O edukacji dorosłych

 Ukazała się właśnie kolejna książka Mateusza Kołodzieja - tarnowianina, absolwenta PWSZ w Tarnowie, a obecnie nauczyciela polonisty w jednej ze szkół średnich. Tarnowski nauczyciel w swojej pracy skupił się na edukacji polonistycznej osób dorosłych.

 

„Edukacja polonistyczna osób dorosłych. Język polski w zaocznym liceum dla dorosłych” to tytuł nowej książki Mateusza Kołodzieja, polonisty Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie. – Jest ona efektem prawie dekady doświadczeń, jakie zdobyłem w trakcie pracy z osobami dorosłymi w jednej z zaocznych szkół średnich – mówi autor, dodając, że pozycji nie powinno się traktować jako kolejnego poradnika z cyklu „jak być lepszym nauczycielem”. – Zwykle tego typu poradniki są albo całkowicie oderwane od szkolnej rzeczywistości, albo powielają utarte schematy, przez które cierpi system edukacji – tłumaczy Kołodziej.

Jako czynny nauczyciel oraz osoba, która ciągle może pochwalić się świeżym spojrzeniem na problemy i bolączki polskiej szkoły, tarnowski belfer proponuje książkę, w której krok po kroku przedstawia edukację polonistyczną w zaocznej szkole dla dorosłych.

W książce znalazło się miejsce dla analizy stanu prawnego zaocznych liceów ogólnokształcących dla dorosłych w polskim systemie edukacji, roli nauczyciela i potrzebach ucznia uczęszczającego do tego typu szkoły. Sporo miejsca zajmują też praktyczne wskazówki dla osób pracujących jako nauczyciele języka polskiego w szkołach dla dorosłych. – Zależało mi, aby pokazać sposoby i formy pracy z dorosłymi uczniami, które nie są przecież takie same jak w przypadku dzieci i młodzieży – podkreśla autor. Zwieńczeniem wywodu jest prezentacja perspektyw dla edukacji polonistycznej osób dorosłych.

Mateusz Kołodziej to tarnowianin, nauczyciel języka polskiego, absolwent miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który zdążył pracować już z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Aktualnie spotkać można go w salach lekcyjnych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych, gdzie oprócz „pracy przy tablicy” odpowiada lub współodpowiada za szereg akcji propagujących czytelnictwo, jak np. Dzień Olgi Tokarczuk (zorganizowanego w dniu wręczenia polskiej pisarce Nobla) oraz wydanie książki „Historie (nie) dokończone” zawierającej opowiadania uczniów Ogrodnika. Na swoim koncie ma również dwie inne pozycje książkowe („Utwór muzyczny jako środek dydaktyczny na lekcji języka polskiego”, „Wybór i przegląd motywów przewodnich prozy Jerzego Pilcha”) i opowiadanie „Jeszcze kwadrans”, które w czerwcu 2011 roku ukazało się na stronie internetowej tygodnika „Przekrój”. W 2018 roku został wyróżniony nagrodą „Nauczyciel na Medal”.

03.11.2021
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |