Inwestowanie w szpital

 Tarnowski szpital im. św. Łukasza przymierza się do poważnej inwestycji. Nowoczesny Centralny Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii i powiększenie Oddziału Neurologii wraz z Pododdziałem Udarowym – to tylko kilka planów. Łącznie na modernizacje, inwestycje i remonty przeznaczono ponad 100 mln złotych.

 

Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ w Tarnowie rozpoczyna realizację kluczowej inwestycji – budowę nowoczesnego Centralnego Bloku Operacyjnego. Podpisane zostały już dwie najważniejsze umowy, a planowane zakończenie inwestycji to 30 czerwca 2026 roku.

Nowy Centralny Blok Operacyjny będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów medycznych w Polsce. Czterokondygnacyjny budynek zaprojektowany w taki sposób, aby stworzył spójną całość z istniejącym już kompleksem szpitalnym,  będzie dobudowany do istniejącego już budynku „ H” od strony północnowschodniej i połączony z nim komunikacyjnie na parterze i I piętrze. W nowym pawilonie znajdą się m.in. Blok Operacyjny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Centralna Sterylizatornia, poszerzony Oddział Neurologii wraz z Pododdziałem Udarowym. Blok obejmował będzie 3 sale operacyjne onkologiczne, 2 sale operacyjne chirurgii ogólnej, 2 sale diagnostyczno-zabiegowe. Wszystko to wyposażone zostanie w najnowocześniejszy sprzęt medyczny, m.in.zestaw do chirurgii robotycznej, system laparoskopowy, system EUS (do endoskopowej diagnostyki nowotworów), urządzenie do termolezji.

Nowy CBO powinien poprawić dostępność i jakość opieki onkologicznej w regionie. Przewiduje się, że nastąpi skrócenie czasu oczekiwania na zabiegi onkologiczne, a wprowadzenie nowych procedur, w tym chirurgii robotycznej i zaawansowanej diagnostyki, znacznie zwiększy skuteczność leczenia chorób nowotworowych. Dla skuteczności leczenie nie bez znaczenia jest też integracja specjalistów (onkologów, chirurgów, radiologów itd.) w jednym miejscu, zwłaszcza, że zakup nowoczesnego sprzętu, w tym rezonansu magnetycznego, znacząco podniesie jakość i precyzję diagnostyki. Wsparcie dla walki z chorobami onkologicznymi potrzebne jest zawsze i wszędzie. W 2022 roku w szpitalu leczono ponad 13 300 pacjentów z rozpoznaniem ICD10 C lub D, a w 2023 roku liczba ta wzrosła do około 14 800. Nowy blok operacyjny pozwoli na poszerzenie zakresu procedur diagnostycznych i terapeutycznych, w tym małoinwazyjnych zabiegów laparoskopowych oraz leczenia nowotworów klatki piersiowej i brachyterapię śródoperacyjną.

Całkowita wartość inwestycji wynosi 101 730 000,00 zł. Środki te pochodzą z budżetu województwa, budżetu szpitala i Krajowego Planu Odbudowy.

 

 

23.05.2025
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |