Poszukiwany „bliźniak genetyczny”

 Diagnoza spadła niczym grom z jasnego nieba. Jest lekarzem więc wie, co oznacza ostra białaczka szpikowa. Piotr Sołtysiak, chirurg dziecięcy z Krakowa, pilnie potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Trwają poszukiwania „bliźniaka genetycznego”.


Czuł się osłabiony, ale zrzucił to na karb infekcji i intensywnego czasu przed świętami Bożego Narodzenia. Jest lekarzem, więc gdy odebrał wyniki morfologii już wiedział, że nie mierzy się ze zwykłym przemęczeniem – w trybie pilnym trafił na SOR a następnie na oddział hematologiczny. Doktor Piotr Sołtysiak, 44-letni lekarz z Krakowa, pilnie potrzebuje przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Każdy, kto zarejestruje się do bazy Fundacji DKMS, zwiększy szanse Piotra – i wielu innych pacjentów - na wygranie najtrudniejszej walki – o zdrowie i życie.

Piotr jest chirurgiem dziecięcym. Ci, którzy mieli z nim styczność, mówią, że to lekarz z powołania. Za zaangażowanie i oddanie pacjentom w 2022 roku został uhonorowany tytułem Samarytanina Roku. Pracowity i oddany W wolnym czasie wciąż się dokształcał. Był aktywny i niezwykle wysportowany. Biegał w maratonach, jeździł na rowerze, chodził po górach. Choroba przyszła niespodziewanie i w ciągu jednego dnia odcięła go od pracy oraz bliskich – żony Sylwii oraz trójki dzieci: 17-letniej Mileny, 12-letniego Mikołaja i 4-letniej Miriam. Dziś, ze względu na swoje bezpieczeństwo, przebywa w izolatce na oddziale hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, bez możliwości odwiedzin najbliższych. Piotr zdaje sobie sprawę z tego, że w powrocie do zdrowia, a tym samym rodziny i pracy, może pomóc mu jedynie niespokrewniony dawca szpiku. Dlatego zarówno on, jak i jego bliscy apelują o rejestrację w bazie dawców Fundacji DKMS. - Dzięki dawcy ja i inni chorzy możemy pokonać chorobę. Gdy tak się stanie, będę w nieskończoność przytulał żonę i dzieci. Zabiorę ukochaną na randkę do pewnej ładnej, krakowskiej kawiarni. Pojadę w Tatry. Będę biegał w maratonach, może nawet wystartuję w zawodach IronMan. Jeśli jeszcze tego nie uczyniłeś – zarejestruj się w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS i podaruj mnie i innym chorym szansę na zdrowie i życie – apeluje Piotr.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy wejść na stronę https://www.dkms.pl/zarejestruj-sie-teraz i zamówić bezpłatny pakiet rejestracyjny do samodzielnego pobrania wymazu z wewnętrznej strony policzka.

 

13.02.2024
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |