Informator Kulturalny

Tarnów w obliczu wielkich powstań


 W poniedziałek, 13 września, Muzeum Historii Tarnowa i Regionu zaprasza na wernisaż wystawy „Zapisać w dziejach nieśmiertelne: Jestem!”. Wystawa poświęcona jest wielkim powstaniom narodowym w dziedzictwie Tarnowa i regionu.

 

W poniedziałek, 13 września o godzinie 18.00, w Muzeum Historii Tarnowa i Regionu przy Rynku 20-21, odbędzie się wernisaż wystawy „Zapisać w dziejach nieśmiertelne: Jestem!” poświęconej wielkim powstaniom narodowym w dziedzictwie Tarnowa i regionu.

W 2020 roku, Muzeum Okręgowe w Tarnowie otrzymało od darczyńcy wyjątkowe obiekty, związane z powstaniami narodowymi: listopadowym i styczniowym. W pierwszym przypadku to etui pamiątkowe zawierające monety i banknot oraz unikatowy arkusz pokwitowań in blanco „Ofiara w srebże” na wpłaty przekazywane na rzecz powstania deputacjom pomocniczym. Z czasów powstania styczniowego pochodzą natomiast dokumenty związane z osobą Jana Biesiadeckiego, uczestnika walk powstańczych oraz lekarza w szpitalu w Klimontowie. Mają one formę niewielkich, łatwych do ukrycia w konspiracyjnej rzeczywistości karteluszków, przypominających grypsy. Na jednym z dokumentów, znajdują się dwie pieczęcie, w tym jedna do tej pory nieznana: pieczęć Dowódcy Oddziału Tarnowskiego oraz pieczęć Komisarza Oddziałów Obwodu Tarnowskiego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane również inne obiekty, zazwyczaj do tej pory nie udostępnione szerszej publiczności, związane z historią powstań.

 


Ćwierć wieku Talii

 17 września w Tarnowie rozpocznie się jubileuszowa, XXV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. Widzowie zobaczą osiem spektakli konkursowych, ocenianych przez czteroosobowe jury. Na zakończenie festiwalu odbędzie się gala finałowa podczas której zostaną uhonorowane osoby, które przez lata pomagały w tworzeniu i kontynuacji festiwalu.

 

Już wkrótce rozpocznie się XXV Festiwal Komedii Talia. Festiwal wystartuje 3 września pokazem plenerowym „Pięknej Lucyndy”. Potem, między 17 a 25 września, widzowie zobaczą osiem spektakli konkursowych, ocenianych przez czteroosobowe jury. W skład jury wejdzie redaktor z Radia Kraków Jolanta Drużyńska, reżyserka Agata Duda, pisarz i reżyser Maciej Wojtyszko oraz aktor, którego tożsamość jeszcze nie jest znana. To oni zadecydują, do kogo trafi tegoroczna statuetka oraz 15 tysięcy złotych. Będzie także, jak zawsze, nagroda publiczności.

W sobotę, 25 września o godzinie 18.00, odbędzie się gala finałowa. W tym roku, wyjątkowo, zaplanowana została w Teatrze im. Ludwika Solskiego. W czasie gali zostaną uhonorowane osoby, które przez lata pomagały w tworzeniu i kontynuacji festiwalu Talia. – Są takie osoby, które zasługują, by je przypomnieć i pokazać na scenie, bo gdyby nie one, gdyby nie ich zaangażowanie, ten festiwal nie dotrwałby do 25. edycji – mówi Rafał Balawejder dyrektor teatru.

Na zakończenie gali zostanie zaprezentowany spektakl finałowy „Tresowany mężczyzna” Teatru Kamienica z Warszawy.

Festiwalowi, w foyer teatru, będzie towarzyszyć wystawa fotografii, ukazująca historię festiwalu. Jej autorem jest Andrzej DUDI Dudziński, który stoi także za tegorocznym plakatem Talii. Wernisaż wystawy zaplanowany jest na 18 września.

 

Program XXV OFK Talia :

 

17.09 piątek, godz. 20.00

„Circus Kafka” Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie,

Reżyseria i teksty piosenek, scenariusz na motywach książki Remigiusza Grzeli: Michał Walczak, Centrum Sztuki Mościce

Circus Kafka to cyrkopunkowy musical o bezsenności i niebezpieczeństwach płynących z czytania. Franz Kafka i jego przyjaciel – aktor Icchak Levi – są w spektaklu nie tylko przewodnikami po stanach izolacji, klaustrofobii i wyobcowania ale także medium przenoszącym widza do Niewarszawy – miasta kabaretów, teatrzyków i cyrków, którego nie ma. W spirytystycznym variete pojawią się postaci literackie, aktorki i aktorzy objazdowych, odrzucanych przez elity teatrzyków, którymi zachwycał się autor „Procesu”. Circus Kafka to opowieść o miłości do teatru i hołd dla aktorek i aktorów teatrzyków objazdowych. Cyrkowy musical o głodzie występów, karnawału i magii, której potrzebuje pełen lęku świat.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/613

 

18.09 sobota, godz. 16.00 i 20.00

Aleksander Fredro „Gwałtu, co się dzieje", Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, reż.: Jacek Głomb, Duża Scena

Drodzy Widzowie, wyobraźcie sobie, że naszym miastem rządzą od dziś wyłącznie kobiety, natomiast mężczyźni, odziani w stroje kobiece muszą spełniać dotychczasowe ich obowiązki: niańczyć dzieci, prząść, robić na drutach pończochy i chodzić na targ.

Tak właśnie się dzieje we sławetnym Osieku, gdzie na skutek niedołęstwa mężczyzn oraz ich wad kobiety przejęły władzę. Wzięły rządy w swoje ręce, wprowadzając nowy ład i porządek, stosując męski styl życia. Czy świat postawiony na głowie w sztuce Fredry ma sens? Czy kobiety sprawdzą się w nowej roli? Jedno jest pewne. Będziemy się świetnie bawić, oglądając tę damsko-męską zamianę ról.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/609

 

19.09 niedziela, godz. 17.00 i 20.00

Ray Cooney „Mayday. RUN FOR YOUR WIFE", Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, reż.: Tadeusz Łomnicki, Centrum Sztuki Mościce

Jedna z najlepszych na świecie komedii. Spektakl o zabawnych perypetiach londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami. Czy gdy prawda wyjdzie na jaw uda się bohaterowi ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją ?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/585

 

20.09 poniedziałek, godz. 17.00 i 20.00

Ziemowit Szczerek "Kazik, ja tylko żartowałem", Stowarzyszenie Teatr Nowy, Kraków, reż: Piotr Sieklucki, Duża Scena

Muzyczny spektakl o Polsce lat 80. i 90., transformacji, Solidarności, Wałęsie i ówczesnych zmianach społeczno-obyczajowych. Dla wielu obywateli i obywatelek był to czas rozczarowania demokracją, drastyczną polityką ekonomiczną Balcerowicza, co w konsekwencji doprowadziło do zwycięstwa i powrotu „postkomunistów”.

Głównym bohaterem jest muzyk, akordeonista, kolega KAZIKA, który w wielkim monologu spowiedzi rozprawia się z tamtym okresem fonograficznych złodziei, zakrapianych wieczorów, życia muzyków i romansów z polityką. Za oprawę muzyczną posłużą m.in piosenki legendarnej grupy KULT i KAZIKA.

Dramat „Kazik, ja tylko żartowałem” napisany został przez jednego z najlepszych polskich prozaików i felietonistów, laureata Paszportu Polityki, finalistę Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, Ziemowita Szczerka.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/611

 

22.09 środa, godz. 17.00 i 20.00

Andrzej Saramonowicz „Testosteron”, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, koprodukcja z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. i opracowanie muzyczne: Robert Talarczyk, Duża Scena

Siedmiu samców, których dzieli wiele, ale łączy jedno – buzujący testosteron. I niepoukładane relacje z płcią przeciwną. W wyniku zbiegu okoliczności (czy aby na pewno?) muszą spędzić ze sobą bardzo długi i bardzo trudny wieczór. Na szczęście mają bardzo dużo wódki, a jak powszechnie wiadomo – przy niej wymiękają nawet najsilniejsi. To będzie prawdziwe rodeo hormonów doprawione prężeniem muskułów i ripostami szybkimi jak strzał rewolwerowca. Czy poleje się krew?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/608

 

22.09 środa, godz. 17.00 i 20.00

Seymour Blicker "Nie książka zdobi człowieka", Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego, Warszawa, reż. Giovanny Castellanos, Centrum Sztuki Mościce

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat 40, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent.

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/606

 

24.09 piątek, godz. 17.00 i 20.00

Mikołaj Gogol „Rewizor”, Teatr Bagatela, Kraków, reż. i opr. dramaturgiczne, scenografia, opr. muzyczne: Mikołaj Grabowski, Duża Scena

Jedna z najśmieszniejszych i najmądrzejszych komedii teatralnych powraca w nowej odsłonie. Świeże tłumaczenie-parafraza Tadeusza Nyczka przenosi nas z przenikliwie przez Mikołaja Gogola opisanej carskiej Rosji do współczesnej Polski. A śmiejemy się wciąż z tego samego – z siebie samych. W ujęciu Mikołaja Grabowskiego jest to też opowieść o dwóch niemal urzeczywistnionych snach: o byciu kimś lepszym niż się jest, oraz o potędze. Kto z nas czasem o tym nie śnił?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/610

 

24.09 piątek, godz. 17.00 i 20.00

„Dobrze się kłamie”, spektakl w oparciu o film Paolo Genovese, Tito Productions, Spektaklove, adaptacja: Bartosz Wierzbięta, reż: Marcin Hycnar, Centrum Sztuki Mościce

Grupa przyjaciół co jakiś czas, spotyka się na kolacji. Tym razem planują wspólnie oglądać zaćmienie księżyca. Jego fazy według wielu wierzeń wpływają na nasze zachowanie i nastrój. Ludzie mogą stać się nieprzewidywalni….

Zaczęło się jak zwykle. Żarty, ploteczki, docinki jak to wśród przyjaciół - wesoło. Do czasu, gdy ktoś zaproponował grę. Co stanie się kiedy wszyscy podzielą się zawartością swojego telefonu, ujawnią maile i smsy? Komu „ściemnianie” wyjdzie na dobre, a kto się pogrąży?

Więcej: http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/614Wydarzenia towarzyszące:


3.09 piątek, godz. 19:00

TALIA PROLOG Marian Hemar „Piękna Lucynda” Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, reż. Ewelina Pietrowiak w Amfiteatrze Letnim w Tarnowie

Komedia muzyczna. Tryskający komizmem i dowcipem pastisz błahej i naszpikowanej morałami komedyjki obyczajowej "Natręci" Józefa Bielawskiego.

Autor tekstu Marian Hemar, obdarzony wyjątkowym talentem językowym satyryk, tłumacz i poeta, zaprasza widzów do arystokratycznego świata XVIII-wiecznej Warszawy. Młoda wdowa Lucynda ma dwóch adoratorów- podupadającego finansowo Hrabiego Adama oraz bogatego Magnata Faworskiego. Mężczyźni starają się o rękę Lucyndy, prześcigają się w uwodzeniu jej i obdarzają licznymi podarunkami. Którego z panów poślubi Lucynda?

Błyskotliwe piosenki i pełna humoru fabuła, wyraziste postaci i nowoczesna oprawa muzyczna oraz wizualna pomogą widzom w podróży z XXI wieku w rzeczywistość arystokratycznych intryg.


23.09 czwartek, godz. 19.00

„Miłosna Osiecka” koncert w wykonaniu Katarzyny Żak, Duża Scena

Liryczny, romantyczny, nostalgiczny. Po prostu miłosny. Taki jest najnowszy koncert Katarzyny Żak zatytułowany „Miłosna Osiecka”.

Wybrałam utwory, które są mi najbliższe - wyznaje aktorka. I zaśpiewałam je w sposób osobisty, niemal intymny. Jakby to były moje historie.

Wydarzeniem na pewno są dwa nowe teksty Poetki, które aktorka dostała od Fundacji Okularnicy. Pierwszy to „Miłości potrzebna jest epika”, do którego nikt dotąd nie napisał muzyki. Zrobił to teraz muzyk i kompozytor Witold Cisło. Drugi to tekst piosenki „Sprzedam cię” dawno wydany w tomiku poetyckim Agnieszki Osieckiej, a teraz Hadrian Tabęcki ozdobił go pięknymi nutami. Przepiękne aranżacje wszystkich 14 utworów koncertu stworzył świetny akordeonista Bartłomiej Krauze.

W koncercie usłyszymy również m.in: „Małgośkę”, "Na całych jeziorach Ty", "Szpetni czterdziestoletni", "Okularnicy", "Weselne dzieci", "Siedzę w Mławie", "Wariatkę", "Balladę wagonową".

 Szklane historie Marty Wojciechowskiej

 W czwartek, 16 września, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy szkła artystycznego autorstwa Marty Wojciechowskiej „Szklane historie”. Wystawa czynna będzie do 17 października.

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 16 września o godzinie 18.30 do Pałacyku Strzeleckiego na wernisaż wystawy szkła artystycznego Marty Wojciechowskiej „Szklane historie”.

Marta Wojciechowska to artystka, która od lat z pasją działa w kruchej materii szkła, tworząc szklane instalacje. Jej instalacje pobudzają wyobraźnię, czego dowodem są nagrody i wyróżnienia, m.in. Nagroda Fundacji Bema20 i Nagroda Młodej Publiczności przyznane artystce przez jury wystawy „VI Salon BWA Tarnów 2020”. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, dyplom obroniła w 1997 roku, w pracowni prof. Małgorzaty Dajewskiej i prof. Alojzego Gryta. Zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Otrzymała Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020/2021). Od 1999 roku prowadzi Pracownię Autorską, specjalizującą się w projektowaniu i realizacji szkła unikatowego oraz szkła użytkowego.
Wystawa będzie czynna w Pałacyku Strzeleckim przez miesiąc, do 17 października.

 

 


Rewia Latino


 Na gorącą Rewię Latino zaprasza 18 września stowarzyszenie Jemy w Tarnowie. Z gorącymi rytmami u progu jesieni wystapią: Jose Torres wraz z zespołem Havana Dreams, Rewia taneczna As Belezas do Brasil, Zespół perkusyjny Sereia de Varsovia oraz DJ Ed Szynszyl. Rewia będzie finałem Festiwalu Kultur i Kuchni Świata.

 

W sobotę, 18 września o godzinie 19.00, w hali widowiskowej na ulicy Gumniskiej w Tarnowie odbędzie się finał Festiwalu Kultur i Kuchni Świata.

Na finał organizatorzy przygotowali pełną gorących rytmów Rewię Latino. Na scenie wystąpią: Jose Torres wraz z zespołem Havana Dreams, Rewia taneczna As Belezas do Brasil, Zespół perkusyjny Sereia de Varsovia oraz DJ Ed Szynszyl.

 

Jose Torres
Artysta pochodzący z Kuby, wirtuoz instrumentów perkusyjnych od wielu lat zamieszkały na stałe w Polsce. Założyciel pierwszej w Polsce orkiestry salsowej „Jose Torres y Salsa Tropical”. Występując od ponad 30 lat na polskiej scenie muzycznej współpracował z wieloma gwiazdami estrady.Koncertował i nagrywał również z czołówką muzyków jazzowych. Koncerty w wykonaniu Jose Torres to podróż do ciepłych krajów, do ulic Hawany, gdzie słońce oraz zapach kawy i cygar nie zostawia cienia wątpliwości, że jesteśmy w krainie radośniej muzyki, ciepła i beztroski.

 

Havana Dreams

to zespół pod dyrekcją znanego muzyka pochodzenia kubańskiego Jose Torres.

W repertuarze zespołu można usłyszeć kwintesencję kubańskiej muzyki tradycjonalnej, znane utwory w stylu Buena Vista Social Club oraz kompozycje własne. Artyści prezentują również współczesne gatunki kubańskie.

 

As Belezasdo Brasil

to międzynarodowa grupa taneczna składająca się z profesjonalnych tancerek z wieloletnim doświadczeniem w szkołach tańca i rewiach tanecznych Rewię współtworzą między innymi tancerze z Brazylii, Kenii, Nigerii, Kolumbii, Kuby i z Polski. Obecnie zespołem opiekuje się choreografka i solistka Teatru Muzycznego w Gdyni Marta Jaoko Zespół jest oficjalną rewią konkursu Miss Egzotica.

 

Ed Szynszyl (Paweł Kucharczuk)

to promotor kultury latynoamerykańskiej w Polsce, kolekcjoner muzyki, prezenter radiowy oraz prezes Fundacji Macunaima. Z wykształcenia psycholog społeczny o nietuzinkowej osobowości. Współtworzył projekty: grupę twórczą Primitivo, festiwal “Planeta Latina”, trzy edycje Warszawskiego Tygodnia Wielokulturowego, Trzy edycje Targów Latino oraz 17 lat Festiwalu Brazylijskiego w Warszawie.  Ma na koncie wiele prestiżowych imprez w Polsce i za granicą.  Wiele środowisk uważa, że jest Legendą Sceny Latino w Polsce, a jego muzyczna składanka “Praia Latina” stała się kultowa. Za całokształt 15 lat Festiwalu Bom Dia Brasil otrzymał Oficjalny Tytuł Honorowy „Przyjaciela Republiki Brazylii”, który wręczył mu Ambasador Brazylii w Polsce.

 S.M.Rock daje popis


 W piątek, 24 września, Amfiteatr Letni w Tarnowie zaprasza na koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzyków Rockowych – S.M.Rock. To pierwsza tego typu impreza od początku pandemii, a równocześnie zakończenie tegorocznego sezonu artystycznego w amfiteatrze.

 

Tarnowskie Centrum Kultury zaprasza 24 września o godzinie 19.00 do Amfiteatru Letniego na koncert uczniów i nauczycieli Szkoły Muzyków Rockowych – S.M.Rock. To pierwsza tego typu impreza od początku pandemii i ostatnia w tegorocznym sezonie artystycznym w amfiteatrze. W programie koncertu znajdą się wybrane covery m.in. Amy Winehouse, Roxette, Alicii Keys, Billie Eilish, Blondie i innych.
Muzyczny wieczór otworzą uczniowie, zaś później scenę opanują nauczyciele S.M.Rock dając publiczności próbkę swoich możliwości i warsztatu. Na finał przewidziany jest występ gościa specjalnego. Po koncercie będzie możliwość uzyskania informacji o działalności S.M.Rock, a także zapisania się na zajęcia. Bilety w cenie 10 zł są do nabycia on-line oraz w kasie amfiteatru godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

 Recital kameralny


 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na recital kameralny znakomitych flecistów: Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza, który odbędzie się w piątkowy wieczór, 24 września o godzinie 18.00. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Andrzej Jungiewicz.

 

W piątek, 24 września o godzinie 18.00, w Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej odbędzie sie koncert, podczas którego wystąpią fleciści Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz. Przy fortepianie towarzyszyć im będzie Andrzej Jungiewicz. Podczas koncertu usłyszeć będzie można  Melodię op. 16 nr 2 Ignacego Jana Paderewskiego, „Good Night” op. 63 na flet altowy i fortepian Henryka Mikołaja Góreckiego, „Oblivion” na 2 flety i fortepian Astora Piazzolli czy Mazurka op. 33 na 2 flety i fortepian Fryderyka Chopina. Gratką dla melomanów będą dwa światowe prawykonania. Zabrzmią Paralela na 2 flety i fortepian Macieja Jabłońskiego oraz utwór Wojciecha Ziemowita Zycha na 2 flety i fortepian. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 Muzyka filmowa w CSM


 W poniedziałek, 27 września, w Centrum Sztuki Mościce zabrzmi muzyka filmowa. Na mościckiej scenie wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds Big Band z Porąbki Uszewskiej.

