Kilkadziesiąt osób wypełniło już ankiety kwalifikacji do realizowanego przez Mościckie Centrum Medyczne programu „Moje Zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”. Program daje każdemu pacjentowi od 20. roku życia szansę na kompleksową ocenę stanu zdrowia – bez skierowania, bez kolejek i całkowicie za darmo. Codziennie zgłaszają się nowi pacjenci, chcący zadbać o siebie zanim pojawią się objawy choroby.
Realizowany przez Mościckie Centrum Medyczne program Moje Zdrowie to pierwsze na taką skalę, finansowane przez NFZ, działanie profilaktyczne. Umożliwia ono wykonanie pakietu badań diagnostycznych , których wartość w trybie komercyjnym sięga kilkuset złotych. Dla pacjentów korzystających z programu są one całkowicie bezpłatne. Jak wynika z rozmów z pacjentami, często ich motywacją do skorzystania z programu są obecne w programie badań rozszerzonych badania lipoproteiny, pokazującej wstępne ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, a w przypadku mężczyzn wskaźnik PSH - pomocny w wykrywaniu chorób prostaty. Pacjenci stosunkowo często są też zainteresowani wynikaniem badań Anty-HCV na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C. - Dużym magnesem dla wszystkich zainteresowanych jest fakt, że każde osoba biorąca udział w programie otrzymuje indywidualny plan zdrowotny, dopasowany do swoich potrzeb. Pozwala on zaplanować dalsze działania – tłumaczy Agata Budzik, koordynatorka POZ w Mościckim Centrum Medycznym. – W ten sposób program nie kończy się na diagnozie, ale daje pacjentowi wiedzę i kierunek na przyszłość – dodaje.
Z programu może skorzystać każdy pacjent zapisany do POZ (lekarza, pielęgniarki lub położnej) w Mościckim Centrum Medycznym. Dla osób w wieku 20–49 lat udział w bilansie zdrowia przysługuje raz na 5 lat, a dla osób powyżej 50. roku życia raz na 3 lata. Co ważne, nawet osoby, które brały wcześniej udział w programie „Profilaktyka 40 PLUS”, mogą się zgłosić, jeśli od ostatnich badań minął co najmniej rok. Aby zapisać się do programu, wystarczy zatelefonować pod numer: 14 688 05 98, 14 688 05 88 lub 14 688 05 80 lub zgłosić się osobiście w MCM przy ul. Kwiatkowskiego 15, pok. 19 lub 23 na parterze. Deklarację można też zgłosić przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację Moje IKP. Moje Zdrowie to nie jednorazowa kampania, ale zaproszenie do zmiany myślenia o ochronie zdrowia – z reaktywnej na proaktywną. Program stawia na prewencję, która – jak podkreślają lekarze – jest najskuteczniejszą formą leczenia w XXI wieku. Jak się okazuje, coraz więcej pacjentów docenia działania zapobiegawcze i wczesną diagnozę.