(Po)panedmiczny strach

 Coraz większa liczba młodych ludzi ma problemy psychiczne związane z pandemią. Wpłynął na nie m.in. zdalny system nauczania. Także zbliżający się powrót do stacjonarnej nauki wywołuje wiele lęków u dzieci i młodzieży. Nie wszyscy wiedzą, gdzie w takiej sytuacji poszukiwać pomocy. W powiecie tarnowskim nieodpłatną, specjalistyczną opiekę oferuje Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Tuchów.

 

W związku z pandemią nasiliły się problemy psychiczne młodych ludzi. Po długim okresie zdalnego nauczania, rodzice zauważają, że część dzieci boi się wyjść z domu. Zdarza się, że mają obawy przed spotkaniami z ludźmi. Ponieważ takie lęki mogą powodować depresję, warto skorzystać z pomocy specjalistów.  Taka pomoc jest wskazana właściwie zawsze, kiedy dziecko cierpi. Wskaźnikiem szybko rozwijającej się choroby może być np. gwałtowne pogorszenie nastroju. Pomoc specjalisty, który pomoże w rozwiązywaniu konfliktów z rówieśnikami, rodzicami czy w rozumieniu uczuć, to najlepsze rozwiązanie. W powiecie tarnowskim nieodpłatną, specjalistyczną opiekę oferuje Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży Centrum Zdrowia Tuchów. Można się z nim kontaktować telefonując pod numer 14 68 70 400. Placówka jest dedykowana dla dzieci i młodzieży szkolnej, oraz osób kształcących się do ukończenia 21. roku życia.

Warto pamiętać, że u dzieci i młodzieży, w większości zaburzeń psychicznych standardem leczenia jest psychoterapia albo wsparcie psychologiczne. Często też zalecaną formą pomocy jest terapia rodzinna. - Dopiero kiedy objawy są nasilone kierujemy młodego człowieka do specjalisty np. psychiatry, który decyduje o dalszej formie leczenia w postaci wprowadzenia farmakoterapii – mówi pracujący w Ośrodku psycholog Michał Sojka. Jak się okazuje podczas wakacji zainteresowanie świadczeniami Ośrodka jest  duże. Skalę problemu pokazuje liczba porad, zrealizowanych w lipcu. Tylko u tego jednego terapeuty sięgnęła ona 160 świadczeń. To właśnie korzystanie z psychoterapii uczy sposobów radzenia sobie w trudnościach. Jeżeli młody człowiek nauczy się radzić sobie z problemami,  ta wiedza zostaje mu na całe życie.

Drzwi Ośrodka są otwarte dla młodych ludzi, którzy borykają się z różnymi zaburzeniami emocji lub zachowania. - Warto przypomnieć, że pomagamy też rodzinom lub opiekunom prawnym młodych ludzi - informuje psycholog Ośrodka Małgorzata Dąblewska. W sytuacji, kiedy rodzice nie mają możliwości dowozu dzieci na terapię ambulatoryjną, realizowane są wizyty środowiskowe oraz wsparcie psychospołeczne w miejscu zamieszkania.  - Nasze holistyczne podejeście oznacza, że nie skupiamy się jedynie na problemie dziecka, ale angażujemy także do jego rozwiązania środowisko -  dodaje Michał Sojka.

 

 

17.08.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |