Wojsko na drogach całego kraju

 W I połowie tego roku NATO przeprowadzi serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24. W ramach ćwiczeń, od 12 lutego na na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych w całej Polsce, pojawią się kolumny pojazdów wojskowych.

 

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w związku z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP, od 12 lutego, na drogach niemal całego kraju będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Pojazdy będzie można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.

Przybycie i przejazd kolumn będą wykorzystane przez uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami.

Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnienia w ruchu. Będą one eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały skoordynowane z właściwymi władzami, w tym lokalnymi.

Kierowcy powinni zachować ostrożność i nie wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Wojsko zwraca się także z  apelem o ochronę danych, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Nie należy publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje czy urządzenia, może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

 

 

09.02.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |