Czterdzieści lat minęło...

 Muzeum Dwór w Dołędze, jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie obchodzi swoje 40. urodziny. Na obchody, na które złożą się m.in. piknik rodzinny, koncerty, rekonstrukcje historyczne oraz kino plenerowe, muzeum zaprasza 11 września.

 

W sobotę, 11 września o godzinie 17.00, rozpoczną się obchody 40-lecia Muzeum Dwór w Dołędze. W programie imprezy znalazły się m.in. piknik rodzinny, występy zespołów muzycznych, rekonstrukcje historyczne oraz kino plenerowe.

Muzeum Dwór w Dołędze, jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, mieści się w drewnianym, pierwotnie modrzewiowym, szlacheckim dworze, wzniesionym w 1848 roku dla jego pierwszych właścicieli: Marii i Aleksandra Gunterów. Ostatnia właścicielka dworu oraz majątku Jadwiga z Wolskich Tumidajska, w latach siedemdziesiątych XX wieku rozpoczęła starania o utworzenie ze swojego domu muzeum. Zwiedzającym został on udostępniony w 1981 roku.

Historycznie dwór związany był m.in. z takimi wydarzeniami jak powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w Dołędze często gościła krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni.

W okresie II wojny światowej dwór był miejscem działań ruchu oporu, a jego ostatnia właścicielka była członkiem Armii Krajowej. Kilka kilometrów od Dołęgi znajdowało się lądowisko „Motyl”, gdzie przeprowadzono akcje „Most II” oraz „Most III” mające na celu wywiezienie z Polski fragmentów rakiety V-2 oraz związanej z nią dokumentacji.

Uroczyste otwarcie obiektu po remoncie nastąpiło 13 października 2018 roku.

08.09.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |