej kultury.

27.11.2019
Twój komentarz:
Ankieta
W tym roku urlop spędzę:
| | | |