Dieta w menopauzie

 W czwartek, 25 stycznia, Mościckie Centrum Medyczne zaprasza na pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Z dziennika profilaktyka”. Tematem spotkania będzie dieta w okresie menopauzy, a dodatkowym atutem skierowania na badania profilaktyczne, które otrzymają wszyscy uczestnicy. Wstęp wolny.

 

Jednym z problemów kobiet w okresie menopauzy jest stopniowe przybieranie na wadze. Co włączyć do diety, aby radzić sobie z tym problemem? Z jakich produktów rezygnować? M.in. tego można się będzie dowiedzieć podczas pierwszego z tegorocznych spotkań edukacyjnych z cyklu „Z dziennika profilaktyka” w Mościckim Centrum Medycznym. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 25 stycznia o godzinie 16.00.

Menopauza następuje zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życia i wiąże się z niskim poziomem estrogenów. Ponieważ regulują one metabolizm komórkowy, często dochodzi wtedy do rozregulowania przemiany materii. Dlatego, aby uniknąć nadwagi, warto zmodyfikować dietę. W tym okresie szczególnie istotne jest spożywanie produktów bogatych w witaminy i przeciwutleniacze, znajdujące się głównie w warzywach i owocach. Na łagodzenie objawów menopauzy, takich jak: uderzenia gorąca, nadmierne pocenie się czy huśtawka nastrojów wpływają fitoestrogeny. Ich głównym źródłem jest soja i jej przetwory, a także siemię lniane, jabłka, czy otręby pszenne. Ponieważ w czasie  menopauzy wzrasta ryzyko zachorowania na osteoporozę, ważne jest by regularnie sięgać po produkty bogate w wapń i witaminę K, które wpływają na właściwą mineralizację kości. Chodzi o żółte sery dojrzewające, mleko i nabiał. Pierwiastek ten można znaleźć też w sezamie, sardynkach, strączkach czy tofu. W tym okresie istotne są także produkty zawierające potas, które pomagają regulować ciśnienie krwi i są niezbędne do właściwego funkcjonowania systemu nerwowego oraz mięśni. Potas można znaleźć  w pomidorach, bananach, suszonych morelach, awokado czy burakach. Kolejny istotny składnik diety to antyoksydanty, które chronią przed nowotworami i opóźniają procesy starzenia się. Aby dostarczyć ich organizmowi, warto spożywać owoce jagodowe, granaty czy buraki oraz pić kawę, zieloną herbatę i kakao. Warto jednak pamiętać, że nadmierne picie kawy czy zielonej herbaty ogranicza przyswajanie wapnia, który jest bardzo istotny w okresie menopauzy.

Dodajmy, że  osoby, które odwiedzą siedzibę spółki 25 stycznia w godzinach od 8.30 do 10.30 będą mogły porozmawiać o profilaktyce chorób z doradcami Narodowego Funduszu Zdrowia, który jest partnerem spotkań „Z dziennika profilaktyka”. Natomiast wszyscy, którzy wezmą udział w samym spotkaniu, otrzymają skierowania na badania profilaktyczne. Wstęp na spotkanie jest wolny.

 

23.01.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |