Wypowiedzenie umowy OC

 Rynek motoryzacyjny to rynek dynamiczny, samochody zarówno kupujemy, jak i sprzedajemy. Często przy takich okazjach pojawia się potrzeba zmiany ubezpieczyciela, co musi zostać przeprowadzone zgodnie z określonymi wymogami. Co trzeba wiedzieć o wypowiedzeniu OC?

 

Zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPIK, Polacy posiadają blisko 24 mln samochodów. I nawet jeśli część z nich jest już użytkowana, liczby te muszą robić wrażenie. Co ważne, każdy pojazd, który jest zarejestrowany podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu i musi posiadać polisę OC. Za jej brak grożą wysokie kary finansowe. Rynek motoryzacyjny to rynek dynamiczny. Samochody zarówno kupujemy jak i sprzedajemy. Często przy takich okazjach pojawia się potrzeba zmiany ubezpieczyciela, co musi zostać przeprowadzone zgodnie z określonymi wymogami. Warto więcej wiedzieć o wypowiedzeniu OC.

 

Wypowiedzenie OC, czyli co?

W dużym uproszczeniu - każdy pojazd podlega ubezpieczeniu zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych.
Jako właściciel pojazdu mamy jednak prawo wypowiedzenia umowy w niektórych sytuacjach. Zazwyczaj ma to miejsce przez końcem okresu ubezpieczenia. Nawet jeśli dotychczasowa polisa OC przedłużyła się automatycznie, mamy pełne prawo ją wypowiedzieć i zawrzeć nową.

 

Kiedy wypowiedzenie umowy OC jest uzasadnione?

Tak naprawdę są ku temu trzy okoliczności.
- kiedy chcesz zmienić ubezpieczyciela, gdyż znalazłeś tańszą ofertę, a obecna umowa wkrótce wygasa.
Zawierając nową, korzystniejszą polisę OC należy wypowiedzieć dotychczasową umowę ubezpieczenia unikając tzw. podwójnego ubezpieczenia, czyli konieczności opłacania dwóch polis.
- po zakupie używanego samochodu, gdy nie chcesz korzystać z polisy OC zbywcy pojazdu (poprzedniego właściciela pojazdu). Przy okazji warto wiedzieć, iż wypowiedzenie polisy zbywcy nie jest obowiązkowe. Po sprzedaży pojazdu niewykorzystany okres ubezpieczenia dotychczasowego właściciela przechodzi automatycznie na nowego.
- przy okazji wyrejestrowania pojazdu np. ze względu na jego wiek. Pomimo, że OC to obowiązkowe ubezpieczenie, jego cena dla auta, które ma 15 lat i więcej, będzie bardzo wysoka.

 

Co jest potrzebne do wypowiedzenia umowy OC?

Jednym z argumentów, przez który część osób może rezygnować z wypowiedzenia  OC, jest obawa o liczne formalności, jakie należy w związku z tym dopełnić. Na szczęście w dobie Internetu powstają nowe narzędzia, których zadaniem jest ułatwić życie. Dzięki temu nie musimy już obawiać się tego, co powinno zawierać wypowiedzenie umowy OC. Od jakiegoś czasu działa generator wypowiedzenia OC, który zdejmuje z nas problem pisania pism, szukania potrzebnych informacji itd. Nie każdy musi się znać na prawach konsumenta. Z generatorem cały proces wygląda niezwykle prosto. Otrzymujemy gotowy wzór wypowiedzenia umowy wraz z potrzebnymi wskazówkami. Całość odbywa się online, co oszczędza czas i pozwala uniknąć błędów.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia krok po kroku

Wypowiedzenie umowy OC chyba nigdy nie było tak proste.
Pierwszym krokiem jest wybór nowego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym chcemy zawrzeć nową polisę.
Pamiętaj, że polisa OC musi mieć ciągłość. Nie można wypowiedzieć poprzedniej, nie mając zawartej nowej.

Drugim krokiem jest skorzystanie z gotowego narzędzia. Generator wypowiedzenia OC dostępny na stronie https://wypowiadamoc.pl/ zdejmuje z nas kłopot związany z poszukiwaniem informacji, formularzy itd.

Krok trzeci to wypełnienie formularza. Powinien on zawierać podstawowe informacje jak:
- adres siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego,
- numer polisy OC,
- dane właściciela polisy.

Krok czwarty i ostatni to wysłanie formularza. Można tego dokonać elektronicznie lub listem poleconym wysłanym Pocztą Polską. Jeśli masz jakieś wątpliwości zawsze warto poszukać informacji na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Pamiętaj, że z obowiązku posiadana polisy OC zwalnia nas dopiero wyrejestrowanie pojazdu w urzędzie komunikacji. Do tego czasu umowę OC należy przedłużać co roku pilnując tego, aby nie było żadnych przerw w jej ciągłości. Na koniec nie pozostaje życzyć nic innego jak niskich składek.

 

 

21.10.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy uważasz, że osoby zaszczepione powinny mieć więcej przywilejów w korzystaniu z miejsc publicznych niż osoby niezaszczepione?
| | | |