„Burek” do przeróbki

Koncepcja architektoniczna zmian na tarnowskim „Burku” zostanie przepracowana i dostosowana do wytycznych służb konserwatorskich. To najważniejsze ustalenia po spotkaniu, które odbyło się w tej sprawie w tarnowskiej Delegaturze Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

W Delegaturze Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Tarnowie odbyło się spotkanie w sprawie koncepcji zagospodarowania Placu Generała Bema, czyli popularnego „Burku”. Podczas spotkania konserwator poinformował, że przedstawiona w grudniu ubiegłego roku, opracowana przez Marka Bilskiego koncepcja zagospodarowania placu targowego nie uzyskała pozytywnej opinii Komisji Konserwatorskiej działającej przy Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków. Omówiono możliwość pozostawienia placu targowego, dążąc do jego uporządkowania i estetyzacji.
Odbyło się również spotkanie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prezydentem Ryszardem Ścigałą. Potwierdzono potrzebę gruntownej rewitalizacji Placu Gen. J. Bema, prowadzącej do znaczącej poprawy estetyki oraz funkcjonalności, z pozostawieniem części handlowej. Ze względu na fakt, iż kiedyś na placu znajdował się kościół i cmentarz niemożliwe są, ingerujące w nawierzchnię, głębokie prace ziemne bez uprzednich prac archeologicznych. Uznano, że rozważyć należy wyodrębnienie części placu dla funkcji ogólnospołecznych i turystycznych z lokalizacją tam obiektu o charakterze atrakcji turystycznej. W południowo-zachodniej części placu możliwa jest lokalizacja obiektu pełniącego funkcje handlowo-usługowe oraz zaplecza dla obsługi placu handlowego.
Szczegółowe założenia projektowe, które posłużą do dalszych prac nad koncepcją zagospodarowania placu targowego określone zostaną w piśmie, które konserwator przygotuje jako odpowiedź na przedstawioną do zaopiniowania koncepcję.
07.04.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |