Pamięć o Akcji III Most

 W Zabawie i Wał Rudzie, pod honorowym patronatem Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, odbyły się obchody 77. rocznicę Akcji "III Most". W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu, a także liczne delegacje.

 

Msza święta, gra terenowa i projekcja filmu “Kurier”, to część obchodów 77. rocznicy Akcji "III Most", które 25 lipca odbyły sie w podtarnowskiej Wał Rudzie i Zabawie. Uczestnicy uroczystości, pod pomnikiem upamiętniającym akcję, złożyli wiązanki kwiatów i odśpiewali hymn państwowy. W wydarzeniu, które odbyło się  pod honorowym patronatem Starosty Tarnowskiego Romana Łucarza, uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele rządu i samorządu, a także liczne delegacje.

– To bardzo ważne wydarzenie, musimy o nim pamiętać – mówił Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski. – 77. rocznica akcji, która jak wiemy z historii ocaliła Londyn. Dzięki zaangażowaniu miejskiej ludności, ale przede wszystkim żołnierzy AK i Batalionów Chłopskich udało się przetransportować przez Brindisi do Londynu części rakiety V-2. Ta cudowna broń Hitlera Wunderwaffe nie spełniła oczekiwań i twierdzimy, że w ten sposób został odwrócony bieg historii i zwycięstwo zaczęło się kierować na stronę aliantów – mówił wicewojewoda.

W akcji "III Most" udział brało 400 osób. Pomnik poświęcony ich bohaterstwu przypomina, że to właśnie mieszkańcy ziemi tarnowskiej ocalili Londyn. - Tak naprawdę ci ludzie, którzy tutaj pracowali, którzy wykonali tę wspaniałą akcję zdobycia i wywiezienia części do broni V2, to przecież to jest to urządzenie, które później było wykorzystywane w Wielkiej Brytanii do ratowania nie tylko Londynu, ale przecież całego państwa angielskiego. Zrobili oni coś niesamowicie ważnego, jest to czyn godny upamiętnienia – powiedział Marek Podraza, radny powiatu tarnowskiego. - Akcja "III Most", którą staramy się uczcić i upamiętnić, pokazuje nam, że wielkie kampanie, wielkie bitwy, wielkie fronty, wielkie operacje wojenne, które znamy, mogły się odbywać i mogły być realizowane i prowadzone dzięki cichym bohaterom, którzy do tej pory są nieznani – dodał ks. por. Marcin Krępa, 33. Batalion Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Dębicy.

26.07.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |