Urologia dziecięca

Urologia dziecięca jest jedną z najmłodszych specjalności zabiegowych i funkcjonuje w Polsce od 2005 roku. W kraju jest obecnie jedynie około 30 specjalistów. Wady wrodzone i schorzenia układu moczowo-płciowego stanowią natomiast kilkadziesiąt procent chirurgicznych problemów wieku dziecięcego. 10% noworodków rodzi się z podejrzeniem wady układu moczowo-płciowego. Chorzy ci z reguły mają daleką drogę do specjalistycznej opieki.

 

W CenterMedzie pracuje ceniony urolog i chirurg dziecięcy, dr med. Marek Górniak. Baza sprzętowa umożliwia najbardziej nowoczesne, minimalnie inwazyjne zabiegi. - W naszej placówce znajduje się sprzęt do zabiegów laparoskopowych, do endoskopii urologicznej oraz ramię C umożliwiające podgląd RTG w czasie zabiegów. Nowoczesny sprzęt do badań urodynamicznych umożliwia dokładną diagnostykę zaburzeń czynnościowych dolnych dróg moczowych. W gabinecie urologa dziecięcego znajduje się ultrasonograf - mówi dr Górniak.

Jądra niebadalne


Do najczęściej wykonywanych zabiegów w trybie jednego dnia należą operacje przepuklin, wodniaków, wnętrostwa i spodziectwa. Pacjenci spędzają w oddziale dziennym 3-4 godziny. W obrębie pojęcia wnętrostwa mieści się również problem jąder niebadalnych. Do jednoznacznego rozstrzygnięcia losów gonady w czasie jednego znieczulenia konieczne jest posiadanie na sali operacyjnej sprzętu laparoskopowego i wykwalifikowanego personelu. Część pacjentów z jądrami niebadalnymi zalicza się do grupy zaburzeń różnicowania płci. Laparoskopia jest tutaj cenną metodą diagnostyczną. Umożliwia jednocześnie usunięcie zbędnej macicy z przydatkami, bądź jąder, w zależności od schorzenia.

Problem spodziectwa


Spodziectwo, które jest przedmiotem szczególnego zainteresowania dr Górniaka, operowane jest według najnowocześniejszych zasad. Preferencyjnie chłopcy przechodzą zabieg w wieku 8-10 miesięcy. Jest to wiek, w którym tolerancja zabiegu jest najlepsza, a pielęgnacja małego pacjenta najłatwiejsza. U tych chorych, u których w tradycyjnych metodach cewnik należałoby utrzymywać dłużej niż 7 dni wytwarzana jest na 3 tygodnie przetoka pęcherzowo-skórna. W znaczący sposób zwiększa ona zarówno odsetek dobrych wyników zabiegu jak i komfort małych pacjentów.

 

Odpływy pęcherzowo-moczowodowe
Na szczególne podkreślenie zasługuje możliwość leczenia endoskopowego odpływów pęcherzowo-moczowodowych. Są one częstym problemem wieku dziecięcego obecnym w praktyce każdego lekarza rodzinnego. W trybie jednego dnia drogą endoskopową pod ujścia moczowodów wstrzykiwany jest dekstromer kwasu hialuronowego (DEFLUX), co pozwala na wydłużenie śródściennego przebiegu moczowodu i uzyskania istotnej poprawy u 90% chorych. Pacjent spędza w naszej placówce około 4 godzin.

Technika laparoskopowa


Technika laparoskopowa i wyjątkowe doświadczenie anestezjologa pozwalają na operacje żylaków powrózka nasiennego w trybie jednego dnia tak u dzieci, jak i dorosłych. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną zaburzeń płodności męskiej. Wczesny zabieg u młodych nastolatków pozwala zapobiec rozwojowi zmian patologicznych w obrębie gonad.

 

Operacyjne leczenie stulejki
Wbrew obiegowym opiniom stulejka rzadko stanowi problem chirurgiczny w wieku dziecięcym i wymaga leczenia operacyjnego. Urolog CenterMedu zawsze gotów jest skonsultować tych chłopców w razie wątpliwości lekarza podstawowej opieki. Wielu małych pacjentów unika w ten sposób niepotrzebnego leczenia operacyjnego w innych ośrodkach.

 

Wyrostek robaczkowy leczony laparoskopowo
Zapalenie wyrostka robaczkowego jest jednym z najczęstszych schorzeń chirurgicznych, szczególnie w wieku dziecięcym. Leczenie laparoskopowe staje się powoli standardem, niestety niedostępnym w innych krakowskich placówkach.
W repertuarze wykonywanych u nas laparoskopowo u dzieci zabiegów znajduje się również cholecystektomia. Zdarza się, że zabiegi te wymagają kilkudniowego pobytu. Placówka CenterMedu w Krakowie dysponuje możliwością hospitalizacji z całodobową opieką pielęgniarską.

 

Duże zabiegi urologiczne
Dzięki wyszkolonemu personelowi i szpitalnym warunkom lokalowym istnieje możliwość wykonywania dużych zabiegów urologicznych. Możliwe jest wykonanie plastyki połączenia miedniczkowo-moczowodowego w przypadku wodonercza, reimplantacja moczowodów i innych.

 

CenterMed Szpital i Przychodnia jest też szczególnym miejscem dla chorych z myelodysplazją, którzy wymagają opieki wielospecjalistycznej. Badanie urodynamiczne jest podstawą monitorowania stanu ich dróg moczowych. Konieczna jest u tych chorych stała opieka urologa dziecięcego, a niejednokrotnie interwencja zabiegowa. Jednym z wiodących specjalistów CenterMedu jest też nieodzowny dla tych pacjentów ortopeda dziecięcy.

06.04.2011
Komentarze:
KennethVek: 05.09.2017
wh0cd1456787
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |