Ćwierć wieku Talii

 17 września w Tarnowie rozpocznie się jubileuszowa, XXV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Widzowie zobaczą osiem spektakli konkursowych, ocenianych przez czteroosobowe jury. Na zakończenie festiwalu odbędzie się gala finałowa podczas której zostaną uhonorowane osoby, które przez lata pomagały w tworzeniu i kontynuacji festiwalu.

 

Już wkrótce rozpocznie się XXV Festiwal Komedii Talia. Festiwal wystartuje 3 września pokazem plenerowym „Pięknej Lucyndy”. Potem, między 17 a 25 września, widzowie zobaczą osiem spektakli konkursowych, ocenianych przez czteroosobowe jury. W skład jury wejdzie redaktor z Radia Kraków Jolanta Drużyńska, reżyserka Agata Duda, pisarz i reżyser Maciej Wojtyszko oraz aktor, którego tożsamość jeszcze nie jest znana. To oni zadecydują, do kogo trafi tegoroczna statuetka oraz 15 tysięcy złotych. Będzie także, jak zawsze, nagroda publiczności.

W sobotę, 25 września o godzinie 18.00, odbędzie się gala finałowa. W tym roku, wyjątkowo, zaplanowana została w Teatrze im. Ludwika Solskiego. W czasie gali zostaną uhonorowane osoby, które przez lata pomagały w tworzeniu i kontynuacji festiwalu Talia. – Są takie osoby, które zasługują, by je przypomnieć i pokazać na scenie, bo gdyby nie one, gdyby nie ich zaangażowanie, ten festiwal nie dotrwałby do 25. edycji – mówi Rafał Balawejder dyrektor teatru.

Na zakończenie gali zostanie zaprezentowany spektakl finałowy „Tresowany mężczyzna” Teatru Kamienica z Warszawy.

Festiwalowi, w foyer teatru, będzie towarzyszyć wystawa fotografii, ukazująca historię festiwalu. Jej autorem jest Andrzej DUDI Dudziński, który stoi także za tegorocznym plakatem Talii. Wernisaż wystawy zaplanowany jest na 18 września.

 

Program XXV OFK Talia :

17.09 piątek, godz. 20.00

„Circus Kafka” Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie,

Reżyseria i teksty piosenek, scenariusz na motywach książki Remigiusza Grzeli: Michał Walczak, Centrum Sztuki Mościce

Circus Kafka to cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego przyjaciel – aktor Icchak Levi – są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma. W spirytystycznym variete pojawią się postaci literackie, aktorki i aktorzy objazdowych, odrzucanych przez elity teatrzyków, którymi zachwycał się autor „Procesu”. Circus Kafka to opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych. Cyrkowy musical o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/613

 

18.09 sobota, godz. 16.00 i 20.00

Aleksander Fredro „Gwałtu, co się dzieje", Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, reż.: Jacek Głomb, Duża Scena

Drodzy Widzowie, wyobraźcie sobie, że naszym miastem rządzą od dziś wyłącznie kobiety, natomiast mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach pończochy i chodzić na targ.

Tak właśnie się dzieje we sławetnym Osieku, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek, stosując męski styl życia. Czy świat postawiony na głowie w sztuce Fredry ma sens? Czy kobiety sprawdzą się w nowej roli? Jedno jest pewne. Będziemy się świetnie bawić, oglądając tę damsko-męską zamianę ról.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/609

 

19.09 niedziela, godz. 17.00 i 20.00

Ray Cooney „Mayday. RUN FOR YOUR WIFE", Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż.: Tadeusz Łomnicki, Centrum Sztuki Mościce

Jedna z najlepszych na świecie komedii. Spektakl o zabawnych perypetiach londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Czy gdy prawda wyjdzie na jaw uda się bohaterowi ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją ?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/585

 

20.09 poniedziałek, godz. 17.00 i 20.00

Ziemowit Szczerek "Kazik, ja tylko żartowałem", Stowarzyszenie Teatr Nowy, Kraków, reż: Piotr Sieklucki, Duża Scena

Muzyczny spektakl o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Wałęsie i ówczesnych zmianach społeczno-obyczajowych. Dla wielu obywateli i obywatelek był to czas rozczarowania demokracją, drastyczną polityką ekonomiczną Balcerowicza, co w konsekwencji doprowadziło do zwycięstwa i powrotu „postkomunistów”.

Głównym bohaterem jest muzyk, akordeonista, kolega KAZIKA, który w wielkim monologu spowiedzi rozprawia się z tamtym okresem fonograficznych złodziei, zakrapianych wieczorów, życia muzyków i romansów z polityką. Za oprawę muzyczną posłużą m.in piosenki legendarnej grupy KULT i KAZIKA.

Dramat „Kazik, ja tylko żartowałem” napisany został przez jednego z najlepszych polskich prozaików i felietonistów, laureata Paszportu Polityki, finalistę Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Ziemowita Szczerka.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/611

 

22.09 środa, godz. 17.00 i 20.00

Andrzej Saramonowicz „Testosteron”, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, koprodukcja z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. i opracowanie muzyczne: Robert Talarczyk, Duża Scena

Siedmiu samców, których dzieli wiele, ale łączy jedno – buzujący testosteron. I niepoukładane relacje z płcią przeciwną. W wyniku zbiegu okoliczności (czy aby na pewno?) muszą spędzić ze sobą bardzo długi i bardzo trudny wieczór. Na szczęście mają bardzo dużo wódki, a jak powszechnie wiadomo – przy niej wymiękają nawet najsilniejsi. To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca. Czy poleje się krew?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/608

 

22.09 środa, godz. 17.00 i 20.00

Seymour Blicker "Nie książka zdobi człowieka", Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego, Warszawa, reż. Giovanny Castellanos, Centrum Sztuki Mościce

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/606

 

24.09 piątek, godz. 17.00 i 20.00

Mikołaj Gogol „Rewizor”, Teatr Bagatela, Kraków, reż. i opr. dramaturgiczne, scenografia, opr. muzyczne: Mikołaj Grabowski, Duża Scena

Jedna z najśmieszniejszych i najmądrzejszych komedii teatralnych powraca w nowej odsłonie. Świeże tłumaczenie-parafraza Tadeusza Nyczka przenosi nas z przenikliwie przez Mikołaja Gogola opisanej carskiej Rosji do współczesnej Polski. A śmiejemy się wciąż z tego samego – z siebie samych. W ujęciu Mikołaja Grabowskiego jest to też opowieść o dwóch niemal urzeczywistnionych snach: o byciu kimś lepszym niż się jest, oraz o potędze. Kto z nas czasem o tym nie śnił?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/610

 

24.09 piątek, godz. 17.00 i 20.00

„Dobrze się kłamie”, spektakl w oparciu o film Paolo Genovese, Tito Productions, Spektaklove, adaptacja: Bartosz Wierzbięta, reż: Marcin Hycnar, Centrum Sztuki Mościce

Grupa przyjaciół co jakiś czas, spotyka się na kolacji. Tym razem planują wspólnie oglądać zaćmienie księżyca. Jego fazy według wielu wierzeń wpływają na nasze zachowanie i nastrój. Ludzie mogą stać się nieprzewidywalni….

Zaczęło się jak zwykle. Żarty, ploteczki, docinki jak to wśród przyjaciół - wesoło. Do czasu, gdy ktoś zaproponował grę. Co stanie się kiedy wszyscy podzielą się zawartością swojego telefonu, ujawnią maile i smsy? Komu „ściemnianie” wyjdzie na dobre, a kto się pogrąży?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/614


Wydarzenia towarzyszące:
3.09 piątek, godz. 19:00

TALIA PROLOG Marian Hemar „Piękna Lucynda” Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie

Komedia muzyczna. Tryskający komizmem i dowcipem pastisz błahej i naszpikowanej morałami komedyjki obyczajowej "Natręci" Józefa Bielawskiego.

Autor tekstu Marian Hemar, obdarzony wyjątkowym talentem językowym satyryk, tłumacz i poeta, zaprasza widzów do arystokratycznego świata XVIII-wiecznej Warszawy. Młoda wdowa Lucynda ma dwóch adoratorów- podupadającego finansowo Hrabiego Adama oraz bogatego Magnata Faworskiego. Mężczyźni starają się o rękę Lucyndy, prześcigają się w uwodzeniu jej i obdarzają licznymi podarunkami. Którego z panów poślubi Lucynda?

Błyskotliwe piosenki i pełna humoru fabuła, wyraziste postaci i nowoczesna oprawa muzyczna oraz wizualna pomogą widzom w podróży z XXI wieku w rzeczywistość arystokratycznych intryg.


23.09 czwartek, godz. 19.00

„Miłosna Osiecka” koncert w wykonaniu Katarzyny Żak, Duża Scena

Liryczny, romantyczny, nostalgiczny. Po prostu miłosny. Taki jest najnowszy koncert Katarzyny Żak zatytułowany „Miłosna Osiecka”.

Wybrałam utwory, które są mi najbliższe - wyznaje aktorka. I zaśpiewałam je w sposób osobisty, niemal intymny. Jakby to były moje historie.

Wydarzeniem na pewno są dwa nowe teksty Poetki, które aktorka dostała od Fundacji Okularnicy. Pierwszy to „Miłości potrzebna jest epika”, do którego nikt dotąd nie napisał muzyki. Zrobił to teraz muzyk i kompozytor Witold Cisło. Drugi to tekst piosenki „Sprzedam cię” dawno wydany w tomiku poetyckim Agnieszki Osieckiej, a teraz Hadrian Tabęcki ozdobił go pięknymi nutami. Przepiękne aranżacje wszystkich 14 utworów koncertu stworzył świetny akordeonista Bartłomiej Krauze.

W koncercie usłyszymy również m.in: „Małgośkę”, "Na całych jeziorach Ty", "Szpetni czterdziestoletni", "Okularnicy", "Weselne dzieci", "Siedzę w Mławie", "Wariatkę", "Balladę wagonową".

 

15.09.2021
Komentarze:
lic: 16.09.2021
Żałość bierze gdy patrzy się na to co wyczynia wieczny z zawodu tzw, dyrektor tego przybytku.
Twój komentarz:
Ankieta
Czy zaszczepisz się przeciwko COVID-19?
| | | |