Pałac w Radłowie na sprzedaż

 Powiat tarnowski wystawia na sprzedaż zabytkowy, XIX-wieczny pałac Dolańskich w Radłowie. Decyzja o sprzedaży obiektu zapadła po tym, jak w 2019 roku zlikwidowano działającą tam szkołę średnią.


XIX-wieczny pałac Dolańskich w Radłowie wciąż jest w niezłym stanie. Atrakcyjnie położona, okalana parkiem może pełnić różne funkcje. Pałac w Radłowie ma blisko dwustuletnią historię i mnóstwo pomieszczeń w środku do zagospodarowania. Poewiat tarnowski wystawia go na sprzedaż.

Pałac Dolańskich stanął w miejscu wcześniejszego dworu biskupiego istniejącego od końca XIV wieku, który był budynkiem drewnianym na kamiennej podmurówce. W latach 1638-1639 Jan Zadzik wybudował w jego miejscu nowy dwór, również z drewna, który został zniszczony prawdopodobnie w czasie potopu szwedzkiego i odbudowany w 1667 roku przez biskupa Andrzeja Trzebickiego. Pałac w obecnym kształcie powstał około 1830 roku. Jest to budynek zbudowany na planie litery „C”, piętrowy, murowany, podpiwniczony, dwutraktowy, z korytarzami między traktami i dużą klatką schodową na środkowej osi korpusu. Elewacja frontowa, która znajduje się od strony północnej posiada pięcioosiowy ryzalit na osi, przy którym znajduje się dziesięciokolumnowy portyk, a nad nim taras. Górna część ryzalitu podzielona jest półkolumnami, pomiędzy którymi umieszczone zostały wysokie okna zamknięte półkoliście. Fasadę wieńczy belkowanie i trójkątny fronton. Pozostałe elewacje podzielone są pilastrami, a kondygnacje wydzielone są gzymsami kordonowymi, natomiast narożniki są boniowane. Budynek nakryty jest dachem czterospadowym pokrytym dachówką ceramiczną. Wewnątrz na uwagę zasługuje sala balowa z polichromiami ściennymi pochodzącymi z czasów budowy pałacu. Przy pałacu znajduje się park założony w końcu XVIII wieku jako kompozycja ogrodowo-parkowa, o regularnym układzie kwater ogrodowych. W XIX wieku zwiększono powierzchnię parku, wtedy to powstał staw z wyspą oraz kanałem wzdłuż ogrodu, alejki, a także podjazd z klombem na osi głównego wejścia do pałacu. Po roku 1830 pałac wraz z okolicznymi dobrami ziemskimi kilkakrotnie zmieniał właścicieli, by ostatecznie trafić w ręce rodziny Dolańskich. W ich posiadaniu pozostał do 1945 roku., kiedy został przejęty na podstawie dekretu PKWN o reformie rolnej przez Gminną Spółdzielnię „Samopomoc Chłopska” w Radłowie. Od września 1945 roku pałac przeznaczony został na potrzeby szkolne. Pierwszą szkołą, która miała w nim swoją siedzibę, było prywatne Gimnazjum i Liceum Koedukacyjne im. Tadeusza Kościuszki. Na przestrzeni lat zmieniały się formy organizacyjne szkół mieszczących w tym budynku.

W 2019 roku ostatnia funkcjonująca w nim szkoła została zlikwidowana. Wtedy też zapadła decyzja o sprzedaży obiektu.

Szczegóły dotyczące sprzedaży można poznać na stronie https://bip.malopolska.pl/sptarnow,a,1973612,ogloszenie-o-przetargu-nieograniczonym-na-sprzedaz-nieruchomosci-stanowiacej-wlasnosc-powiatu-tarnow.html

 

05.08.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |