Informator Kulturalny

Wystawa Romana Fleszara


 Na kolejną wystawę zaprasza do galerii „Piwnica Pod Trójką” Muzeum Okręgowe w Tarnowie. 14 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy Romana Fleszara. Wstęp wolny. Prace będzie można oglądać do 3 lutego.


Muzeum Okręgowe w Tarnowie zaprasza  na pierwszy w nowym roku wernisaż w galerii „Piwnica Pod Trójką”. W poniedziałek, 14 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż wystawy twórczości tarnowskiego malarza Romana Fleszara. Wstęp wolny.

Roman Fleszar urodził się 12 lipca 1966 r. w Tarnowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Akademii Goetz-Daderian w Paryżu. Dyplom z malarstwa otrzymał w 1992 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W 2016 roku uzyskał stopień doktora na Akademii Sztuk Pięknych
w Krakowie. Na co dzień wykłada w Instytucie Sztuki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek, pastel oraz realizacje sakralne. Debiutował w 1985 roku wystawą w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Tarnowie. Ma za sobą wiele wystaw w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Belgii czy USA). Jest Stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Kuratorką wystawy jest Bożena Szczupak. Wystawa czynna będzie do 3 lutego.
W blasku Katedry – koncert organowy


 W sobotę 26 stycznia o godzinie 19.00 odbędzie się kolejny koncert organowy z cyklu „W blasku Katedry". Tym razem będzie to koncert kolęd w wykonaniu prof. Henryka Jana Botora. Organizatorem koncertu jest Parafia Bazyliki Katedralnej i Urząd Miasta Tarnowa. Wstęp wolny.


Na kolejny koncert z cyklu  „W blasku Katedry” zapraszają 26 stycznia Parafia Bazyliki Katedralnej i Urząd Miasta Tarnowa. Tym razem publiczność usłyszy kolędy w wykonaniu prof. Henryka Jana Botora. Rozpoczęcie o godzinie 19.00, wstęp wolny.

Henryk Jan Botor jest kompozytorem i organistą. Naukę gry na fortepianie pobierał  najpierw prywatnie pod kierunkiem  Ewy Szymiczek-Tuszyńskiej, później w szkołach  muzycznych w Tychach i Bielsku-Białej pod kierunkiem Barbary Bock, Aleksandry Dębnickiej oraz Marii Świerczek-Niedziela.

Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie z dyplomami: Wychowania Muzycznego (1984r.), kompozycji w klasie prof. Marka Stachowskiego (1989r.) oraz organów w  klasie prof. Mirosławy Semeniuk-Podrazy (z wyróżnieniem 1989r.). W 1988 r. pobierał  naukę improwizacji u Jana Jongepiera w Holandii oraz w Letniej Akademii Organowej  w  Haarlem pod kierunkiem Hansa Haselböcka i Andersa Bondemana.

W 1997 roku zdobył pierwszą nagrodę na konkursie kompozytorskim „Vox Basilicae Calisiensis” w Kaliszu za utwór na chór a capella. Również w 2002 roku zdobył pierwszą nagrodę na Konkursie Kompozytorskim w Mikołowie za Koncert na organy, orkiestrę smyczkową, dwie  trąbki i perkusję. W 2004 roku zdobył trzecią nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Muzyka Ogrodowa” w Krakowie.

W swym dorobku kompozytorskim posiada utwory symfoniczne, kameralne, fortepianowe, organowe, chóralne oraz pieśni. Komponował muzykę liturgiczną oraz opracowywał pieśni na chór i orkiestrę symfoniczną na Ingres Arcybiskupi Kardynała Stanisława  Dziwisza oraz na wizytę papieża Benedykta XVI w Polsce w 2006 roku. W 2016 roku napisał „MISSA JOANNIS PAULI SECUNDI” na chór i orkiestrę symfoniczną na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.

Jego muzykę wykorzystano w filmach dokumentalnych Jerzego Ridana „Imię moje Kinga” ,„Pielgrzymi” oraz „Moje miasto”. Ponadto, w 2010 roku, napisał muzykę do filmu dokumentalnego o Słudze Bożym Jerzym Ciesielskim „Konstrukcja nośna - rzecz o Jerzym Ciesielskim" w reżyserii Izabeli Drobotowicz-Orkisz.

W 2010 roku uzyskał  tytuł doktora w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2014 roku z okazji kanonizacji Jana Pawła II dwie kompozycje chóralne Botora znalazły się na płycie „Próg Nadziei” w hołdzie Janowi Pawłowi II wykonywane przez Chór Polskiego Radia.

W 2014 roku został uhonorowany nagrodą Prezydenta Miasta Tychy w Dziedzinie Kultury. W 2016 roku został laureatem XLIII Edycji Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia oraz otrzymał brązowy Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast w 2017 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotą odznaką honorową za Zasługi Dla Województwa Śląskiego. Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie.
Miłość w operetce


 Centrum Sztuki Mościce zaprasza 3 lutego na najpiękniejsze arie, pieśni, piosenki i duety o miłości z różnych epok. Operetkowe historie miłosne opowiedzą wokaliści z towarzyszeniem Warszawskiej Orkiestry Kameralnej Impressione.


„Historia de un Amor” to operetkowe historie miłosne, na które 3 lutego o godzinie 18.00 zaprasza Centrum Sztuki Mościce. Na koncert złożą się najpiękniejsze arie, pieśni, piosenki i duety o miłości z różnych epok

Miłość to najczęściej wykorzystywany motyw w każdej dziedzinie sztuki. Nieprzerwanie pojawia się od początku działalności artystycznej człowieka i przewija przez każdą epokę.

Podczas wieczoru wystąpi sopranistka Milena Lange, jedna z najbardziej utalentowanych młodych, polskich śpiewaczek. Artystka  o szerokim kręgu zainteresowań muzycznych; uczestniczka i laureatka wielu przeglądów i konkursów wokalnych dla młodych wykonawców. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi, występowała również obok znamienitych osobistości polskiej sceny: Zbigniewa Wodeckiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Grzegorza Turnaua, Zbigniewa Preisnera, Krzysztofa Jasińskiego, Anny Szałapak, Jana Nowickiego, Jacka Borkowskiego, Beaty Rybotyckiej, Laury Łącz, Jacka Zielińskiego. W swoim repertuarze artystka posiada liczne arie operowe, operetkowe, musicalowe, pieśni, utwory oratoryjno-kantatowe. Z powodzeniem koncertuje na scenach filharmonicznych i teatralnych w Polsce oraz za granicą.

Publiczność usłyszy także Adama Szerszenia, solistę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie i Opery Krakowskiej. Utalentowany baryton jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach wokalnych. Na scenie operowej zadebiutował tytułową rolą w operze Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiesława Ochmana w Operze Śląskiej w Bytomiu. Artysta występuje z orkiestrami filharmonicznymi w kraju i za granicą. Występował m.in. w Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Francji, Włoszech, Kanadzie, Tajwanie.

Na gitarze klasycznej zaprezentuje się natomiast Wiktoria Szubelak, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie gitary klasycznej prof. Ryszarda Bałauszko. Jest laureatką licznych konkursów gitarowych. Grała koncerty w Polsce, Hiszpanii, Turcji, Bośni i Hercegowinie, Peru, Boliwii, Argentynie, Chile i Wenezueli

Solistom towarzyszyć będzie Warszawska Orkiestra Kameralna Impressione, pod dyrekcją Piotra Wijatkowskiego. Orkiestra Impressione powstała w 2014 roku. Tworzą ją  wyróżniający się studenci i absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz muzycy na co dzień grający między innymi w orkiestrze Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestrze Radiowej, Sinfonii Varsovii.

Bilety na koncert kosztują – I sektor 70 zł (normalny) i 60 zł (ulgowy), II sektor 60 zł. Sprzedaż prowadzi kasa CSM, można je także kupować on-line za pośrednictwem strony www.csm.tarnow.pl 

Koncert Macieja Balcara


 11 lutego o godzinie 19.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury wystąpi Maciej Balcar z zespołem, prezentując piosenki z najnowszego solowego albumu „Struś”. Bilety w przedsprzedaży, w cenie 50 złotych, dostępne są w Biurze Obsługi TCK oraz on-line: na www.tck.pl.


Po „Ruletce" (2015) i „Znakach" (2017) nadchodzi czas na kolejną w planowanej serii, solową płytę wokalisty kultowego zespołu „Dżem", Macieja Balcara.

Album zatytułowany „Struś" którego premiera planowana jest na luty 2019 roku, będzie zawierał 10 kompozycji nagranych wspólnie ze stałym, zaprzyjaźnionym zespołem: Piotrem „Quentinem" Wojtanowskim na basie, Maćkiem Mąką na gitarach, Jankiem Gałachem na skrzypcach i Krzyśkiem „Flipperem" Krupą na instrumentach perkusyjnych.

Trasa koncertowa, choć premierowa, tym razem akustyczna, odbywać się będzie w okresie od 7 do 24 lutego.

Tarnowski koncert zaplanowano 11 lutego o godzinie 19.00 w piwnicach Tarnowskiego Centrum Kultury. Bilety w cenie 50 złotych dostępne są w Biurze Obsługi TCK oraz on-line na: www.tck.pl.
Fleszarowie w BWA


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 24 stycznia na wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa „Przestrzenie równoległe 2019”. Wernisaż połączony będzie z noworocznym spotkaniem tarnowskich środowisk twórczych, a w programie wieczoru znajdzie się także koncert muzyki elektronicznej.


W czwartek, 24 stycznia o godzinie 18.00, w Biurze Wystaw Artystycznych odbędzie się wernisaż wystawy rzeźby i malarstwa Ewy i Romana Fleszarów „Przestrzenie równoległe 2019”.

Fleszarowie są artystami z trzydziestoletnim dorobkiem w dziedzinie rzeźby i malarstwa. Tworzą dzieła we własnym, niepowtarzalnym idiomie, w dialogu z tradycją sztuki i z jej współczesnością. W 2000 roku stworzyli pierwszą wystawę z cyklu „Przestrzenie równoległe I”, która była prezentowana w galeriach sztuki w różnych miastach w Polsce.

„Przestrzenie równoległe 2019” to efekt ich pracy w ostatniej dekadzie, pogłębionej studiami nad przestrzenią w dziele sztuki, dyskursem pomiędzy realnością materii, tworzywa, a możliwościami jej transfiguracji w przestrzeni dzieła malarskiego i rzeźbiarskiego.

Oprawę graficzną wystawy przygotowała  Marta Trzaskalska-Legawiec. Wernisaż połączony będzie z noworocznym spotkaniem tarnowskich środowisk twórczych. W programie wieczoru znajdzie się także koncert muzyki elektronicznej: Blindmachine, Drom66, JDan Project.

Wstęp na wernisaż wolny, a wystawa trwać będzie do 17 lutego. Na tym jednak nie koniec propozycji BWA związanych z wystawą. W sobotę, 9 lutego o godzinie 11.00 odbędą się warsztaty z artystami skierowane do dzieci w wieku 6-10 lat „Małe BWA na wystawie Przestrzenie równoległe 2019”, a w niedzielę, 17 lutego, w ostatni dzień wystawy, o godzinie 15.00 oprowadzać po niej będą sami artyści, odbędzie się też promocja katalogu. Na warsztaty, w cenie 1 zł, obowiązują zapisy - edukacja@bwa.tarnow.pl. Wstęp na wystawę 17 lutego także kosztował będzie złotówkę.

 

 

 

Koncert Raya Wilsona


 17 lutego w Centrum Sztuki Mościce wystąpi Ray Wilson. Widzowie usłyszą największe kompozycje grupy Genesis, w tym przeboje Phila Collinsa oraz solowe kompozycje szkockiego wokalisty. Sprzedaż biletów prowadzona jest on-line oraz w kasie CSM.


Ray Wilson wystąpi w Centrum Sztuki Mościce 17 lutego o godzinie 19.00. Podczas koncert artysta zaprezentuje zarówno twórczość solową jak i tą związaną z grupą Genesis – od utworów sięgających początków istnienia zespołu, poprzez późniejsze, przełomowe kompozycje oraz te, które współtworzył na albumie „Calling All Stations”. Szkocki wokalista skupi się także na swoich solowych dokonaniach oraz twórczości grup: Guaranteed Pure, Stiltskin czy CUT. Nie zabraknie także wielu niespodzianek muzycznych.

Ray Wilson został wyróżniony przez „Classic Rock Magazin“ jako jeden z najwybitniejszych wokalistów z Wielkiej Brytanii. Kompozytor, autor tekstów, ceniony zwłaszcza za sceniczną charyzmę i zawsze wysoką formę koncertową. Swoją klasę potwierdził współpracą z zespołem Genesis, kiedy to w 1996 roku zastąpił w roli wokalisty Phila Collinsa. Szkocki wokalista współpracował także z takimi artystami jak Armin Van Buuren, RPWL czy Scorpions.

Ostatnie dwa lata były dla Raya Wilsona bardzo owocne. W 2016 roku na rynku pojawiły się dwa nowe studyjne albumy artysty: akustyczny „Song for a friend” oraz „Makes me think of home” o bardziej elektrycznym brzmieniu. W 2017 roku ukazał się album live „Time and Distance”. W roku 2018 Wilson wydał swoją pierwszą płytę w formacie Blu-Ray.

Sprzedaż biletów na koncert prowadzona jest on-line: www.csm.tarnow.pl oraz w kasie CSM. Ceny biletu wynoszą w pierwszym sektorze 95 (normalny) i 85 złotych (ulgowy),

W drugim sektorze 85 (normalny) i 75 złotych (ulgowy).

Fot. Źródło: CSM
Grafiki Urszuli Gawron


 6 stycznia o godzinie 18.00 w galerii przy ulicy gen. Józefa Bema 20 w Tarnowie

odbędzie się wernisaż wystawy grafik Urszuli Gawron „Święta Rodzina”. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia.


Galeria przy ulicy Bema 20 w Tarnowie zaprasza na wystawę Urszuli Gawron „Święta Rodzina", na której prezentowane będą unikalne grafiki, które w bardzo współczesny sposób ukazują Świętą Rodzinę.
Wernisaż odbędzie się w niedzielę, 6 stycznia, o godzinie 18.00, wystawę będzie można oglądać do 30 stycznia.

- Cykl o Świętej Rodzinie miał swój początek ponad dziesięć lat temu, w 2006 roku, kiedy powstała pierwsza praca, która miał być tylko bożonarodzeniową kartką. Potem adwentowo zaczęłam się zastanawiać nad rodziną małego Jezusa, nad ich życiem, zwykłą codziennością, tym co robili, czym mogli się zajmować – tak powstało kilka następnych prac. Dopełnieniem całości były jednak rekolekcje ignacjańskie u ojców Jezuitów w Częstochowie, podczas których w sposób szczególny prowadziło się medytacje nad życiem Jezusa i Świętej Rodziny. Doszłam wtedy do wniosku, że do czasów nauczania Jezusa Ich rodzina była prawdopodobnie zupełnie normalna, z wszystkimi radościami i troskami jakie mogło nieść tamtejsze życie – pisze o swoich pracach Urszula Gawron. - Mogli mieć ogródek, łowić ryby, prać, gotować, uczyć się i razem podróżować do rodziny, do świątyni, na zakupy, na różnego rodzaju święta. Nic szczególnego. Kolejnym etapem moich przemyśleń było „przeniesienie” Świętej  Rodziny w czasy współczesne. Zastanawiałam się co mogliby robić dzisiaj w ramach swojej normalności i zwyczajności? Może budować karmnik, lepić bałwana, jeździć na rowerach i zbierać owoce w sadzie? A sam mały i dorastający Jezus, z pewnością jak większość dzieci nie zawsze był grzeczny, nie od razu rozumiał czym jest dobro, co jest bezpieczne i dlaczego kota nie można ciągnąć za ogon. Z pewnością tak jak każde dziecko, czasami miał gorączkę, czasami ból brzucha albo bolące gardło, a rodzice z troską i obawą starali się temu wszystkiemu jakoś zaradzić. Cykl o Świętej Rodzinie miał pokazywać jej zwyczajność, normalność i przez to także bliskość każdej rodzinie.

Całość grafik do tej pory można było oglądać w klasztorze ojców Jezuitów w Częstochowie. Część z nich została opublikowana w książce s. Weroniki Przygody CSFN „Myśli na każdy dzień roku bł. Franciszki Siedliskiej”; natomiast prace prezentowane w Galerii Bema20 trafią w ręce tarnowskiego Zgromadzenia Księży Filipinów.

Urszula Gawron jest artystą grafikiem, urodzona w 1975 roku w Tarnowie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, specjalność wystawiennictwo oraz Policealne Studium Plastyczne w zakresie meblarskich technik konserwatorskich w Tarnowie. W roku 2003 ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, na kierunku Edukacji Artystycznej w pracowni grafiki warsztatowej prof. Eugeniusza Delekty. Pracę magisterską pisała pod kierunkiem prof. Katarzyny Olbrycht. W ramach programu Erasmus/Sokrates otrzymała stypendium naukowe i kontynuowała swoją naukę we Francji na Universitaire Rennes 2. Obecnie mieszka w Nowym Sączu.


 


Fotografie Krzysztofa Millera


 Tarnowskie Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę fotografii zatytułowaną „Krzysztof Miller. Rok 1989”. Otwarcie odbędzie się 16 stycznia w Galerii TCK. Wystawa dokumentuje wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego.


Tarnowskie Centrum Kultury i Dom Spotkań z Historią zapraszają na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989”. Otwarcie odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18:00 w Galerii TCK. Wernisaż i spotkanie z kuratorem, Waldemarem Gorlewskim, poprowadzi Marek Grygiel.

Wystawę tworzy około stu zdjęć wybitnego fotoreportera, który od 1989 współpracował z „Gazetą Wyborczą”. W swojej ponad dwudziestoletniej karierze fotografował najważniejsze konflikty zbrojne oraz inne istotne wydarzenia w Afganistanie, Czeczenii, państwach afrykańskich, Gruzji, Bośni. W Galerii TCK prezentowane będą jednak zdjęcia, od których zaczynał swoją pracę.

To pierwsza wystawa jego fotografii i druga jej prezentacja. Pierwsza miała miejsce w Domu Spotkań z Historią, w pełni pokazując wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce, aż po przemiany w innych krajach bloku wschodniego – Czechosłowacji, Rumunii i na Węgrzech.

Poza zdjęciami, które od maja Krzysztof Miller robił już dla „Gazety Wyborczej”, widzowie obejrzą też jego fotografie publikowane w drugim obiegu. Ekspozycję uzupełni około dwustu zdjęć prezentowanych w slideshow, a całość wzbogacą materiały filmowe. W przeprowadzonych wywiadach fotoreporterzy i artyści, przyjaciele i znajomi wspominają Millera oraz wydarzenia roku 1989. Wśród nich są m.in. Chris Niedenthal, Anna Bohdziewicz, Czarek Sokołowski, Maja Komorowska, Kazik Staszewski, Paweł Smoleński, Krzysztof Skiba.

- Rok 1989 był rokiem przełomowym dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa-amatora, który towarzyszył demonstracjom NZS-u, stał się profesjonalnym fotoreporterem jednego z najważniejszych dzienników w wolnej Polsce – podkreślają kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska i Waldemar Gorlewski.

Na wystawie nie zabrakło fotografii z życia codziennego, ale i protestów, strajków, manifestacji oraz artystycznych happeningów, które były charakterystyczne dla tego czasu. Widać mieszkańców Warszawy, bywalców festiwalu w Jarocinie i uczestników akcji Pomarańczowej Alternatywy. Emocje widać nie tylko na twarzach manifestujących ludzi, ale również na transparentach z demonstracji – niektóre z haseł, mimo upływu czasu, pozostają aktualne.

Miller jeździł też do państw Europy Środkowo-Wschodniej. Był w czeskiej Pradze, gdy w czasie Aksamitnej Rewolucji Alexander Dubček stał się bohaterem 1968 roku, a Václav Havel został namaszczony na narodowego przywódcę. Dokumentował rocznicę odzyskania niepodległości na Węgrzech. Zrobił zdjęcia w Bukareszcie, gdy na ulicach dochodziło do aktów przemocy i przelewu krwi.

Krzysztof Miller uwiecznił przełomowe wydarzenia i o nich opowiadają fotografie na wystawie. Wyłania się z nich nie tylko obraz ówczesnej rzeczywistości, ale także portret fotoreportera-amatora, który przez rok intensywnej pracy rozwija w pełni swój talent i staje się zawodowcem.

Wystawa czynna będzie od 17 stycznia do 16 lutego. Bilety kosztują trzy i dwa złote (ulgowy).


 


Spotkania z ludźmi gór – „Górnolotni”


 25 stycznia do Centrum Sztuki Mościce przyjadą miłośnicy przygody, adrenaliny i wysokich gór. Festiwal „Górnolotni” potrwa do 27 stycznia, na program złożą się spotkania, filmy, wystawy i warsztaty.


Na Festiwalu Ludzi Gór w Tarnowie spotykają się od 10 lat najwybitniejsi na świecie wspinacze, himalaiści, biegacze górscy czy skialpiniści, a także pisarze i filmowcy. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą m.in. Marek Raganowicz, Leszek Cichy, Janusz Gołąb, Katarzyna Nizinkiewicz, Weronika Łukaszewska, Sławomir Sanocki, Marcin Bibro, Karolina Ośka, Michał Czech, Radek Kucharski, Adam Gomoła, Bartek Golec, Anna Solska, Dominik Szczepański oraz Jagoda Mytych.

Podczas festiwalu będzie m.in. można porozmawiać o książce „Czapkins. Prawdziwa historia Tomka Mackiewicza”, który w styczniu minionego roku stracił życie na Nanga Parbat. „Czapkins” to historia o miłości i samotności, uzależnieniu i wyzwoleniu, poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego.

Wcześniej, 25 stycznia, o godzinie 18.30 organizatorzy zapraszają na spotkanie z Kasią Nizinkiewicz. Ciekawie zapowiada się spotkanie z Januszem Gołąbem, himalaistą, który w 2012 roku, w duecie z Adamem Bieleckim, dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I, a latem 2014 roku, wspólnie z Marcinem Kaczkanem, zdobył K2. Na spotkaniu w Tarnowie opowie o zmaganiach himalaistów podczas ostatniej próby zdobycia K2 zimą w ramach Wyprawy Narodowej Polskiego Himalaizmu Zimowego, której był kierownikiem sportowym oraz o kulisach historycznego pierwszego zjazdu Andrzeja Bargiela na nartach z tego wierzchołka.

Podczas festiwalu swoją historię wspinania opowie Leszek Cichy, jeden z dwóch pierwszych ludzi (wraz z Krzysztofem Wielickim), który wszedł zimą na Mount Everest.

Karnet na wszystkie wydarzenia kosztuje 95 zł (normalny) i 85 zł (ulgowy). Ceny biletów na piątek kosztują 25 (normalny) i 20 zł (ulgowy), na sobotę 40 (normalny) i 35 zł (ulgowy), a na niedzielę 40 (normalny) i 35 zł (ulgowy).

Warsztaty płatne dodatkowo 40 złotych. Zapisy na warsztaty prowadzone są pod numerem telefonu 14 633 46 11. Sprzedaż biletów odbywa się on-line: www.csm.tarnow.pl i w kasie CSM.


Program festiwalu:

25 stycznia (piątek)

godz. 18.30 - Kasia Nizinkiewicz - Zimowy trawers Lofotów

godz. 20.00 - Weronika Łukaszewska i Sławomir Sanocki - Łuk Karpat Zimą

godz. 21.30 - film „Dawn Wall”


26 stycznia (sobota)

godz. 12.00 - warsztaty fotograficzne „Fotografia w podróży”

godz. 14.00 - Radek Kucharski - Ladakh i okolice Everestu - trekkingi w Himalajach

godz. 15.30 - Marcin Bibro - Tarnowska Szkoła Wspinania

godz. 17.00 - Karolina Ośka i Michał Czech - Od zera do bigwall climbera

godz. 18.30 - Marek Raganowicz „Regan” - Milczenie góry

godz. 20.30 - 4 filmy Reel Rock Tour 13


27 stycznia (niedziela)

godz. 15.30 - Adam Gomola i Bartek Golec - Narciarski Trawers Alp

godz. 16.30 - Janusz Gołąb - K2 winter & ski challenge

godz. 18.00 - Czapkins. Prawdziwa historia Tomasza Mackiewicza – rozmowa o książce. Spotkanie z Dominikiem Szczepańskim i Anną Solską-Mackiewicz poprowadzi Jagoda Mytych.

godz. 19.30 - Leszek Cichy - Nie tylko Everest. Góry siedmiu kontynentów

godz. 21.00 - film „Mountain”
Grażyna Błęcka-Kolska gościem Łukasza Maciejewskiego


 Grażyna Błęcka-Kolska będzie 28 stycznia gościem Łukasza Maciejewskiego  w Centrum Sztuki Mościce. Spotkanie odbędzie się po projekcji filmu „Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, która rozpocznie się o godzinie 19.00.


Jedna z najbardziej lubianych polskich aktorek – Grażyna Błęcka-Kolska powraca do kultowej roli Kasi Zawady z „Kogla Mogla” - roli, która przyniosła jej miłość fanów i wielką popularność. 28 stycznia aktorka będzie w Centrum Sztuki Mościce gościem Łukasza Maciejwskiego. Spotkanie rozpocznie się po projekcji filmu o godzinie 19.00.

„Miszmasz czyli Kogel Mogel 3” to ciąg dalszy przygód Kasi, ekscentrycznej rodziny Wolańskich i pozostałych bohaterów kultowych komedii „Кogel Mogel”.

Główna bohaterka Kasia (Grażyna Błęcka-Kolska) nadal mieszka we wsi Brzózki i walczy z niechcianym zalotnikiem Staszkiem Kolasą. Do Polski wraca niespodziewanie jej syn Marcin (Nikodem Rozbicki) i od razu wpada w kłopoty. Chłopak ma pomysł na niecodzienny biznes… W tym czasie w Warszawie w rodzinie Wolańskich wybucha kryzys. Wolańska (Ewa Kasprzyk) – celebrytka i słynna sekstrenerka – wydaje kontrowersyjną książkę. Jej bliscy – mąż (Zdzisław Wardejn) i córka Agnieszka (Aleksandra Hamkało) – buntują się i uciekają z domu. Postanawiają najpierw odwiedzić Piotrusia (Maciej Zakościelny), który dziś wiedzie wygodne życie u boku żony Marleny (Katarzyna Skrzynecka). Następnie ruszają w nieznane, a finał tej wycieczki znów przejdzie do legendy.

- Czasami oglądam dwie pierwsze części  „Kogla-mogla”, które są często emitowane  w telewizji, bo mam do nich sentyment. To  miłe z perspektywy mojego doświadczenia  móc patrzeć na siebie sprzed trzydziestu lat. Zdumiewa mnie, że przez tyle lat wracam we  wspomnieniach widzów. To niebywałe, że ludzie wciąż widzą we mnie Kasię Solską – mówi Grażyna Błęcka-Kolska.
Mery Spolsky – Ups! Miło Było Pana Poznać Tour


 Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza na lutowy koncert Mery Spolsky, który odbędzie się 2 lutego w piwnicach TCK w ramach tournee - Ups! Miło Było Pana Poznać. Początek o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30 złotych dostępne w Biurze Obsługi TCK oraz on-line. W dniu koncertu bilety w cenie 40 złotych dostępne będą tylko w TCK.


Jej mama była projektantką mody, a tata grał na basie z wieloma znanymi artystami. W wieku 14 lat dostała w prezencie gitarę i już wtedy zaczęła muzykować, śpiewać, pisać teksty i komponować. Do tej pory napisała około 350 piosenek. Czasem zdarzają się klawisze, ale tylko dlatego, że są czarno-białe. Moda Mery Spolsky to nieodłączny element jej występów. W kolekcjach występują trzy kolory: czarny, biały i czerwony. Czerwony to głównie krzyż, który niesie pomoc estetyczną wszystkim zagubionym w szafie.

Pierwszy singiel oraz videoklip Mery Spolsky pod tytułem „Miło Było Pana Poznać” pojawił się na początku czerwca ubiegłego roku. Trzy miesiące później premierę miał drugi singiel i videoklip pt. „Alarm”. 15 września 2017 roku ukazał się pierwszy album Mery Spolsky  zatytułowany „Miło Było Pana Poznać”. Krążek promował  singiel „Liczydło”.

Debiut Mery został nominowany do nagrody Fryderyk 2018 w kategoriach: Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Elektronika. Dotychczas Mery Spolsky można było zobaczyć podczas wielu przeglądów i festiwali m.in. FMT w Szczecinie oraz Targów Muzycznych CJG w Warszawie, Spring Break'u w Poznaniu,  a także Open'erze (Alter Stage), Orange Warsaw Festival (Warsaw Stage), Kraków Live Festival (Kraków Stage), Late Summer Festival, United Islands of Prague oraz jako support IMANY podczas jej halowych koncertów w Warszawie i Poznaniu.

Mery Spolsky wystąpi 2 lutego w piwnicach TCK. Początek koncertu o godzinie 19.00. Bilety w cenie 30 złotych (przedsprzedaż) dostępne są w Biurze Obsługi TCK oraz on-line. W dniu koncertu bilety w cenie 40 złotych dostępne będą tylko w TCK.

 


 

Katarzyna Józefowicz „Między słowami”


 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza do galerii na dworcu kolejowym na wystawę Katarzyny Józefowicz „Między Słowami”. Wernisaż odbędzie się 7 grudnia. Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do 10 marca przyszłego roku.


Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wystawę Katarzyny Józefowicz „Między słowami”. Wernisaż odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17.30 w galerii na dworcu kolejowym, przy Placu Dworcowym 4. Wstęp wolny.

Kuratorkami wystawy są Agnieszka Kulazińska i Ewa Łączyńska-Widz.

Twórczość Katarzyny Józefowicz rozgrywa się prywatnie, między słowami, rozwija się po cichu niczym ludzka egzystencja. Tworzenie wpisane zostaje w rytm codzienności. - Komentuję rzeczywistość poprzez moją codzienność -  ta deklaracja sprzed kilkunastu lat wydaje się ciągle aktualna. - Pracuję w domu. Nie uzurpuję sobie prawa do nazywania czy określania tego miejsca pracownią. To jest DOM. W każdej chwili mogę przerwać pracę i w każdej chwili mogę ją podjąć na nowo. Wpisuję się ze swoją pracą w rytm rodziny i obowiązków. Staram się, aby wymienione składowe mojej codzienności nie były w konflikcie. Aby się harmonijnie dopełniały – stwierdza artystka.

Katarzyna Józefowicz jest rzeźbiarką i autorką instalacji. W latach 1981-1986 studiowała na wydziale Rzeźby w PWSSP w Gdańsku, gdzie obecnie (Akademia Sztuk Pięknych) jest Dziekanem Wydziału Rzeźby i Intermediów.

Swoje prace pokazywała na wystawach indywidualnych, m.in. w Galerii F.O.S. w Gdańsku (1993), w Galerii Koło w Gdańsku, w Galerii Foksal oraz w Galerii Prowincjonalnej w Słubicach (2000), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski (2015).

Sławę przyniosły jej wystawy w Galerii Foksal (2000) czy udział w Biennale w Berlinie (2001). Została uhonorowana Paszportem Polityki (2001) – prestiżową nagrodą przyznawaną w różnych dziedzinach, w tym w sztukach wizualnych, za przekraczanie granic.

Jej prace znajdują się w kolekcji Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, udostępnianej publiczności przez tarnowskie BWA na „Wystawie stałej” w budynku dworca PKP w Tarnowie. Wystawę będzie można oglądać w Tarnowie do 10 marca przyszłego roku.
Janusza Dziduszki „Leksykon malarstwa światowego w miniaturach”


 Muzeum Etnograficzne w Tarnowie zaprasza na wyjątkowe spotkanie z malarstwem światowym. 9 listopada odbędzie się wernisaż wystawy Janusza Dziduszki. Jego twórczość artystyczna to przede wszystkim odtwarzanie w miniaturowych wymiarach malarstwa światowego i polskiego. W kolekcji znajdują prace m.in. Bruegela, Beksińskiego czy Siemiradzkiego.


W piątek, 9 listopada gościem Muzeum Etnograficznego, oddziału Muzeum Okręgowego w Tarnowie przy ul. Krakowskiej 10 będzie Janusz Dziduszko. Początek spotkania o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

Urodzony w 1938 r. w Ustrzykach Dolnych Dziduszko jest twórcą niezwykłej techniki malarskiej, polegającej na malowaniu kredkami szkolnymi na papierze ściernym (granulacja 100-320) w formacie A4 lub zestawach A4. Zanim jednak powrócił do swojej pasji, czyli malarstwa, prowadził intensywne życie architekta.

Naukę rozpoczął w Sanoku, gdzie został przesiedlony wraz z rodziną po II wojnie światowej. W 1955 r. rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Po ich ukończeniu, projektował wiele obiektów m.in. w Koszalinie i Krakowie. W 1965 roku zaczął projektować w Tarnowie. Po pół wieku pracy zawodowej powrócił do rysunku i malowania.

Twórczość artystyczna Dziduszki, to przede wszystkim odtwarzanie w miniaturowych wymiarach znakomitego malarstwa światowego i polskiego. Swą pasję traktuje z przymrużeniem oka, pół żartem-pół serio. Swe malunki nazywa „kopiami”, pastiszami lub wręcz wariacjami na temat. W jego kolekcji znajdują się prace m.in. Pietera Bruegela, Zdzisława Beksińskiego czy Henryka Siemiradzkiego.

Wystawa, której kuratorem jest Katarzyna Lasko, czynna będzie do końca stycznia 2019 roku. 

 

| | | |