Cyfrowa Gmina

 W poniedziałek, 18 października, rusza pierwszy nabór wniosków w wartym miliard złotych programie Cyfrowa Gmina. Udział będą mogły wziąć m.in. 122 małopolskie gminy. Kilka dni wcześniej, w Olkuszu i Tarnowie z ich przedstawicielami spotkał się minister Janusz Cieszyński.

 

Cyfrowa Gmina to finansowany z Funduszy Europejskich projekt, skierowany do wszystkich gmin w Polsce. Jego budżet wynosi miliard złotych, w całości przeznaczonych na cyfrowe wsparcie samorządów. Pierwszy nabór wniosków rusza 18 października. Będą mogły wziąć w nim udział m.in. 122 gminy z Małopolski. Pozostałe małopolskie samorządy będą mogły zgłosić się w kolejnych naborach. W pierwszym naborze na wsparcie małopolskich samorządów przeznaczono ponad 38 milionów złotych. W sumie na całe województwo małopolskie, we wszystkich naborach – niemal 60 milionów. Za otrzymane pieniądze samorządy będą mogły sfinansować m.in. dalszą cyfryzację swoich urzędów, kupić sprzęt komputerowy dla jednostek podległych, przygotować urzędników do pracy z nowoczesnymi technologiami - wykupić szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, wyposażyć urzędy w programy wspierające cyfrowe bezpieczeństwo. - To od Was będzie zależało, na które z tych działań przeznaczycie te pieniądze. Jedno działanie będzie obowiązkowe – audyt cyberbezpieczeństwa. Chcemy stworzyć mapę cyberbezpieczeństwa samorządów w Polsce i mamy nadzieję, że dzięki temu działaniu wzmocnimy techniczny i kompetencyjny potencjał gmin do zapobiegania i reagowania na incydenty bezpieczeństwa – mówił małopolskim samorządowcom minister Janusz Cieszyński. - Każda gmina, która weźmie udział w programie, może liczyć na wsparcie - minimalna wysokość grantu to 100 000 zł, maksymalna - 2 000 000 zł. Przygotowany przez nasz rząd program pomoże wyrównać możliwości samorządów w zakresie cyfryzacji. Wysokość wsparcia będzie zależeć od wielkości, liczby mieszkańców i zamożności gminy, czyli tzw. wskaźnika podatkowego G. Dzięki takiemu podejściu wyrównujemy szanse mniej zamożnych gmin – dodaje minister. Nabór wniosków prowadzić będzie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

 

18.10.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |