Informator Kulturalny

 


Paweł Zabłocki w Piwnicy pod Trójką


 Do galerii „Piwnica pod Trójką” powracają wystawy z cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. W poniedziałek, 13 maja muzeum zaprasza na wystawę grafik Pawła Zabłockiego. Wystawa czynna będzie do 19 czerwca.

 

W ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 13 maja o godzinie 18.00 do „Piwnicy pod Trójką” na wernisaż wystawy grafik Pawła Zabłockiego. Wstęp wolny.

Artysta urodził się w Tarnowie, gdzie przeszedł pierwsze szlify związane ze sztuką. Ukończył Państwowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Naukę kontynuował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W kolejnych latach studiował semiotykę i historię sztuki na University of Toronto. Dziś  pracuje w Open Studio w Toronto, gdzie uczy grafiki i druku. Interesuje się i tworzy za pomocą różnych technik graficznych: akwaforta, akwatinta, mezzotinta. Głównym tematem jego prac jest hippika (jeździectwo). Jego proces tworzenia, jak wyznaje, jest inspirowany stanem percepcji, w której specyficzny język wklęsłodruku, prezentując rozpoznawalną rzeczywistość, nie pozwala się wymazać z formuły przedstawiania, a w konsekwencji odkrywania i tworzenia znaczenia. Niemal emblematyczna formuła ikonograficzna poprzez zastosowanie technik często obnażonych do swoich części składowych, pozwala tworzyć dialog z rudymentarnie rozumianym tematem czy wręcz tylko motywem.

Kuratorem tarnowskiej wystawy, która potrwa do 19 czerwca, jest Bożena Szczupak.

 


Przerwana historia czyli wszystko o złotówce


 Z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, oraz 100. rocznicy ustanowienia złotego polskiego walutą narodową, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy „Przerwana historia - polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Wernisaż odbędzie się 3 czerwca, a wystawę oglądać będzie można do 31 grudnia.

 

W poniedziałek, 3 czerwca o godzinie 18.00, Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza do swojej siedziby na wernisaż wyjątkowej wystawy „Przerwana historia - polski system monetarny na przestrzeni dziejów”. Wystawa przygotowana została z okazji 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, oraz 100. rocznicy ustanowienia Złotego polskiego walutą narodową.

W okresie międzywojennym polski złoty był silną, uznawaną na rynkach międzynarodowych walutą. Wraz z wybuchem wojny, okupanci niemal od samego początku wprowadzili nowe środki płatnicze, a sytuacja zmieniła się diametralnie. Na terenach okupowanych, obok złotówek zaczęły funkcjonować marki Rzeszy oraz specjalne marki wojskowe. Złotówki wycofywano sukcesywnie i w ciągu roku od rozpoczęcia niemieckiej agresji, przestały niemal funkcjonować. Działania wojenne, prowadzone na niespotykaną dotąd skalę doprowadziły do pojawienia się problemu tzw. psucia pieniądza. Monety brązowe i niklowe wykupywali Niemcy, uznając je za surowiec strategiczny, srebrne natomiast chowali sami posiadacze. Pieniądz zaczynał zatem na powrót posiadać charakter kruszcowy.

Celem wystawy jest m. in. zaprezentowanie swoistego monetarnego chaosu jaki wywołała wojna oraz jego skutków dla gospodarczego obrazu kraju i życia codziennego jego mieszkańców. Dynamika i znaczenie tych przemian ukazane zostaną w niezwykle szerokim kontekście bogatej historii rozwoju polskiego systemu monetarnego na przestrzeni dziejów. Zwiedzający poznają okresy od czasów handlu wymiennego, przez wspaniałą tradycję mennictwa królewskiego, po współczesne, elektroniczne środki płatnicze. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Wstęp na wernisaż wolny. Wystawa czynna będzie do końca roku.

 

 


Zakończenie roku Ogniska Baletowego


 16 czerwca Ognisko Baletowe Centrum Sztuki Mościce uroczyście zakończy swój rok szkolny. Będzie to okazja do publicznego zaprezentowania umiejętności prawie stu tancerzy w wieku od 5 do 18 lat.

 

Centrum Sztuki Mościce zaprasza 16 czerwca o godzinie 10.00 i 12.15 na uroczyste zakończenie roku szkolnego Ogniska Baletowego. W koncercie wystąpi blisko stu tancerzy w wieku od 5 do 18 lat. Prezentować się będą w tańcu współczesnym, wariacjach klasycznych z baletów: "Do Kichot", "Córka źle strzeżona" czy "Esmeralda". Pokażą także bajkę baletową "Jaś i Małgosia" oraz etiudy.Bilety na koncert w cenie 25 złotych są do nabycia w kasie CSM. Można je także kupować on-line za pośrednictwem strony www.cm.tarnow.pl.

 

 


„Świerczkowiacy” w pełnej krasie


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 18 czerwca na koncert „Świerczkowiaków” kończący 56.sezon artystyczny. Koncert będzie przeglądem najnowszych dokonań i umiejętności tancerzy zespołu.

 

Ponad dwustu tancerzy weźmie udział w koncercie „Świerczkowiaków” kończącym 56.sezon artystyczny zespołu. Najmłodsi mają 5 lat a najstarsi mogą się pochwalić ponad 30-letnim stażem. Dzieci starsze zaprezentują nowe widowisko „Dzieci z naszego podwórka”, nagrodzone II. miejscem w przeglądzie „Krakowiaczek” w Łoniowej. Premierą koncertową będzie program „Krakowskie dzieci”. Dzieci z przedszkola „Świerczkowiaków” zatańczą krakowiaczka, tańce warmińsko-mazurskie i poleczkę. W popisach z regionów: Beskidu Śląskiego, Łowicza, Sącza wystąpi młodzież, a grupa najstarszych tancerzy pokaże region Lachów Sądeckich. Cały koncert będzie przeglądem najnowszych dokonań i umiejętności tancerzy.  Koncert odbędzie się 18 czerwca o godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Mościce. Bilety w cenie 15 zł (normalny),12 zł (ulgowy) są do nabycia w kasie CSM. Można je także kupować on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl

 


Podróże Grzegorza Kłeczka


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 19 czerwca na wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Kłeczka Moje Podróże.  Podczas wernisażu autor przedstawi swoje prezentacje i okrasi je opowieścią o tym, że każdy ma swoje Kilimandżaro. Wystawa czynna będzie do 27 lipca.

 

19 czerwca o godzinie 18.00, w Galerii tarnowskiego Centrum Kultury obędzie się wernisaż wystawy fotografii Grzegorza Kłeczka Moje Podróże. Podczas spotkania z autorem będzie można też wysłuchać opowieści o tym, że każdy ma swoje Kilimandżaro.

- Pasja potrafi zmienić życie człowieka w sposób niezwykły. Nadać mu inny wymiar i sens. Pasją Grzegorza Kłeczka są podróże i fotografia. Podróże pozwalają mu poznać różne miejsca, zazwyczaj bardzo egzotyczne. Fotografia daje sposobność do zatrzymania w kadrze odwiedzonych miejsc. W swoich pracach Grzegorz Kłeczek ukazuje różnorodne tematy dokumentujące otaczający go świat. Raz jest to tętniące życiem miasto, innym razem piękno przyrody w postaci bezkresnej pustyni czy skutej lodem ziemi.

Niezwykle ciekawe w jego twórczości są reportaże. Za pomocą fotografii często porusza w nich tematy trudne, ale niezwykle ważne. Tak dzieje się w przypadku reportażu pt. „Każdy ma swoje Kilimandżaro”. Tutaj prezentuje kilka istotnych kwestii związanych z marzeniami i ich realizacją oraz ukazuje ogromny trud ludzi pomagających spełnić marzenia innych. Reportaż ten niesie ogromne przesłanie związane z pokonywaniem swoich różnorodnych słabości, a jego tytuł po przyswojeniu tej skomplikowanej historii staje się filozoficznym przesłaniem.
Cechą wspólną wszystkich fotografii Grzegorza Kłeczka jest perfekcyjny kadr, harmonia i wszechobecny spokój, który emanuje z jego prac. W swoich fotografikach świetnie operuje kolorem bez względu na to, jakiego rodzaju jest to fotografia.(...) –
Rafał Bryła, kuratpor wystawy.

Wystawa czynna będzie do 27 lipca od poniedziałku do piątku w godzinach  10.00-18.00, sobota w godz. 10.00-17.00. Bilety kosztują 3 zł i 2 zł (ulgowy).

 

 TANecznik na zakończenie sezonu


 22 czerwca Centrum Sztuki Mościce zaprasza na taneczne zakończenie sezonu artystycznego Studia TANecznik. Swoje umiejętności zaprezentują grupy prowadzone przy Studiu: MIKATAN Junior, MIKATAN - grupy tańca współczesnego oraz SOWERS Dance Crew - grupa hip hopowa. W programie prezentacje grupowe, duety i pokazy indywidualne.

 

Na taneczne zakończenie sezonu artystycznego zaprasza 22 czerca o godzinie 12.00 Centrum Sztuki Mościce. Podczas występów swoje umiejętności zaprezentują trzy grupy prowadzone przy Studiu: MIKATAN Junior, MIKATAN - grupy tańca współczesnego oraz SOWERS Dance Crew - grupa hip hopowa. W programie prezentacje grupowe, duety i pokazy indywidualne. Na deskach CSM zostaną również zaprezentowane krótkie formy taneczne przygotowane podczas projektu TarnOFFska Przestrzeń Tańca. W projekcie biorą udział dzieci i młodzież skupione wokół różnych instytucji zajmujących się tańcem w Tarnowie. Podczas finału zaplanowanego na 14 czerwca, grupa ok. 50 tancerzy zaprezentuje serię krótkich form tanecznych w przestrzeni Tarnowa. Studio TANecznik doskonali młodych tancerzy w technikach contemporary, modern, modern jazz Uzupełnieniem zajęć tańca współczesnego jest taniec klasyczny oraz elementy akrobatyki. Bardzo ważnym elementem zajęć jest praca nad świadomością ciała w oparciu o kombinacje taneczne, improwizację oraz pracę w partnerowaniu. W Studio prowadzone są również zajęcia Hip Hop, a trenerem grup w mijającym sezonie była Julia Starzyk.

Sprzedaż biletów w cenie 5 złotych. Można je także kupować drogą on –line, za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl

 

 


24. Galicjaner Sztetl - Dni Pamięci Żydów Galicyjskich


 Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zapraszają na 24. „Galicjaner Sztetl” Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Tegoroczna edycja rozpocznie się 26 czerwca i potrwa do 14 lipca.

 

Tegoroczna edycja Galicjaner Sztetl  - Dn8i Pamięci Żydów Galicyjskich, odbędzie się w tarnowie w dniach 26 czerwca – 14 lipca.

Galicjaner Sztetl, to jeden z największych festiwali żydowskich w Polsce. Pierwsza edycja miała miejsce w 1996 roku. Głównym celem jest upamiętnienie dawnych mieszkańców i współtwórców kulturalnego, politycznego i społecznego oblicza dzisiejszej Małopolski.

Jednym z najważniejszych elementów tegorocznej edycji będzie rekonsekracja cmentarza żydowskiego w Tarnowie. Zakończony w ostatnich dniach remont trwał od 2017 roku. Oficjalne rozpoczęcie festiwalu zaplanowano na czwartek, 27 czerwca, kiedy pod Bimą wystąpi zespół Nadav Malkieli & Friends z Izraela.

 

Program:

26 czerwca (środa)

13.00 Rekonsekracja cmentarza żydowskiego po renowacji 2017-2019

 

27 czerwca (czwartek)

12.00 Spotkanie Modlitewne na miejscu kaźni tarnowskich Żydów, Las Buczyna w Zbylitowskiej Górze

20.00 Otwarcie Festiwalu – Koncert pod Bimą,
Dawid Pikul – saksofon, Nadav Malkieli & Friends [Izrael]

 

28 czerwca (piątek)

18.30 The Nosh Cafe, Kabalat Szabat – kolacja szabatowa (obowiązują bilety (50 zł))

 

29 czerwca (sobota)

11.00-14.00 Szabatowe śniadanie pod Bimą – koncert Wojtek Jackowiec

18.00 Hawdala – ceremonia zakończenia Szabatu – Koncert pod Bimą
Zuzanna Ogorzelec i Maciej Marcinkiewicz

20.00 Melawe Malka – dodatkowy czas Szabatu
koncert Zuzanna Ogorzelec i Maciej Marcinkiewicz, Stara Łaźnia (obowiązują bilety (25 zł))

 

30 czerwca (sobota)

11.00-13.00 Otwarta Brama Cmentarza Żydowskiego – oprowadzanie z przewodnikiem

 

3 lipca (środa)

18.00 Stara Łaźnia, Żydowski Tarnów na fotografii – spotkanie z Markiem Tomaszewskim

 

6 lipca (sobota)

20.30 Nocne tajemnice – nocny spacer trasą: Cmentarz Żydowski, Dzielnica Żydowska, szklaneczka wina koszernego pod Bimą

 

8 lipca (poniedziałek)

19.00 Stara Łaźnia, Permeation – Przenikanie Projekt multimedialny – spotkanie z autorami
21.30 Kino pod Bimą, An Unifished Talk/Niedokończona rozmowa, reż. Igal Burstein, 1988

 

11 lipca (czwartek)

18.00 Stara Łaźnia, Polacy a Żydzi. Spotkanie z Konradem Dulkowskim z Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

 

14 lipca (niedziela)

14.00-22.00 Galicyjska Niedziela pod Bimą

Jarmark Żydowski

Fotomaraton – fotogra miejska

Teatr osób niepełnosprawnych – „Żydowski Tarnów”

Koncert Galicyjski początek 18.30:

Basia Kawa Romano Iło, Urszula Makosz z Zespołem, Berberys

 

Klub Festiwalowy: Stara Łaźnia, ul. Plac Więźniów KL Auschwitz 1

Wydarzenie objęte jest patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli.

 
Bałkańskie rytmy Muzycznych Tarasów


 Przez cały lipiec Centrum Sztuki Mościce zaprasza na XII Festiwal Muzyczne Tarasy. W tym roku królować będą gorące rytmy muzyki bałkańskiej.

 

Podczas tegorocznych Muzycznych Tarasów, Centrum Sztuki Mościce proponuje gorące rytmy pełnej radości i humoru muzyki bałkańskiej. W kolejne czwartki lipca, na zaaranżowanej „pod chmurką” scenie prezentować się będą: Sharena Balkan Folk Group z Polski, Balkansambel ze Słowacji, Dikanda & Marko Kukobat z Polski z gościnnym udziałem serbskiego akordeonisty i wreszcie Harmalek Orchestr – czeska orkiestra dęta. W razie złej pogody koncerty odbędą się w Sali widowiskowej. Bilety w cenie 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 110 zł (karnet na wszystkie koncerty) można kupować w kasie CSM. Początek koncertów o godzinie 20.00.

 

Program:

 

4 lipca - Sharena Balkan Folk Group (Polska)

Grupa wykonująca tradycyjne melodie z Serbii, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Albanii, doprawione cygańskim i żydowskim smakiem. Energetyczna bomba pulsująca dzikim metrum. Muzyka pełna radości i humoru.

 

11 lipca – Balkansambel (Słowacja)

Słowacki zespół,  który czerpie z gorących rytmów Bułgarii, Rumunii i Macedonii.  Otwarcie deklaruje, że jego głównym celem jest porwanie do tańca każdego, a szczególnie tych, którzy są przekonani, że tańczyć nie potrafią.

 

18 lipca - Dikanda & Marko Kukobat (Polska/Serbia)

Czołowa polska grupa folkowa koncertująca na świecie od ponad 20 lat. Podczas MUZYCZNYCH TARASÓW wystąpi wspólnie z serbskim akordeonistą MARKO KUKOBATEM. KoncertY DIKANDY to przede wszystkim bardzo widowiskowe show, głównie za sprawą umiejętnego żonglowania nastrojami. Energetyczne utwory mieszają się z nastrojowymi, a publiczność poddaje się tym nastrojom bezwolnie.

 

25 lipca - Harmalek Orchestr (Czechy)

HalMálek Orchestr radośnie i zdecydowanie wtargnął z nową jakością i mocą w krajobraz czeskich orkiestr dętych w 2016 roku. Orkiestra powstała z potrzeby serca dwóch przyjaciół-muzyków: Harmiego i Malka. Jest supergrupą 11 profesjonalnych muzyków należących do najlepszych czeskich zespołów. Połączenie brzmień tradycyjnej czeskiej orkiestry ze zwariowanymi rytmami bałkańskimi to mieszanka wybuchowa, której nie sposób się oprzeć. HarMalek porywa do tańca absolutnie każdego!

 

 

 

Dorota Osińska z zespołem

 Finalistka II edycji programu The Voice of Poland, Dorota Osińska, wystąpi w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej w sobotni wieczór, 13 lipca. Artystka zaprezentuje m.in. autorskie piosenki w fantastycznych aranżacjach.

 

13 lipca o godzinie o godzinie 18.00, w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej wystąpi Dorota Osińska, finalistka II edycji programu The Voice of Poland.

Dorota Osińska ukończyła andragogikę i animację kulturalną na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2003 roku jest aktorką warszawskiego Teatru Rampa. Ma na koncie setki zagranych koncertów i spektakli, liczne cenne nagrody muzyczne i teatralne, współpracę z największymi osobowościami ze świata kultury w Polsce i na świecie.  Ostatnim dużym wydarzeniem jest spektakl „Eva” w reżyserii Joanny Szczepkowskiej, w którym Dorota wcieliła się w rolę legendarnej, amerykańskiej piosenkarki Evy Cassidy. W Kąśnej artystka wystąpi z zespołem, prezentując między innymi autorskie piosenki w fantastycznych aranżacjach.  Bilety w cenie 30 złotych są do nabycia online lub w Dworku Paderewskiego od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-15.00. Autokar do Kąśnej, organizowany dla tarnowskich melomanów, wyjedzie sprzed Teatru im. Ludwika Solskiego o godzinie 16.30. Cena przejazdu w obie strony to 10 złotych.

 

 

 

 

 

 

| | | |