47 edycja konkursu „Malowana chata

W dniach 4-6 czerwca odbędzie się kolejna edycja zalipiańskiego konkursu "Malowana chata". W tym roku weźmie w nim udział około 100 uczestników. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Zalipie to wieś położona w powiecie dąbrowskim. Ta niepozorna miejscowość słynie z malowanych chat. Kiedyś można tu było spotkać mnóstwo zabytków architektury ludowej, niestety, w miarę upływu czasu, tradycyjnych wiejskich chat jest coraz mniej.
By zapobiec zaniechaniu kultywowania pięknej tradycji malowania wiejskich domostw od 1948 roku organizowano konkursy, w których brały udział kobiety-malarki z regionu. Odbywały się one co kilka lat, a od 1965 roku corocznie. Dzięki tym przedsięwzięciom kultura ludowa nie tylko nie zanika, ale wręcz rozkwita. Największym autorytetem pośród zalipiańskich malarek cieszyła się Felicja Curyłowa. To ona przedstawiała oceniającej komisji chaty godne uwagi. Kolejny rozkwit malarstwo zalipiańskie przeżyło w 1976 roku. Wówczas organizatorzy konkursu zbadali teren i tym samym odkryli, że w regionie tym tworzą malarki, o których po pierwszym konkursie zapomniano.

Początkowo kobiety używały do uzyskania barwników wapna, glinki i sadzy. Pędzle także wykonywały własnoręcznie. Malarki używały pełnych barw i nie znały cieniowania. Pierwotnie dominowały formy geometryczne i proste formy kwiatowe. Z czasem pojawiły się motywy ptaków i zwierząt. Obecnie w Zalipiu różnorodnymi wzorami zdobione są także ściany i wnętrza nowoczesnych domów. Malowane są zewnętrzne i wewnętrzne ściany, poziomy pas podmurówki, niekiedy okolice drzwi, ale też stajnie studnie i piwnice. Zalipianki zdobią także ceramikę, szklanki i inne szklane naczynia. Stosują do tego nietoksyczne farby. Wykonują również wzory na tkaninie.

Kolejny konkurs "Malowana chata" odbędzie się w Zalipiu od 4 do 6 czerwca. Obecnie malowanych domów w Zalipiu jest nieco ponad 20. Konkurs odbędzie się w kilku kategoriach - malatury nowe, wykonane specjalnie na tegoroczny konkurs, malatury zachowane z poprzednich lat, odnowione i prezentujące wysokie walory artystyczne, popieranie sztuki ludowej oraz malatury wykonane przez dzieci i młodzież.

Konkurs dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

PROGRAM
6 czerwca
15:00 – ogłoszenie wyników 47 Konkursu „Malowana Chata”

15:45 – Występy artystyczne i konkursy:
- „Otfinowianie” -zespół folklorystyczny zaprezentuje suitę tańców ludowych i narodowych oraz przedstawienie teatralne „A moje wesele za granico bedzie...”
- „Jezioro Łabędzie” – spektakl przygotowany przez grupę teatralną „Epizod” z Gimnazjum w Szczucinie
- Małgorzta Cygan i Kinga Kogut – wokalistki Dąbrowskiego Domu Kultury
- „Nieczajnianie” – występ zespołu folklorystycznego
- „Sokoliki” – dziecięcy zespół tańca nowoczesnego
- „Artystyczny mix” – program artystyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum w Oleśnie
- „Wiarusy” – kapela podwórkowa

21:00 – Gwiazda Programu: „Teatr Dzieci Ognia” - Taniec z ogniem, plucie i połykanie ognia
- Zabawa taneczna – gra zespół muzyczny „Potężne Kaczory”

IMPREZY TOWARZYSZĄCE:
- wystawa rękodzieła ludowego
- wystawa prac malarskich artystów z Powiśla Dąbrowskiego
- snycerstwo Romana Bodaka
- wyroby z wikliny Roberta Zięciny
- atrakcje dla dzieci
- stoiska gastronomiczne
03.06.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |