Informator Kulturalny


 

 

 

Fotografie Pawła Krysy


 Minął rok od prezentacji fotografii znanego tarnowskiego podróżnika Pawła Krysy. Teraz ponownie pokaże wschód, w myśl swojego hasła „wschód is good", a krajem, który będzie można podziwiać na fotografiach będzie Gruzja. 20 lutego, w Tarnowskim Centrum Kultury, wernisaż i spotkanie z autorem poprowadzi Monika Faron-Miśtak.

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza do podróży na wschód, w myśl hasła „wschód is good”, do którego ponownie przekonywał będzie swoimi fotografiami Paweł Krysa. Wystawa „Gruzja” składa się z kilkudziesięciu zdjęć, które będą prezentacją kraju z pogranicza Europy i Azji.

Wernisaż i spotkanie z autorem, które poprowadzi Monika Faron-Miśtak, odbędzie się  20 lutego o godzinie 18.00, w Galerii TCK

Gruzja to starożytna kraina znana już w czasach Jazona i Argonautów. Drugie chrześcijańskie państwo świata, wyznające prawosławie od czwartego wieku.

Pradawne zabytki, namodlone swą wiekowością monastery, urzekające dzieła sztuki.

Majestatyczny Kaukaz, przepastne kaniony, zapierające dech w piersiach pejzaże.

Futurystyczne i eklektyczne Batumi, prastare i pachnące orientem Tbilisi, cieplutkie Morze Czarne. Wspaniałe wino, doskonała kuchnia, przyjaźni i uśmiechnięci ludzie. Taka właśnie jest Gruzja.

Paweł Krysa jest historykiem i etnografem, podróżnikiem po Europie Wschodniej i fotografikiem. Wszystkie te elementy podczas wypraw połączyły się w jedną całość.

Przez wiele lat pracował w swojej profesji, jako nauczyciel historii i etnografii, zajmował się także PR i marketingiem radiowym, traktując podróże wyłącznie jako pasję. Od kilku lat odwrotnie – jest bowiem pomysłodawcą, pilotem i przewodnikiem wypraw po Europie Wschodniej. Ponadto stałym publicystą Przeglądu Prawosławnego.

Wystawa czynna będzie od 21 lutego do 16 marca. Bilety kosztują trzy i dwa złote (ulgowy).
Otwarcie Salonu Wiosennego


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 21 lutego o godzinie 18.30 na otwarcie VI Salonu Wiosennego 2019. Wstęp na wernisaż jest wolny, wystawa będzie czynna do 31 marca. Wówczas też rozstrzygnięty zostanie plebiscyt na Nagrodę Publiczności. Wystawie towarzyszy wykład Agaty Smalcerz w PWSZ w Tarnowie.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Słowackiego na otwarcie VI Salonu Wiosennego 2019. Wernisaż odbędzie się 21 lutego o godzinie 18.30. Wstęp wolny.

Ideą przewodnią Salonu jest prezentacja najnowszych prac artystów związanych z miastem oraz regionem tarnowskim. Prezentacja ma charakter otwartego konkursu, w którym Jury powołane przez organizatora przyzna nagrody i wyróżnienia. Pierwszym etapem jest kwalifikacja nadesłanych propozycji, etap kolejny to wystawa pokonkursowa, w trakcie której zostaną wyłonieni laureaci.

Od 2017 roku w konkursie mogą uczestniczyć nie tylko artyści zrzeszeni w Związku Polskich Artystów Plastyków, ale także twórcy niezależni, studenci uczelni artystycznych oraz osoby zajmujące się czynnie twórczością plastyczną. Zasadniczym kryterium uprawniającym do udziału w wystawie głównej jest odpowiedni poziom i jakość twórczej wypowiedzi. Nagroda główna Grand Prix to realizacja wystawy indywidualnej w salach BWA wraz z wydaniem autorskiego katalogu, widzowie natomiast przyznają Nagrodę Publiczności. Plebiscyt trwa do końca trwania wystawy, a laureat ogłoszony zostanie w czasie finisażu wystawy, 31 marca o godzinie 15.00.

Komisarzem wystawy jest Piotr Kukla, a przewodniczącą Jury Agata Smalcerz - dyrektor Galerii Bielskiej BWA.

Wydarzenia towarzyszące wystawie to wykład Agaty Smalcerz „O malarstwie – historia konkursu Bielska Jesień”. Wykład odbędzie się w piątek 22 lutego o godzinie 10.00, w sali 6, budynku C Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Wstęp wolny.

Agata Smalcerz jest absolwentką historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (1988), kieruje Galerią Bielską BWA od 2003 roku; wcześniej była kuratorem programowym w tej Galerii (od 1994 roku). W latach 1992–1993 Kierownik Galerii Uniwersyteckiej w Cieszynie. Zajmuje się kuratorstwem wystaw, pisze teksty o sztuce, prowadzi wykłady z historii sztuki.

Zapraszana do jury konkursów, m.in. „Supermarket Sztuki” – Prezentacja Młodych Artystów w Warszawie (2000–2003), Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych „Promocje” w Legnicy (2005), Konkurs im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu (2005, 2013, 2016). Laureatka nagród, m.in. „Perła Śląska” za wybitne dokonania dla kultury i promocji Śląska – nagroda Miesięcznika „Śląsk” (2010), Srebrny Medal „Zasłużony dla Województwa Śląskiego” (2010). Publikuje teksty w katalogach oraz pismach o sztuce.

 

 


Wystawa Janusza Pacewicza


 Powiatowa i Miejskiej Biblioteka Publiczna w Brzesku zaprasza 21 lutego o godzinie 18.00 na wystawę prac Janusza Pacewicza. Ekspozycję można będzie oglądać do końca marca.


„Światło i mrok” tak zatytułowana jest wystawa prac Janusza Pacewicza. Otwarcie zaplanowano w czwartek, 21 lutego o godzina 18.00 w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzesku przy Placu Targowym 10.

Janusz Pacewicz malował obrazy olejne i akwarele. Stosował różne techniki. Rysował ołówkiem, tuszem, długopisem, pisakami, malował pastelami. Był autorem strony tytułowej „Kronik Miasta Brzeska” Jana Burlikowskiego. Był niezwykle skromnym artystą. Miał bardzo krytyczny stosunek do tego, co tworzył. Nigdy nie odważył się na publiczną ekspozycję swoich prac w formie wystawy.  Rysunki chował do szuflady lub wyrzucał. Większość prac olejnych rozdał znajomym. Pasjonował się również fotografią i grywał na gitarze.

Artysta urodził się w w 1943 roku w Stanisławowie. Wraz z rodzicami przeżył Powstanie Warszawskie, przez kanały przenieśli go harcerze. Po wojnie tułał się po Polsce, ponieważ jego ojciec - żołnierz AK i uczestnik Powstania Warszawskiego - uciekał przed UB. W końcu rodzina zamieszkała w Brzesku. Janusz Pacewicz był uczniem brzeskiego Liceum Ogólnokształcącego, jak również Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem. Rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, niestety sytuacja rodzinna nie pozwoliła mu ich ukończyć. Prowadził Zakład Reklam i Szyldów razem ze Zbigniewem Szulcem, z którym połączyła go praca i artystyczne pasje, ale również wielka przyjaźń. Ich pracownia w latach osiemdziesiątych była miejscem inspiracji i spotkań miejscowych twórców. Zmarł 31 października 2017 roku w Brzesku.

Podczas wernisażu wystawy zaplanowano też akcent muzyczny. Autor i wykonawca muzyki elektronicznej Grzegorz Hajduk zagra utwór skomponowany specjalnie na tę okazję. Ekspozycję w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku można będzie oglądać do końca marca.

 


 

„Fototeria” - wystawa pokonkursowa


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza na wystawę pokonkursową międzynarodowego konkursu Polish International Circuit. Wernisaż odbędzie się 8 marca o godzinie 18.30 w CSM. Prace będzie można oglądać do 4 kwietnia.Wstęp wolny.

 

Konkurs Polish International Circuit został zorganizowany w wyniku współpracy trzech organizacji: Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego, Fotoferia Club Kołobrzeg i Fotoklubu RCKP Krosno. W konkursie wzięło udział 143 Autorów z 33 krajów, którzy zgłosili 897 zdjęć w kategoriach kolor i monochrom.

Sędziowie każdego salonu zaakceptowali 40% ogólnej sumy konkursowych zdjęć, co uprawnia ich autorów do ubiegania się o tytuły artystyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Fotograficznego PSA oraz Fotoferia Club. Łącznie przyznano sześć złotych medali PSA, 30 medali Fotoferii, dziewięć medali IAAP, sześć medali TTF, 120 wyróżnień Fotoferii i 18 wyróżnień IAAP.

Fotoferia” jest inicjatywą pasjonatów fotografii, których zamysłem było stworzenie w internecie unikatowej galerii fotografii na najwyższym poziomie atrakcyjnej zarówno dla osób początkujących, jak i fotografów już mogących poszczycić się osiągnięciami w owej dziedzinie. Powstały dzięki konkursowi portal internetowy był wspierany przez zespół profesjonalistów legitymujący się bogatą wiedzą i imponującym dorobkiem w dziedzinie fotografii.

Wernisaż wystawy odbędzie się 8 marca o godzinie 18.30 w Centrum Sztuki Mościce. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 4 kwietnia. Wstęp na wernisaż i wystawę jest wolny.

- Jako członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego miałem okazję być jednym z członków jury międzynarodowego konkursu „Polish International Circuit". Sam proces oceniania polegał na przyznaniu przez każdego jurora punktacji dla każdego zdjęcia. Suma tych punktów miała wyłonić najlepsze fotografie. Oczywiście każdy z jurorów ma swoje „preferencje" fotograficzne, jeden woli reportaż a inny na przykład portret. Po ocenieniu przez siebie całości materiału z zaciekawieniem czekałem na podsumowanie punktacji. Zapewne każdy z jurorów zastanawiał się jak trzy różne spojrzenia wpłyną na ostateczny rezultat. Zdjęcia, które otrzymały tą samą liczbę głosów były przez jurorów poddane dyskusji - ale bardzo szybko doszliśmy do konsensusu mówi Grzegorz Wójcik, członek Tarnowskiego Towarzystwa Fotograficznego. - Ostateczne wyniki pokazują jednak, że wybraliśmy najlepsze fotografie prawie z każdego gatunku tj. portret, fotografia kreacyjna, reportaż, pejzaż a nawet sport. Te same prace były oceniane niezależnie też przez kolegów z Fotoferia Club Kołobrzeg oraz Fotoklubu RCKP Krosno a wyniki naszych ocen pokrywały się tylko w kilku przypadkach. Osobiście poszukiwałem zdjęcia, które w jakiś sposób mnie zaskoczy. Nie będzie to typowy portret czy też pejzaż ani też kolejny powielany pomysł „miękkich zegarów” Salvadora Dali czy też pretensjonalne odtwarzanie holenderskich martwych natur. Brawa należą się za odwagę zwycięzcy sekcji kolor Whitewater canoeing Liptov II – autor, Wiesław Prugar, odważył się wysłać „nieostre” sportowe zdjęcie. Jednak inne zdjęcie utkwiło w mojej pamięci a jest to: Pathfinder autorstwa Normante Ribokaite z Litwy. Takich właśnie kadrów fotografującym życzę – świeżych, zaskakujących, autentycznych, pobudzających wyobraźnię a perfekcyjną doskonałość odstawmy w cień.

Fot. Źródło CSM

  

Galeria muzealna w mezzotincie


 W poniedziałek, 11 marca Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza na wyjątkową wystawę w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej”. Tym razem swoje prace zaprezentuje Jarosław Jędrzejowski. Artysta specjalizuje się w unikalnej i zarazem trudnej technice graficznej - mezzotincie. Wernisaż wystawy „Architektura Dolnego Śląska i południowej Małopolski w mezzotincie” rozpocznie się o godzinie 18.00. Wstęp wolny.


Na kolejną wystawę w ramach cyklu „Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej" zaprasza Muzum Okręgowe w Tarnowie. 11 marca gościem galerii „Piwnica pod Trójką" będzie Jarosław Jędrzejowski, artysta specjalizujący się w unikalnej i zarazem trudnej technice graficznej – mezzotincie. Początek spotkania o godzinie 18.00. Wystawa czynna będzie do 31 marca.

Jarosław Jędrzejowski urodził się w 1975 roku w Dusznikach Zdrój. Jest absolwentem wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiował grafikę warsztatową w pracowni prof. Haliny Pawlikowskiej i prof. Jacka Szewczyka. Dyplom uzyskał w 2001 roku. W tym samym roku otrzymał wyróżnienie w konkursie American Retails System. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek oraz projektowanie graficzne. Swoje prace wystawia w kraju i za granicą.

Mezzotinta to technika druku wklęsłego należąca do technik suchych, czyli niewymagających trawienia. Powstała w połowie XVII wieku w Niemczech. Jej prekursorem jest Ludwig von Stiegen, który w 1642 roku wykonał pierwszą pracę tą techniką. Mezzotinta uchodzi za jedną z najtrudniejszych technik graficznych, uważa się, że jest probierzem umiejętności technicznych grafika. Rysunek wykonuje się gładzikiem na chropowatej powierzchni płyty miedzianej, wcześniej równomiernie posiekanej specjalnymi narzędziami - chwiejakiem lub ruletką. Przez wygładzenie określonych partii płyty skrobakiem lub gładzikiem, uzyskuje się właściwą formę ryciny. Im bardziej wypolerowane zostaną odpowiednie fragmenty, tym dadzą jaśniejszy ton na odbitce, gdyż przyjmą mniej farby drukarskiej. Odbitki posiadają subtelne przejścia od czerni do bieli i niezwykle miękkie półtony. Jest to najbardziej malarska ze wszystkich technik graficznych. Była często używana do portretów i reprodukcji malarstwa.

Kuratorem wystawy „Architektura Dolnego Śląska i południowej Małopolski w mezzotincie” jest Bożena Szczupak.„Tarnowski” koncert w TCK


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 15 marca na koncert „tarnowskich” zespołów rockowych. Będzie to premiera koncertowa nowo wydanej płyty zespołu Harissa „AntyRaj”. Gościnnie w roli supportu wystąpi zespół Jack Crusher. Bilety kosztują 15 złotych.

15 marca o godzinie 20.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert „tarnowskich” zespołów rockowych. Wystąpi zespół Harissa z premierą koncertową albumu „AntyRaj”, który miał premierę internetową 1 lutego. Gościnnie wystąpi również Jack Crusher. Bilety na koncert kosztują 15 złotych.

Harissa to tarnowski zespół, składający się z doświadczonych muzyków obytych na scenach klubowych i festiwalowo-plenerowych, dysponujący profesjonalnym sprzętem i podejściem. Każdy z członków ma za sobą kilkunastoletnią różnorodną przygodę muzyczną, co przekłada się na utwory bardzo urozmaicone, pełne otwartości i szczerości. Pomysł na zespół powstał w północnej Afryce, nazwa pochodzi od regionalnego przysmaku „harissy” - ostrej pasty, której głównym składnikiem jest papryka. Następnie zespół rozpoczął pracę nad autorskim materiałem, co zaowocowało singlami „82/83” oraz „Mewa”, którym towarzyszyła promująca je trasa koncertowa oraz nagranie teledysków do utworów „8 Lat” i „Mewa”. Doświadczenie sceniczne zespołu Harissa to granie na jednej scenie z takimi zespołami, jak: IRA, Perfect, Totentanz, Closterkeller czy Łzy. Obecny skład zespołu tworzą: Dawid Bochenek (gitara), Krzysztof Franczyk (gitara), Tomasz Marmol (bas), Mariusz Bieniasz (perkusja) oraz Mariusz Węc (wokal).

Jack Crusher powstał z nadejściem wiosny 2013 roku w Busku-Zdroju. - Nasza załoga to grupa kumpli, którzy od młodych lat byli z muzykowaniem za pan brat, ale dopiero teraz los zetknął nas razem. JC powstał w składzie Barney - vocal, Dino - guitar, Matt - drums, bardzo szybko skład został uzupełniony i do bandu dołączyli, Bony - guitar, oraz Mateyco - bass. Od razu zabraliśmy się do roboty i już po kilku miesiącach gotowe było trzyutworowe CD „Salt In The Wound”. Nagrań dokonaliśmy w JR Studio pod bacznym okiem Jacka Gruszki, którego to sola pojawiły się w utworze „High End”. Materiał powstał w celach promocyjnych, abyśmy mogli szerzej zaprezentować się w mediach. Wtedy także nagraliśmy teledysk do utworu „High End”, który można obejrzeć na naszym kanale YouTube i nie tylko. Jeden z utworów trafił na kompilację CD dołączaną do Musick Magazine. Wielokrotnie nasza muzyka gościła na łamach internetowych rozgłośni radiowych. Zagraliśmy jak do tej pory około 60 koncertów. Za nami są również dwie trasy u boku CORRUPTION i kilka koncertów podczas ostatniej trasy VIRGIN SNATCH – piszą sobie członkowie zespołu.

Obecny skład: Barney (vocal), Dino (guitar), Bony (guitar), Matt (drums), Voytek (bass/groove).Eachtra - celtycka podróż


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 16 marca na „Eachtra - celtycka podróż” -multimedialny spektakl łączący w sobie elementy kultur Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii. Widowisko jest owocem współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs, zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka.

 

W sobotę, 16 marca o godzinie 17.00, z okazji dnia św. Patryka, Centrum Sztuki Mościce zaprasza na multimedialny spektakl pełen muzyki i tańca, łączący w sobie elementy kultur Irlandii, Szkocji, Walii i Bretanii „Eachtra - celtycka podróż”.

Widowisko łączy delikatne tańce w baletkach z energetycznym stepem irlandzkim, na tle krajobrazów celtyckich krain i przy recytacji fragmentów literatury. Towarzyszą temu dźwięki skrzypiec, akordeonu, flażoletu, dud, saksofonu, gitar i perkusji. „Eachtra” to projekt sceniczny będący owocem wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs, zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka.

Jig Reel Maniacs jest jedną z najstarszych, charakterystycznych i najbardziej wziętych formacji muzyki celtyckiej w Polsce, grająca Celtic fusion - celtyckie brzmienia i smaki skojarzone z takimi gatunkami jak: rock, jazz, funk, reggae - muzykę instrumentalno-wokalną aranżowaną na wielobarwne instrumentarium:

Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia. Tancerzy łączy pasja do tańca, którą pogłębiają podczas regularnych ćwiczeń, prób, warsztatów i występów. Na stylistykę Ich choreografii miała wpływ praca z Sarah Clark, solistką znanych na całym świecie spektakli tanecznych. To obecnie jedna z najlepszych grup tańca irlandzkiego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie.

Widowisko „Eachtra - celtycka podróż" zostały włączone w kalendarium dorocznego Festiwalu św. Patryka pod patronatem Ambasady Irlandii w Polsce.

Spektakl trwa dwie godziny. Ceny biletów w pierwszym sektorze to 45 (normalny) 35 złotych (ulgowy), w drugim bilet kosztuje 35 złotych. Sprzedaż prowadzi kasa CSM, można je także kupować drogą on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl

 

 


Marcin Daniec - "One Man Show"


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 17 marca na „One Man Show” czyli program Marcina Dańca. W przygotowanych monologach, artysta doskonale improwizuje, dostosowując się do charakteru imprezy i nawiązując natychmiastowy, pełen humoru kontakt z publicznością.

 

Marcin Daniec to doskonale znany artysta kabaretowy, popularny satyryk ostatniego dwudziestolecia. Twórca kultowej serii "Marzeń Marcina Dańca" oraz laureat wielu nagród, w tym prestiżowej "Złotej Telekamery". Uwielbiany za wcielenia Marcinka, Górala, Waldemara K. czy Pana Ignacego, a także za wchodzące w kanon polskiego kabaretu monologi "Gołota", "Syrenka" czy "Pusia". Satyryk słynie ze znakomitego kontaktu z publicznością, w związku z czym układa program na bieżąco, dostosowując go do charakteru imprezy i poczucia humoru publiczności. Artysta wystąpi 17 marca o godzinie 19.30 w Centrum Sztuki Mościce ze swoim programem „One Man Show”. Bilety w cenie:  I sektor - 80 zł, II sektor - 70 zł, są do kupienia w kasie CSM i u organizatora Agencja koncertowa Jolmax- tel. 601 511 400.

 

 

Cztery wystawy w TCK


 Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne i Tarnowskie Centrum Kultury zapraszają na cztery wystawy, które zostaną otwarte w Galerii TCK, w jeden wieczór. 20 marca obędzie się wernisaż z udziałem autorek i autora czterech wystaw indywidualnych, które są wynikiem ogłoszonego przez TTF naboru na realizację wystaw, w listopadzie ubiegłego roku.

 

20 marca o godzinie 18:00 w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury przy Rynku 5 obędzie się wernisaż wystaw fotografii, z udziałem autorek i autora czterech wystaw indywidualnych, które są wynikiem ogłoszonego przez TTF naboru na realizację wystaw, w listopadzie ubiegłego roku. Tarnowskie Towarzystwo Fotograficzne ogłosiło, że zaprasza do zgłaszania pomysłów, w postaci materiału fotograficznego, na wystawy indywidualne, które wydrukuje i zaprezentuje w Tarnowie. Cztery spośród dziesięciu wybranych, zostaną zaprezentowane w Tarnowskim Centrum Kultury, w Galerii TCK. Projekt  jest realizowany w ramach Programu Grantowego Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej – Subregion Tarnowski, przy wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Ekspozycja w TCK obejmie cztery wystawy. „Boso po piasku” to kolejne kroki, ale tak naprawdę pierwsza podróż autorki z aparatem. Prezentowane fotografie to efekt umieszczania w kadrze różnorodnych kształtów podczas nadmorskiego spaceru po Trójmieście. Ich autorką jest: Maria Strzesak - uczennica III LO w Tarnowie, absolwentka szkoły muzycznej I° w klasie trąbki. Miłośniczka muzyki i pasjonatka fotografii.

„Child Inside” to fotografie pochodzące z osobistego projektu „Child Insid”’, w którym autor podąża za wewnętrznym dzieckiem poprzez jasne i ciemne emocje, świat z pogranicza realizmu i fikcji, prawdy i fałszu. Fotografie są autorstwa Bartłomieja Krężołka, z wykształcenia finansisty, fotografa, artysty wizualnego. Studiuje fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, Republika Czeska.

„F.O.R.M.Y” autorstwa Katarzyny Warańskiej to z kolei efekt poszukiwań i interpretacji fotograficznych, które od lat autorka prowadzi na kanwie krajobrazu, przyrody ożywionej i nieożywionej. Katarzyna Warańska, fotograf, architekt krajobrazu i wnętrz, społecznik, organizator, przyrodnik i podróżnik. Od 2011 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego. Ostatnia z wystaw to wystawa  „...inna suma wrażeń, inny charakter całości…”. Pretekstem do jej powstania była wycieczka do Brukseli, gdzie łączą się wpływy nowoczesnej Europy. Autorka, Agnieszka Mazur, chciała to miejsce pokazać w zupełnie inny sposób i pobudzić do refleksji nad przestrzenią miast oraz wzmocnić wizerunek Brukseli jako miasta „anegdoty i eksperymentu”. Agnieszka Mazur jest pedagogiem, logopedą, terapeutą dziecięco-młodzieżowym. Jej pasją, oprócz fotografii, jest żużel i wędrówki po górach.

Wystawy czynne będą od 21 marca do 6 kwietnia. Bilety kosztują 3 zł i 2 zł (ulgowy). W soboty wstęp wolny.

 
Oswajanie miastenii


 „ Z uśmiechem Mona Lisy -  opowiastka sceniczna o miastenii” to tytuł książki, która powstała  na bazie notatek i zapisków z okresu choroby Marleny Pasternak. Na spotkanie z autorką zaprasza 21 marca Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie zaprasza 21 marca o godzinie 17.00 na spotkanie z Marleną Pasternak, autorką książki„ Z uśmiechem Mona Lisy -  opowiastka sceniczna o miastenii”. Książka to niezwykła, osobista, trzymająca w napięciu powieść, chociaż autorką jest osobą nie mająca wcześniejszych doświadczeń w pisaniu. Marlena Pasternak napisała ją na bazie notatek i zapisków, jakie  prowadziła przez okres towarzyszącej jej od ponad trzydziestu lat choroby. Miastenia to choroba okrutna i podstępna, należąca do chorób autoimmunologicznych, atakująca mięśnie i sprawiająca, ze organizm szybko się męczy, a chory ma kłopoty z mówieniem, przełykaniem i oddychaniem. Lata zmagań z własną ograniczonością, błędnych diagnoz, brak empatii i zwykłego ludzkiego zrozumienia, przewijają się jak refren na poszczególnych kartach książki, dostarczając czytelnikowi potężnej dawki emocji. Sama autorka zachowuje spokój
i równowagę, rzeczowo i fachowo opisuje poszczególne etapy choroby (a żaden objaw choroby nie został jej oszczędzony) i długą drogę, jaką przeszła, by odnaleźć swoje miejsce w życiu. Dodatkowym walorem książki, będącej swoistą autoterapią jest to, że ma charakter przewodnika dla osób cierpiących na miastenię i ich bliskich, objaśnia istotę choroby i daje nadzieję, że można ją w jakimś stopniu kontrolować.

Spotkanie odbędzie się w Czytelni Czasopism Bieżących przy ulicy Krakowska 4. Wstęp wolny

 

 


„Newsical” musical dziecięcy


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 24 marca na "Newsical" - pierwszy w Tarnowie musical, w którym występują wyłącznie dzieci. Musical to  opowieść o szczęściu, przyjaźni, samotności, niezrozumieniu i o pułapkach współczesnego świata.

 

To jest opowieść o szczęściu. I o przyjaźni. O nas…– tymi słowami rozpoczyna się musical. Jest to również opowieść o samotności, niezrozumieniu i o pułapkach współczesnego świata. Mowa o pierwszym w Tarnowie. musicalu "Newsical", w którym występują wyłącznie dzieci z klas V-VIII nie tylko tarnowskich szkół podstawowych. Do spektaklu dzieci przygotowywały się od kwietnia 2018 roku. W przygotowaniach pomagali Katarzyna Mucha (choreograf),Sylwia Pasek (trenerka wokalna, wokalistka), Ireneusz Pastuszak (aktor), Marcin Sobczyk (scenografia, kostiumy, dźwięk). Autorką scenariusza jest Magdalena Trusz, a muzyki Bartłomiej Szułakiewicz. Głównym organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Tarnowie, współorganizatorem Centrum Sztuki Mościce. Projekt został zrealizowany w ramach nagrody Nauczyciel z Kulturą, przyznawanej przez Prezydenta Miasta Tarnowa.

Spektakl obejrzeć będzie można w CSM 24 marca o godzinie 14.00. Rezerwację i sprzedaż biletów w cenie 5 zł prowadzi kasa CSM, można je też kupować on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl.

 

 

Szkoda wyrzucić!


 We współpracy i partnerstwie z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie i  Zespołem Szkół Plastycznych w Tarnowie, tarnowskie Muzeum Okręgowe zaprasza na wernisaż wystawy japońskich...opakowań. Wernisaż odbędzie się 19 marca, a wystawę oglądać będzie można do 20 maja.

 

Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza 19 marca o godzinie 18.00 do swojej siedziby przy Rynku 3 na wernisaż wystawy japońskich… opakowań „Szkoda wyrzucić!”. Wstęp wolny.

Motywem przewodnim wystawy jest japoński design. Jego ważnym elementem jest znana na całym świecie sztuka ozdobnych opakowań. Twórcy ekspozycji podzielili ją na trzy części. Pierwsza z nich, „Artystyczna Japonia”, pokazuje obiekty zgromadzone przez XIX wiecznych kolekcjonerów japońskiej kultury materialnej, będące inspiracją do powstania zjawiska japonizmu w sztuce Zachodu.

Druga – „Alchemia codzienności” – dotyczy wprowadzenia w Japonii zachodnich technologii i materiałów, co zaowocowało ogromną różnorodnością wzornictwa opakowań. Prezentowane obiekty to opakowania nagrodzone w przeprowadzanym co dwa lata konkursie designu opakowań organizowanym przez Japońskie Stowarzyszenie Wzornictwa Opakowań.

Trzecia część, „Ozdobione intencje”, to dekoracyjne opakowania na podarunki oferowane przez ekskluzywny dom towarowy Mitsukoshi.

Tarnowska prezentacja wystawy będzie zaaranżowana w przestrzeniach muzeum, ale powstała we współpracy z uczniami ZSP Tarnów oraz z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Kuratorkami wystawy są Ewa Machotka i  Katarzyna J. Cwiertka, kordynatorką Magdalena Kopczyńska-Kołodziej
Wystawa czynna będzie do 20 maja. .

 

 

Od gangstera do filantropa


 25 marca w tarnowskim kinie "Marzenie" odbędzie się specjalny pokaz filmu „Kaznodzieja z karabinem” oraz spotkanie z bohaterem filmu, znanym na całym świecie ze swojej działalności charytatywnej w Afryce, Samem Childersem. Od 11 marca w kasie kina odbierać można bezpłatne wejściówki na wydarzenie.

 

W poniedziałek, 25 marca o godzinie 19.00, w kinie Marzenie w Tarnowie odbędzie się specjalny pokaz filmu „Kaznodzieja z karabinem” w reżyserii Marca Forstera oraz spotkanie z bohaterem filmu, znanym na całym świecie ze swojej działalności charytatywnej w Afryce, Samem Childersem.

Sam Childers to były kryminalista i handlarz narkotykami, który przeżył niezwykłą przemianę i z gangstera stał się skutecznym obrońcą tysięcy dzieci – porwanych i osieroconych ofiar afrykańskich wojen. Historia jego życia została przedstawiona w filmowej superprodukcji „Kaznodzieja z karabinem” (z udziałem Gerarda Butlera i Michaela Shannona). Organizacja „Angels of East Africa”, założona przez Sama Childersa, pomaga dzieciom, których rodziny zostały zamordowane przez rebeliantów, ratuje ofiary handlu ludźmi i wspiera innych poszkodowanych w działaniach wojennych w Ugandzie, Sudanie Południowym oraz Etiopii.  W sierocińcu założonym przez „Angels of East Africa” w Sudanie przebywa obecnie około 300 uratowanych i wyrwanych wojnie dzieci. Gość spotkania w tarnowskim kinie  podzieli się ze słuchaczami swoim doświadczeniem życiowym oraz przedstawi historię swojej zwycięskiej walki z nałogami. Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Tarnowa i Fundacja NOLIMITS. Darmowe wejściówki można odbierać w kasie kina od 11 marca w godz. od 14.00 do 19.00.

 

 


Tarnowskie „Przebudzenie wiosny”


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 27 marca na  Wielki Koncert Tarnowskiej Szkoły Muzycznej "Przebudzenie wiosny". Obok orkiestry na scenie zaprezentuje się Big Band Instrumentalistyki Jazzowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie ze standardami muzyki jazzowej i popularnej

 

27 marca godzinie 18.00 w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się  Wielki Koncert Tarnowskiej Szkoły Muzycznej "Przebudzenie wiosny". Orkiestra zaprezentuje repertuar muzyki klasycznej oraz znane tematy musicalowe. Nie zabraknie również muzyki filmowej, popularnej i operetkowej - współczesnej jak i tej z XIX i pierwszej połowy XX wieku.Orkiestra po raz pierwszy wystąpi na scenie w składzie symfonicznym, a więc poszerzonym o grupę instrumentów dętych, perkusyjnych i fortepian. Młodym muzykom towarzyszyć będą także uczniowie klasy śpiewu solowego. Obok orkiestry, Big Band Instrumentalistyki Jazzowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie zaprezentuje standardy muzyki jazzowej oraz popularnej.  Wystąpią: Orkiestra symfoniczna pod dyrekcją Katarzyny Wrony, Big Band pod dyrekcją Michała Króla. Przygotowanie sekcji instrumentów dętych - Tomasz Ożóg, przygotowanie śpiewaków: - Alicja Płonka, produkcja muzyczna - Piotr Pociask, soliści: Dominika Marcinkowska, Martyna OgonowskaJoanna Zaucha, Julia Styrna, Maria Mikołajek, Justyna Podsada, Ewa Grabarz, Grzegorz Rubacha, Wiktor Patryk, Grzegorz Wijas oraz Filip Kubala.

Bilety w cenie 15 zł normalny, 10 zł ulgowy rezerwować i kupować można w kasie CSM lub drogą on-line.

 


Inside Jokers i The Cassino w TCK


 29 marca w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpią Inside Jokers i The Cassino.  Będzie to połączenie brzmień dwóch młodych zespołów. Nie zabraknie koncertowej energii, powiewu świeżości i niekonwencjonalnych aranżacji!

 

Okazja, by posłuchać zespołu The Cassino na żywo może się nie powtórzyć. Jest to również szansa, aby posłuchać zespołu Inside Jokers, który wywodzi się z Tarnowa, a na co dzień rozsiany jest od Katowic przez Łódź i Sochaczew, aż do Londynu.

Zespół The Cassino powstał w 2013 roku w Braniewie z inicjatywy Piotra Dawidka i Huberta Wiśniewskiego. Projekt dwuosobowy (perkusja, gitara/wokal), potem poszerzony o basistę zaczął nabierać tempa po występie w 11 edycji programu Must Be The Music. „Facet na wokalu wspaniały” – mówił o Hubercie Adam Sztaba. Od początku grając własną muzykę, eksperymentując z rockiem, bluesem i indie zyskali uznanie na wielu polskich festiwalach. Debiutancka EP "The Cassino" została wydana w 2017 roku. W połowie 2018 roku do zespołu dołączył nowy basista - Michał Badecki, natomiast jesienią The Cassino mieli okazję wystąpić w Studio Muzycznym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w ramach konkursu "Start NaGranie". Aktualnie zespół pracuje nad wydaniem kolejnej EP pod tytułem "Zima", tym razem z tekstami w języku polskim. Dotychczas ukazał się z niej tytułowy singiel, natomiast premiera planowana jest na wiosnę 2019 roku.

Inside Jokers to zespół składający się z trzech młodych artystek, które połączyła wspólna pasja do muzyki oraz poczucie humoru. Od niedawna w składzie znajduje się także Mateusz Panasiuk, młody, zdolny perkusista grający także w innych formacjach, m. in. w zespole Graphotype.
Zespół Inside Jokers zadebiutował w 2017 roku - 1 stycznia wypuszczając w eter swój pierwszy utwór - Humanzoo, a parę miesięcy później występując w piwnicach TCK. Od tego czas odbyło się parę innych koncertów, m. in. w Absurdalnej w Katowicach czy w klubie Awaria w Krakowie. Światło dzienne ujrzał również drugi autorski utwór – Oregano. Inside Jokers kochają muzykę soul, jazz, szeroko rozumiany pop, funk. W swoich utworach starają się łączyć te style i kreatywnie podchodzić do muzyki.

Koncert w Piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury odbędzie się 29 marca o godzinie 20.00. Bilety, w cenie 20zl, można nabyć na www.tck.pl lub w biurze obsługi TCK - Rynek 5.

 

 

Polskie piosenki w CSM


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 29 marca na koncert  "Śpiewamy Polskie Piosenki" Utwory z repertuaru polskich kompozytorów i autorów tekstów zaprezentują rzeszowscy studenci wokalistyki z akompaniamentem swoich kolegów-instrumentalistów.

 

Jazz i muzyka rozrywkowa jest stosunkowo nowym kierunkiem, obecnym na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego od czterech lat. Klasa wykonawstwa wokalnego pod kierownictwem trójki znakomitych wykładowców: Olgi Boczar, Ewy Niewdana-Hady oraz Przemysława Kleczkowskiego, skupia wielu uzdolnionych wokalistów. Młodzi śpiewacy wystąpią w Centrum Sztuki Mościce 29 marca o godzinie 18.00. Studenci zaprezentują utwory z repertuaru polskich kompozytorów i autorów tekstów, przy akompaniamencie kolegów z klasy instrumentalnej tej samej uczelni. Koncepcją koncertu jest promocja dorobku artystycznego polskich wykonawców. Program „Śpiewamy Polskie Piosenki” zawiera zarówno kompozycje współczesne, jak i te nieco starsze. Słuchacze mają niepowtarzalną okazję przypomnieć sobie utwory takie jak "Kiedy umrę kochany", "Umówmy się na stare lata", "Do diabła z przysłowiami" czy "Zakochaj się". Występ studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego w Tarnowie to kolejne przedsięwzięcie, które jest efektem podpisanego porozumienia o współpracy pomiędzy Centrum Sztuki Mościce, a rzeszowskim Wydziałem Muzyki. Bilety w cenie 15 zł normalny, 10 zł ulgowy można kupować w kasie CSM lub drogą on-line.

 

„Smacznego, proszę Wilka!”

 Centrum Sztuki Mościce zaprasza najmłodszych widzów na na spektakl dla dzieci „Smacznego, proszę wilka!” Teatru Banialuka, który odbędzie się 31 marca.  Przedstawienie to poetycka opowieść o ważnych decyzjach, które potrafią wszystko  zmieniać w sposób najbardziej nieoczekiwany.

 

Na spektakl „Smacznego, proszę Wilka!” zaprasza najmłodszych widzów 31 marca o godzinie 15.00 Centrum Sztuki Mościce. Przedstawienie Teatru Banialuka jest poetycką opowieścią o ostatnich szansach, dobrych uczynkach, przemianach i odważnych decyzjach, które w ostatniej chwili zmieniają bohaterów. A także o tym, że prawdziwe, głębokie relacje są w życiu każdego człowieka wielką wartością.

Nie tak dawno, dawno temu mały, zagubiony zajączek, wędrując po lesie w poszukiwaniu taty naiwnie wkroczył do chatki wilka. Wilk ten właśnie chciał pożegnać się z życiem i chyba tylko dlatego, wbrew własnej naturze i pradawnym instynktom, zamiast bez namysłu schrupać zajączka, postanowił się nim zaopiekować. Ten zaskakujący zwrot akcji dał początek niezwykłej podróży i niecodziennej przyjaźni.

Bilety na spektakl w cenie: I sektor 20 zł (normalny), 18 zł (ulgowy), II sektor 15 zł, kupować można w kasie CSM lub droga on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl

 

Koncert Sophie Zelmani

 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 4 kwietnia na koncert Sophie Zelmani, specjalistki od alternatywnego pop rocka. Artystka koncertuje stosunkowo rzadko, tym bardziej warto więc skorzystać z okazji zobaczenia i posłuchania jej na żywo.

 

Uczestnictwo w koncercie Sophie Zelmani to prawdziwy rarytas, ponieważ znana ze swojej nieśmiałości artystka stosunkowo rzadko koncertuje. Uważana jest za specjalistkę od alternatywnego pop rocka, może poszczycić się nagrodą Grammy za najlepszy debiut. Prawdziwe jej nazwisko brzmi Sophie Edkvist. Szwedzka piosenkarka z kręgu alternatywnego pop rocku. Urodziła się 12 lutego 1972 roku na przedmieściach Sztokholmu. W wieku czternastu lat dostała od ojca swoją pierwszą gitarę. Mimo, że nie miała żadnego profesjonalnego przygotowania, bardzo szybko zaczęła pisać teksty i nagrywać piosenki w lokalnym studiu. W ten sposób powstały taśmy demo, które postanowiła rozesłać do różnych wytwórni. Jako pierwszy, odpowiedział szwedzki oddział Sony Music. W 1995 roku, po podpisaniu kontraktu wydała swój debiutancki longplay Sophie Zelmani. Mimo, że cały materiał nagrano w zaledwie dwa tygodnie, to jednak prace w studiu trwały kilka miesięcy. W ciepłych recenzjach porównywano jej kompozycje do wczesnych dokonań Van Morrisona. Rok później wokalistka otrzymała Grammy w kategorii Najlepszy Debiut. W 1997 roku, gdy sprzedaż krążka osiągnęła pułap 200 tysięcy egzemplarzy - Columbia Records postanowiła wykupić prawa do płyty i ruszyć z kampanią promocyjną na rynku amerykańskim. W następnym roku ukazał się drugi album artystki -  Precious Burden, a w 1999 roku światło dzienne ujrzała płyta Time to Kill. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich - ten krążek Zelmani nagrała już z towarzyszeniem regularnego zespołu. W 2002 roku pojawił się longplay Sing and Dance, z ciekawymi elementami country i odniesieniami do twórczości Boba Dylana. Dwa lata później do sklepów trafił album Love Affair. W 2005 roku artystka wydała pierwszą w swojej karierze kompilację - A Decade of Dreams 1995-2005, poszerzoną o trzy premierowe utwory. Po dwóch latach, Zelmani wróciła studyjnym krążkiem Memory Loves You. Rok później fani otrzymali kolejną płytę - The Ocean and Me. Płyta miała dla samej artystki także wymiar terapeutyczny. Od lat Zelmani panicznie boi się wody. Ta fobia stanowi dla niej problem, z którym stara się walczyć. Stąd wśród piosenek - utwór The Ocean and Me, opowiadający o lęku i równoczesnej fascynacji artystki - wodą. W 2008 roku do sklepów trafiła jej druga składanka -  Original Album Classics. Pod koniec lutego 2010 roku wokalistka zaprezentowała swoje najnowsze dzieło - I’m the Rain. Album jest świetnym połączeniem nisko zawieszonego wokalu Sophie oraz delikatnego i uspokajającego tła muzycznego. Materiał powstawał stopniowo - wpierw nagrywano wokal, następnie dokładano do niego gitary, a dopiero na samym końcu resztę instrumentów dograł zespół.

Koncert w Centrum Sztuki Mościce odbędzie się  4 kwietnia o godzinie 19.00. Cena biletu: I sektor - 90 zł (normalny), 80 zł (ulgowy), II sektor - 80 zł (normalny), 70 zł (ulgowy). Sprzedaż biletów prowadzi kasa CSM oraz on-line www.csm.tarnow.pl

 

 

 

| | | |