Boisko za misia

 Z niecierpliwością czekali uczniowie Szkoły Podstawowej Integracyjnej Nr 11 w Tarnowie na przybycie prezydenta. Co prawda z podsłuchanych rozmów wynikało, że niecierpliwość wiązała się raczej z perspektywą zbliżającej się wycieczki niż z oficjalnym otwarciem boiska sportowego, ale i tak „było fajnie”.

 

Dużo frajdy sprawiły władze Tarnowa uczniom Szkoły Podstawowej Integracyjnej Nr 11, „wręczając” im na Dzień Dziecka nowiutkie boisko do gry w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną. Inwestycja kosztowała ponad 500 tysięcy złotych i w całości została sfinansowana z budżetu miasta. Przybyły na otwarcie obiektu prezydent Ryszard Ścigała wykazał dużo zrozumienia dla przestępujących z nogi na nogę dzieci i ceremonia przebiegła sprawnie i w sympatycznej atmosferze. W dowód wdzięczności prezydent odebrał od dzieci namalowany przez nie obraz oraz...misia, maskotkę miłą sercu niezależnie od wieku. Rewanżując się za prezenty, sam z kolei przekazał uczniom siatkę przeróżnych piłek, które natychmiast zostały przetestowane. Prezydent nie oparł się pokusie i oddał do nowego kosza kilka rzutów. Najwyraźniej też chciał zostać dłużej, ale obecni obok urzędnicy bezwzględnie przypomnieli mu o obowiązkach. Wyraźnie rozczarowany opuścił boisko, zostawiając gromadę roześmianych dzieci, które już ustawiały się do wymarszu na oczekiwaną wycieczkę.

Szkoła w Chyszowie została powołana przez władze austriackie w 1892 roku. Regularne nauczanie rozpoczęto w 1918 roku, po przekazaniu placówce z dóbr książąt Sanguszków budynku z przyległymi terenami. Do wybuchu II wojny światowej szkoła była wspomagana przez zarządcę dóbr książęcych. Do szkoły uczęszczało średnio około 100 uczniów rocznie. Od początku działania szkoła dożywiała i zaopatrywała w odzież biedniejszych uczniów.

Po wybuchu II wojny światowej, mimo ogromnych trudności, w szkole nie przerwano nauki. We wrześniu 1944 roku nauka rozpoczęła się w Chyszowie najwcześniej w całym powiecie i zapisała się wtedy rekordowa liczba uczniów – 204. Po zakończeniu działań wojennych nauka rozpoczęła się już 22 stycznia 1945 roku, a w maju Komisja Parcelacyjna przyznała szkole w Chyszowie dwa budynki i hektar gruntów na własność.

Od końca lat pięćdziesiątych trwały starania o wybudowanie nowej szkoły i wreszcie rozpoczęto budowę 20 maja 1964 roku. Na przełomie 1965 i 1966 roku nastąpiła długo oczekiwana przeprowadzka do nowej szkoły. Wkrótce szkole nadano imię Marii Dąbrowskiej, a dwadzieścia lat później szkoła otrzymała sztandar.

We wrześniu 1999 roku w szkole utworzono pierwszy oddział integracyjny, a od 1 września 2003 roku Szkoła Podstawowa nr 11 jest Szkołą Podstawową Integracyjną. Aktualnie do szkoły uczęszcza 120 dzieci, w tym 35 uczniów niepełnosprawnych. To największa liczba dzieci chorych skupionych w jednej placówce w Tarnowie.

 

 


01.06.2011
Komentarze:
Koala: 02.06.2011
Misia na zastępce!
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |