MCM przyjacielem mbu

 Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, które od lat wspiera samotne, starsze osoby, przyznało Oddziałowi Opieki Długoterminowej w Mościckim Centrum Medycznym statuetkę„Przyjaciela mbu”. Na oddziale, w skład którego wchodzi Hospicjum Stacjonarne i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy, wolontariusze Stowarzyszenia otaczają opieką podopiecznych.

 

Swoje wyróżnienie dla oddziału działającego w Mościckim Centrum Medycznym wręczyło Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Statuetkę „Przyjaciela mbu” odebrała kierownik Oddziału Opieki Długoterminowej Elżbieta Kurowska, podczas jubileuszu dwudziestolecia działalności stowarzyszenia w Polsce. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich wspiera osamotnione osoby starsze, które w wielu przypadkach nie mają rodziny, ani przyjaciół. Wolontariusze oferują im towarzystwo i życzliwość. Flagowy Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ, polega na regularnych odwiedzinach wolontariuszy, dzięki czemu budują oni międzypokoleniowe więzi.

Pierwsze w Tarnowie stacjonarne hospicjum działa od lipca ubiegłego roku. Zainteresowanie jego świadczeniami jest bardzo duże. - Mamy tutaj 12 łóżek i właściwie wciąż jest pełne obłożenie. Przyjmujemy pacjentów na bieżąco, czasami jest krótka kolejka oczekujących na wolne miejsce, co ważne nie ma żadnej rejonizacji – mówi Jan Musiał, prezes Mościckiego Centrum Medycznego. Najwięcej chorych trafia do placówki ze szpitali. O przyjęcie pytają także bliscy pacjentów przebywających w domu. Mościckie hospicjum mieści się  w pokojach jedno- i dwuosobowych na drugim piętrze budynku i dysponuje 12 miejscami.

Opieka jest bezpłatna dla osób ubezpieczonych, a do skorzystania z niej potrzebne jest skierowanie, wystawione przez lekarza. Komplet potrzebnych dokumentów można znaleźć na stronie internetowej spółki. W placówce pracują lekarze i pielęgniarki z określonymi specjalnościami oraz doświadczeniem w pracy w opiece paliatywnej, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, jest także kapelan.  – Wsparcia oprócz samych chorych, często zmagających się z bólem, potrzebują także ich rodziny. Mają one zapewnioną opiekę psychologiczną – dodaje kierująca pracą Oddziału Elżbieta Kurowska.

W ramach Oddziału Opieki Długoterminowej działa także Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Jego podopieczni to pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji jednak ze względu na stan zdrowia potrzebują stałego nadzoru medycznego. Ich otaczają opieką wolontariusze Stowarzyszenia mali braci Ubogich.

16.11.2023
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |