„Harcerska” uchwała Senatu

 22 maja 1911 roku Andrzej Małkowski, związany także z Tarnowem, wydał swój pierwszy rozkaz. Powstało Harcerstwo. Z tej okazji Senat RP, na wniosek senatora ziemi tarnowskiej, profesora Kazimierza Wiatra, przyjął okolicznościową uchwałę. Jej treść i wymowa nie dotyczą tylko przeszłości.

 

Z inicjatywy Senatora RP prof. dr hab. Kazimierza Wiatra Senat Rzeczypospolitej Polskiej dnia 26 maja 2011 roku przyjął uchwałę z okazji stulecia harcerstwa.

W uchwale senatorzy wyrazili uznanie dla stuletniej działalności polskiego harcerstwa przywołując przykłady pokoleń harcerek i harcerzy ofiarnie pełniących służbę Bogu, Polsce i Bliźnim.

Senat podkreślając wagę wychowawczego dzieła zapoczątkowanego 22 maja 1911 roku przez Andrzeja i Olgę Małkowskich wyraził nadzieję, że harcerstwo kolejnym pokoleniom młodych ludzi, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju, będzie służyło pomocą w podejmowaniu życiowych decyzji i będzie dla nich polem służby dla Narodu i Państwa.

Pomysłodawcą i inicjatorem podjęcia przez Senat RP tej uchwały jest Senator Ziemi Tarnowskiej prof. dr hab. Kazimierz Wiatr, harcmistrz. Tarnowski senator jest Przewodniczącym Komisji Edukacji, Nauki i Sportu Senatu RP oraz Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu do spraw Harcerstwa w Polsce i poza granicami Kraju. Także z jego inicjatywy Senat w roku 2007 podjął uchwałę o potrzebie budowy atmosfery wychowawczej w Polsce oraz ogłosił rok 2008 rokiem Andrzeja i Olgi Małkowskich. Profesor Wiatr jako instruktor harcerski organizował między innymi harcerską Białą Służbę w 1987 roku w czasie wizyty Jana Pawła II w Tarnowie. - Harcerstwo jest systemem wychowawczym, który niejednokrotnie dowodził swojej skuteczności i to w godzinach najcięższej próby. Wystarczy choćby wspomnieć Orlęta Lwowskie, rok 1920, Szare Szeregi czy Hufce Polskie. Ruch ten w ciągu minionych 100 lat dał Polsce tylu wybitnych i zasłużonych patriotów wielkiego formatu. Niech mi będzie wolno wymienić jeden tylko przykład: ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie śp. hm. Ryszarda Kaczorowskiego. Uchwała Senatu jest zatem wyrazem w pełni zasłużonej wdzięczności Twórcom i kontynuatorom idei harcerskiej. W dzisiejszej rzeczywistości, w której często narzekamy na młodzież, Harcerstwo jest ruchem, który mierzy się z otaczającym zepsuciem i pokazuje młodemu człowiekowi jak „zło dobrem zwyciężać”. W czasie radosnego świętowania stulecia tej wielkiej idei życzę wszystkim harcerkom i harcerzom, instruktorkom i instruktorom by nigdy nie zapomnieli o słowach bł. Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać choćby inni od was nie wymagali” – uzasadnia intencje senackiej uchwały senator Wiatr.

03.06.2011
Komentarze:
Gocha: 03.06.2011
jak na taką aktywność to Senat RP nas podatników zbyt drogo kosztuje. Czas na likwidację tego pomysłu Kwaśniewskiego.
Senator: 06.06.2011
Gocha, Senat istniał za I RP i za II RP, wiec nie wciskaj kilkusetletniej tradycji dwuizbowego parlamentu w pomysly Kwasniewskiego. Z Twojej wypowiedzi widac, ze znasz historie tak jak kazdy przecietny Polak - slabienko i wybiurczo ... niestety
Twój komentarz:
Ankieta
Czy jesteś za przywróceniem handlu w niedziele?
| | | |