Oskar Szalecki na podium

W piątek, 4czerwca, w niemieckim Bochum rozegrana została pierwsza edycja Pucharu Europy Juniorów 2021 w konkurencji wspinaczki na czas. Bardzo dobrze w zawodach zaprezentował się zawodnik tarnowskiego klubu Sportiva, podopieczny mistrzyni wspinaczki Edyty Ropek – Oskar Szalecki.

Wysoką formę zaprezentował podczas pierwszej edycji Pucharu Europy Juniorów 2021 w konkurencji wspinaczki na czas Oskar Szalecki, podopieczny tarnowskiego klubu Sportiva i Edyty Ropek. Już na etapie rundy eliminacyjnej Oskar uplasował się na pierwszej pozycji kwalifikacji, jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski juniorów młodszych z czasem 7,194 sekundy. W ¼ finału rozstawiony został w parze z Włochem Giovannim Casavechi – w tym pojedynku rywal popełnił falstart i odpadł z dalszej rywalizacji. Polak awansował więc do kolejnej fazy finału.

Kolejny finałowy pojedynek Oskara z reprezentantem Francji Roderickiem Ventura, zakończył się pechowo dla tarnowianina. Tuż przed wyłącznikiem pomiaru czasu, Oskar odpadł nie kończąc biegu. Zrehabilitował się w ostatnim pojedynku zawodów, zwyciężając bieg o trzecie miejsce. W wyrównanej walce z Włochem Ludovico Borghi, zwyciężył stosunkiem czasów 7,22 s do 7,34 s. Dla piętnastoletniego Oskara był to drugi start w karierze w imprezie tej rangi. Kolejny start młodego tarnowianina już w najbliższy piątek, 11 czerwca, - Oskar wystartuje w drugiej edycji PEJ w austriackim Imst.