Wybielanie na zawołanie

Każdy z nas marzy, by móc pochwalić się uśmiechem, pokazującym piękne białe zęby. Niestety, nie każdego jednak natura obdarzyła takim uśmiechem...

Czemu nie są białe?
Czynników wpływających na zmiany w zabarwieniu naszych zębów jest wiele. Zęby tracą swój jasny kolor w miarę upływu czasu na skutek wpływu środowiska zewnętrznego. Przebarwienia pochodzące z pokarmów, kawy, herbaty, tytoniu wdzierają się w drobne, niewidoczne pęknięcia szkliwa zęba. Istnieją również zęby o nieładnym, ciemnożółtym lub szarawym zabarwieniu na skutek terapii antybiotykowej, przebytej we czesnym dzieciństwie. Inne jeszcze, tracą swój dawny kolor i wygląd z powodu próchnicy oraz dużej ilości wypełnień, lub z powodu występowania złogów nazębnych - kamienia i osadu.

Białe zęby, zdrowe zęby
Korektę koloru zębów należy zacząć od usunięcia przebarwień zewnętrznych podczas skalingu, czy piaskowania zębów w gabinecie stomatologicznym. Zabiegi te korzystnie wpływają również na tkanki przyzębia.
Wybielanie jest bezpieczne tylko wtedy, gdy odbywa się pod kontrolą stomatologa. Zawsze lepiej wybielać najpierw jeden łuk zębowy, wtedy zabieg jest mniej uciążliwy, a ty możesz na bieżąco porównać kolor.
Gorzej sytuacja przedstawia się, gdy kolor zębów jest wynikiem wady wrodzonej albo działania niektórych leków, np. tetracyklin (antybiotyków) w dzieciństwie. Wtedy wybielanie jest trudniejsze i nie zawsze udaje się uzyskać wymarzony efekt jedynie z pomocą preparatów do wybielania, czasem konieczna może być ingerencja protetyczna (licówki, korony porcelanowe)

Na czym polega wybielanie?
Substancje barwnikowe (chromofory) posiadają w swej budowie chemicznej nienasycone wiązania podwójne. W związku z utlenieniem chromoforów dochodzi do zmian wiązań nienasyconych w nasycone. Dzięki temu stają się jaśniejsze lub bezbarwne. Aktywnym związkiem powodującym utlenianie jest nadtlenek wodoru, który występuje w preparatach w formie wolnej lub w kompleksach z innymi związkami.
Jest coraz więcej metod wybielania zębów. Najnowsze techniki stomatologiczne pozwalają skutecznie rozjaśnić uśmiech i są bezpieczne. Różnią się ceną, efektem oraz czasem stosowania. Każdy, kto marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, musi sam wybrać odpowiedni dla siebie sposób, najlepiej po konsultacji ze stomatologiem.

W gabinecie
Najpopularniejsza metoda wybielania, to wykonanie plastikowych nakładek na zęby, do których pacjent nakłada niewielką ilość wybielającego żelu. Żel pozostaje w kontakcie z zębami przez kilka godzin, dlatego najwygodniej wybielać zęby podczas snu. Żel ma przyjemny smak, a nakładki są idealnie dopasowane, dlatego nie ma problemu ze spaniem. Cały zabieg trwa około 2 tygodni. Użycie mocniejszego żelu może skrócić zabieg wielokrotnie, lecz zazwyczaj wiąże się z większą nadwrażliwością zębów na bodźce termiczne podczas trwania kuracji.

Inna metoda, oprócz żelu, wykorzystuje światło specjalnej lampy, lasera, czy wzmocnionej lampy do utwardzania wypełnień do wspomagania wybielania. Zabieg trwa 1-1,5 godziny i jest wykonywany w gabinecie. Jest to metoda szybsza, ale nie jest skuteczniejsza od poprzedniej.
Zakładanie licówek jest kolejną z metod wybielania zębów. Pozwala nie tylko zatuszować ciemne lub przebarwione zęby, ale też zmienić ich kształt. Licówki to cienkie łuski (0,8 mm) wykonane z materiałów imitujących szkliwo, których barwę dobiera stomatolog. Aby idealnie pokrywały zęby, lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego technik wykona gipsowy model twojego uzębienia. Mając do dyspozycji taki model, technik dentystyczny wykonuje licówki o właściwym kształcie i wielkości. To na pewno dobre rozwiązanie, jeśli zależy Ci na rozjaśnieniu tylko jednego zęba lub gdy inne, zastosowane wcześniej metody nie zdołały przywrócić mu oczekiwanego koloru szkliwa. W trakcie pierwszej wizyty lekarz pobiera wycisk i dobiera wspólnie z pacjentem kolor licowania, a już podczas drugiej zakłada licówkę. Rezultat jest bardzo dobry. Co ważne, kolor licówki da się idealnie dopasować do barwy pozostałych zębów.

Laser i lampy
Ta metoda pozwala wybielić zęby podczas jednej wizyty u stomatologa. Substancją rozjaśniającą są tu też nadtlenki, ale o znacznie wyższym stężeniu (od 30 do 50 proc. nadtlenku wodoru). Cały zabieg jest dość prosty: po nałożeniu preparatu ochronnego na dziąsła, dentysta pokrywa zęby żelem wybielającym, którego działanie może być wspomagane światłem przyspieszającym utlenianie, np. laserem, lampą łukową lub polimeryzacyjną. Ta metoda działa równie skutecznie jak wybielanie systemem nakładkowym, ale ponieważ wykorzystuje nadtlenki o bardzo silnym stężeniu, jest mniej bezpieczna. A dlaczego? Nadtlenki stosowane do wybielania utleniają przebarwienia. Reakcji tej zawsze towarzyszy podwyższona temperatura, tym wyższa, im mocniejsze stężenie żelu. Jeśli dentysta dodatkowo podgrzewa substancję światłem lamp, wytworzone ciepło może być szkodliwe dla organizmu. Ta metoda niesie też ze sobą większe prawdopodobieństwo nadwrażliwości zębów. Czas: 30 minut - 1,5 godziny.

Domowe sposoby
Jeśli powyższe metody przerastają możliwości twojej kieszeni, albo nie chcesz tak radykalnej zmiany, sięgnij po pasty, płyny lub żele wybielające. Ba, są nawet szczoteczki i nitki pomagające wybielać szkliwo zębów. Efekty nie będą tak spektakularne, ale na pewno je zobaczysz.

 

Dostępne na rynku preparaty wybielających zęby
pasty wybielające usuwają osady z kawy, herbaty, papierosów, a dodany do nich środek wybielający (np. soda, polynam) sprawi, że zęby będą jaśniejsze

pasty wybielające nie poradzą sobie ze stałym odbarwieniem - np.: Vademecum Express White, Colgate Advanced Whitening, Clinomyn Clean & Polish

szczoteczki z polerującymi szkliwo gumkami, które rozjaśniają kolor zębów, np.: Colgate Whitening
płyn, który chroni zęby przed osadem, np.: Denivit Anti-Stain Expert

nitka dentystyczna, która usuwa przebarwienia ze szczelin między zębami, np.: Reach Whitening

żele wybielające - przed ich użyciem wybierz się do dentysty na konsultację i piaskowanie zębów, np.: Colgate Simply White, Denivit Express White

plastry wybielające - przezroczyste paski nasączone środkiem wybielającym przykleja się do zębów na około 30 min dziennie przez 2- 4 tygodnie
ostatnia nowinka, to Night Effect firmy Procter&Gamble

 

Stomatolog prawdę Ci powie
Jeśli myślisz o wybieleniu zębów, musisz najpierw określić przyczynę, z powodu której zęby ściemniały lub dlaczego nie mają satysfakcjonującego Cię koloru. Właściwą osobą zdolną do oceny jaki rodzaj przebarwień mają twoje zęby będzie dobry stomatolog. Jeśli interesuje Cię wybielanie zębów, to odwiedź gabinet, a dowiesz się, która metoda jest najbardziej odpowiednia dla Twoich zębów.
Warto wiedzieć, że można wybielać również pojedyncze zęby, które zmieniły kolor po leczeniu kanałowym. Do środka zęba jest zakładany środek wybielający. Po kilku dniach lekarz sprawdza osiągnięty efekt i ewentualnie ponownie zakłada wybielający opatrunek.
(KM/JL)

 

Pamiętaj, że po wybieleniu plomby pozostaną ciemniejsze i te, które widać przy uśmiechu trzeba wymienić na nowe, jaśniejsze. To bardzo podnosi koszty wybielania
Wybielanie nie jest wskazane u kobiet ciężarnych i karmiących
Zabieg wybielania zębów przeciwwskazany jest u pacjentów uczulonych na jakikolwiek składnik preparatu do wybielania, np. nadtlenek wodoru
Nałogowi palacze nie mogą palić papierosów w czasie wybielania zębów
Wybielanie nie jest wskazane w przypadkach dużego uszkodzenia szkliwa

 

06.04.2011
Komentarze:
Kayleen: 15.05.2016
Glad I\'ve finally found sonemhitg I agree with!
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |