Prolog projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”

Galeria Miejska w Tarnowie we współpracy z Mościckim Centrum Kultury i Muzeum Okręgowym w Tarnowie przygotowuje projekt „Tarnów. 1000 lat nowoczesności", dotyczący najnowszej historii miasta, opowiedzianej na tle architektury. Ogniskuje się na wyborze najciekawszych momentów historii Tarnowa XX wieku, które zdaniem organizatorów mają olbrzymi potencjał i wyjątkową wartość kulturalną. Otwarcie projektu zaplanowano na ostatnią niedzielę wakacji - 29 sierpnia.

W długiej historii Tarnowa najmniej rozpoznanym i opisanym okresem jest XX wiek, który wydaje się niezwykle ciekawy dla odczytania tożsamości miasta i odkrywania jego peryferii. W najnowszej historii Tarnowa zaznaczyły się wszystkie najważniejsze wydarzenia, mające wpływ na historię Polski.
Lustrem tych wydarzeń była architektura: modernizm przedwojennych Mościc, projekty kościołów budowanych w okresie stalinizmu, wsparte wielkim zaangażowaniem parafian, plany rozbudowy miasta i niespełnione wizje podwojenia liczby mieszkańców, których śladem jest największy kościół Diecezji Tarnowskiej, dziś pusty, stojący w szczerym polu, w końcu osobliwe perełki z lat siedemdziesiątych - przeczucie postmodernizmu w niezwykłym domu doktora Książka projektu Wojciecha Pietrzyka czy monumentalna mozaika Hotelu Tarnovia przedstawiająca bitwę pod Aleppo, ułożona z przetopionych odpadów Zakładów Radiowych Kasprzaka.
Projekt „Tarnów. 1000 lat nowoczesności" realizuje Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska w Tarnowie we współpracy z Mościckim Centrum Kultury i Muzeum Okręgowym w Tarnowie. - To historia prób projektowania przyszłości opowiedziana na tle architektury miasta. Klamrami tej historii są przedwojenne Mościce i futurologiczne projekty tarnowskiego architekta Jana Głuszaka Dagaramy - mówi Bogusław Wojtowicz, dyrektor galerii. - Otwarcie projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności" jest zakończeniem pierwszego etapu badań i wstępem do przyszłej wystawy o tym samym tytule, która odbędzie się w Tarnowie w 2010 i 2011 roku.
Inaugurację projektu zaplanowano na 29 sierpnia. Tego dnia odbędzie się premiera filmu Krzysztofa Kaczmarka, prezentacja rzeźby Wilhelma Sasnala, koncert zespołu „19 Wiosen" oraz promocja książki „Tarnów. 1000 lat nowoczesności. Przewodnik". Praca zawiera pierwsze całościowe opracowanie urbanistyczno-architektonicznego układu Mościc, przedruki tekstów archiwalnych, bogate przedwojenne archiwum fotograficzne, współczesną dokumentację architektury autorstwa znakomitych fotografów Nicolasa Grospierre'a i Jana Smagi, rozmowę z Grzegorzem Piątkiem - krytykiem architektury i kuratorem, dotyczącą poszukiwania nowych funkcji dla modernistycznych budynków Mościc, rozmowę z Wilhelmem Sasnalem i reprodukcje prac artysty, tekst Sebastiana Cichockiego opisujący cykl mościckich obrazów Sasnala, opracowanie i reprodukcje projektów Jana Głuszaka Dagaramy, wspomnienie o Głuszaku autorstwa Zbigniewa Warpechowskiego - przyjaciela z czasów studiów. Książkę kończy opowiadanie Jacka Dukaja, wybitego pisarza literatury fantastycznej.
Książka pod redakcją Ewy Łączyńskiej-Widz i Dawida Radziszewskiego ukazała się nakładem Wydawnictwa 40000 Malarzy.

Tarnów. 1000 lat nowoczesności - prolog wystawy
Niedziela 29 sierpnia
15.00 - Spacer po Mościcach, zbiórka pod Mościckim Centrum Kultury, ul. Traugutta 1
17.00 - Premiera filmu Krzysztofa Kaczmarka Pompenzuballen, 66' - Mościckie Centrum Kultury
Po projekcji spacer pod rzeźbę Wilhelma Sasnala
20.00 - „19 Wiosen", koncert w muszli kasyna w Mościcach, ul. Kwiatkowskiego 20, wstęp wolny
Promocja książki „Tarnów. 1000 lat nowoczesności. Przewodnik"
27.08.2010
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |