W Noc Muzeów, 16 maja, miłośnicy lotnictwa powinni wybrać się do Krakowa. Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na wieczorne zwiedzanie wystaw, na których można będzie zobaczyć 250 statków powietrznych oraz największą w Europie kolekcję silników samolotowych. Prawdziwą gratką będzie jednak możliwość wejścia do wnętrza wybranych samolotów i śmigłowców, na co dzień zamkniętych dla publiczności.
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza 16 maja, w godzinach od 19.00 do 24.00 na Noc Muzeów. Muzeum przygotowało bogaty program wydarzeń, a wieczorne zwiedzanie wystaw, na których łącznie można zobaczyć 250 statków powietrznych oraz największą w Europie kolekcję silników samolotowych - to okazja, by z bliska przyjrzeć się dziejom awiacji, posłuchać fascynujących opowieści oraz wziąć udział w wyjątkowych atrakcjach.
Od godziny 19.15 do 21.00, pasjonatów lotnictwa oprowadzał będzie po wystawie Andrzej Chytkowski. Tematem oprowadzania będą sylwetki pilotów i personelu 2. Pułku Lotniczego, elitarnej jednostki myśliwskiej, która przed wojną stacjonowała na podkrakowskim lotnisku Rakowicze-Czyżyny, gdzie obecnie znajduje się muzeum.
O godzinie 20.00 rozpocznie się też wykład mistrza lotniczych opowieści, Jana Hoffmanna: „Odrzutowce II Wojny Światowej”. Podczas II wojny światowej pojawiły się pierwsze odrzutowce bojowe. Niemiecki Messerschmitt Me 262 był pionierskim myśliwcem odrzutowym -szybkim i silnie uzbrojonym, ale wprowadzonym zbyt późno, by zmienić wynik wojny. Arado Ar 234 to pierwszy bombowiec odrzutowy. Brytyjski Gloster Meteor był pierwszym alianckim odrzutowcem, używanym głów-nie do zwalczania pocisków V-1. Odrzutowce II Wojny Światowej zapoczątkowały nową erę w lotnictwie wojskowym.
Wykład porównawczy „Czekolada i kalimagnezja – polskie samoloty RWD 13 i RWD 21”, rozpocznie o godzinie 21.00 Youtuber Marek Siuta. Samoloty RWD to jedna z ikon przedwojennego polskiego lotnictwa. Ich nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwisk trzech konstruktorów: Rogalskiego, Wigury i Drzewieckiego. Zespół ten zasłynął serią lekkich, sportowych i turystycznych maszyn, które łączyły nowoczesną sylwetkę z doskonałymi właściwościami lotnymi. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje RWD-5 – najmniejszy samolot, który przeleciał Atlantyk (w 1933 r., pilotowany przez Stanisława Skarżyńskiego). Maszyny RWD były symbolem ambicji i innowacyjności II Rzeczypospolitej i do dziś są świadectwem kunsztu polskich inżynierów lotniczych.
Prawdziwą gratką tegorocznej Nocy Muzeów będzie jednak możliwość zajrzenia do wnętrza wybranych samolotów i śmigłowców, które muzeum udostępni w godzinach 19.00–23.30. To niepowtarzalna okazja, by zajrzeć do środka takich maszyn jak:
- Amiot AAC.1 Toucan (Junkers Ju 52/3m g14e)
- Lisunow Li-2 (lic. DC-3)
- Jakowlew Jak-40
- Antonow An-26
- Mil Mi-8 – śmigłowiec, którym podczas pielgrzymek do Polski latał Ojciec Święty Jan Pa-weł II