„Święto Małopolski” - darmowe wizyty w muzeach

Zarząd Województwa Małopolskiego 10 czerwca organizuje obchody drugiej edycji Święta Małopolski. Celem tej imprezy jest zainteresowanie turystów bogatą i atrakcyjną ofertą kulturalną naszego województwa. W związku z tym w dniach od 10 do 13 czerwca Muzeum Okręgowe w Tarnowie udostępnia nieodpłatne zwiedzanie muzealnych ekspozycji we wszystkich swoich oddziałach.

Z okazji „Święta Małopolski”, które w tym roku obchodzone będzie 10 czerwca, wszystkie oddziały Muzeum Okręgowego w Tarnowie będzie można zwiedzać bezpłatnie przez cztery dni – od 10 do 13 czerwca. - Zaprezentujemy m. in. sztukę współczesną, będzie również okazja zobaczyć wnętrza wiejskiej chaty, średniowiecznego zamku, dziewiętnastowiecznego dworu czy też poznać historię i kulturę Romów – mówi Adam Bartosz, dyrektor tarnowskiego muzeum. - Serdecznie zapraszamy Małopolan i innych turystów do naszych oddziałów.

Propozycje dla zwiedzających:
Gmach Główny, Rynek 21:

- Wojciech Ruszel - rzeźba i malarstwo – wystawa, będąca częścią cyklu wystaw pod
pod wspólnym hasłem TARNOWSCY ARTYŚCI W GALERII MUZEALNEJ,
-wystawa „Pierwsze wieki Tarnowa” - na 24 planszach ukazany został proces lokacji
i rozwój miasta w pierwszych wiekach jego istnienia – od XIV do XVI w. (eksponowana na płycie tarnowskiego rynku).

Muzeum Etnograficzne, ul. Krakowska 10:
- „Cyganie. Historia i kultura” - stała wystawa wraz z plenerową ekspozycją tradycyjnych wozów taborowych,
- „W babcinej izbie”- ekspozycja, prezentująca wnętrze chłopskiej chaty z regionu tarnowskiego, z przełomu XIX i XX wieku.

Zamek w Dębnie:
- stała ekspozycja wyposażenia wnętrz zamkowych. W sali historycznej na parterze dzieje zamku w Dębnie. Sala Rycerska urządzona jako staropolska świetlica zamkowa. Kaplica ze sprzętami liturgicznymi i obrazami. Najcenniejsze zabytki znajdują się w „Skarbcu'' wyposażonym w kolekcję ,,czarnych mebli'', gdzie m. in. eksponowana jest szesnastowieczna Biblia Wujka. Ponadto ciekawie wyposażona ,,winnica'' i kuchnia,
- czasowa wystawa poplenerowa prac młodzieży Zespołu Sztuk Plastycznych w Tarnowie, Warsztatów Terapii Zajęciowej z Brzeska i Tarnowa oraz uczniów Gimnazjum w Porąbce Uszewskiej, Łysej Górze, Sufczynie i Woli Dębińskiej, powstała dla uczczenia pamięci Jana Jastrzębskiego (właściciela zamku w Dębnie oraz inicjatora pleneru studentów krakowskiej ASP w maju 1923 roku)

Dwór w Dołędze:
- stała ekspozycja wnętrz - wyposażenie tradycyjnego dziewiętnastowiecznego szlacheckiego dworu galicyjskiego z wyraźnymi akcentami niepodległościowymi, związanymi przede wszystkim z wydarzeniami Powstania Styczniowego.

Zalipie:
- zagroda Felicji Curyłowej (ekspozycja stała) - budynki zagrody na planie litery U, zdobione ornamentami wykonanymi przez Felicję Curyłową. Mieszkanie wyposażone
w oryginalne meble oraz narzędzia rolnicze, sprzęty, naczynia, elementy stroju ludowego, oleodruki i pamiątki po zmarłej artystce.

Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach:
- stała ekspozycja eksponatów etnograficznych, pochodzących z chłopskich gospodarstw w Wierzchosławicach i ukazujących warunki życia na wsi w XIX wieku. Wnętrze domu mieszkalnego w nowej zagrodzie zachowało autentyczny charakter z okresu życia Witosa,
z meblami, dokumentami itp.

Muzeum pamiątek po Janie Matejce w Starym Wiśniczu:
- stała ekspozycja pamiątek rodzinnych wybitnego artysty na tle drewnianego domu, wzniesionego w XIX wieku.
09.06.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy wiesz, na kogo oddasz głos w drugiej turze wyborów?
| | | |