 

Top Gun, Sherlock Holmes, Bodyguard, Mission Impossible, Król Lew, Władca Pierścieni, Golden Eye – utwory m.in. z tych filmów będzie można usłyszeć w Centrum Sztuki Mościce. W poniedziałek, 27 września o godzinie 19.00, na mościckiej scenie wystąpi Młodzieżowa Orkiestra Crushed Sounds Big Band. Orkiestra powstała w listopadzie w 2015 roku w Porąbce Uszewskiej. W jej skład wchodzi ponad 40 utalentowanych młodych muzyków w wieku 12-26 lat z terenu gminy Dębno, ale także z powiatu brzeskiego i tarnowskiego. Są to uczniowie i absolwenci szkół muzycznych I i II stopnia oraz studenci Akademii Muzycznej. Od 2017 roku orkiestra działa w ramach Stowarzyszenia Muzykalni. Założycielem i dyrygentem jest Dariusz Swoszowski.

W 2019 roku orkiestra zakwalifikowała do międzynarodowego programu Disney Performing Arts OnStage, w ramach którego zaprezentowała swoje umiejętności podczas Koncertu Muzyki Filmowej w Videopolis Theatre w Disneyland Paris. Oprócz muzyki filmowej i rozrywkowej, w repertuarze orkiestry znajdują się również utwory muzyki patriotycznej, klasycznej oraz sakralnej.

 Paderewskiemu hołd muzyką

 Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na cykl koncertów „Paderewskiemu hołd muzyką” – w 80. rocznicę śmierci kompozytora. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wstęp na koncerty jest wolny.

 

Na cykl koncertów poświęconych Mistrzowi Paderewskiemu, zorganizowanych z okazji 80. rocznicy śmierci kompozytora, zaprasza Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszenie przyjęli soliści operowi, m.in. Ewa Biegas (sopran), Iwona Socha (sopran), Ewelina Szybilska (sopran), Adam Sobierajski (tenor), Jacek Jaskuła (baryton) oraz pianiści – Grzegorz Biegas, Mirella Malorny, Artur Jaroń, a także tarnowski kwartet smyczkowy Con Affetto. Słowo o muzyce wygłoszą Regina Gowarzewska i Małgorzata Jeruzal.
W programie koncertów zabrzmią najpiękniejsze dzieła wokalne i fortepianowe Mistrza i innych wybitnych polskich kompozytorów, m.in. Stanisława Moniuszki, Ludomira Różyckiego czy Romualda Twardowskiego. Melomani usłyszą zatem  m.in. „Gdy ostatnia róża zwiędła” op. 7 nr 1, „Nad wodą wielką i czystą” op. 18 nr 5, „Le ciel est trés bas” op. 22, Menuet G-dur op. 14 nr 1, Krakowiak fantastyczny H-dur op. 14 nr 2, Aria Stanisława „Nakaż, niech ożywcze słonko…” z opery „Verbum nobile”, „Biegnie słuchać w lasy, w knieje, dziewczę gdyby kwiat” Aria/dumka Jadwigi z II aktu opery „Straszny Dwór” „Rajski ptak”, Walc Caton.

Koncerty odbędą się w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach (4 września, godz. 18.00), Gminnym Centrum Kultury w Żabnie (17 września, godz. 18.00), Gminnym Centrum Kultury w Gromniku (19 września, godz. 17.00), Zakliczyńskim Centrum Kultury (24 września, godz. 18.00), Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice (26 września, godz. 17.00, Ratusz), Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (20 października, godz. 18.00). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Charaktery Artura Gawle


 Tarnowski teatr zaprasza 5 czerwca na wernisaż wystawy „Charaktery“ autorstwa tarnowskiego fotoreportera Artura Gawle. Wernisaż odbędzie się w foyer tarnowskiego teatru, tuż przed premierą spektaklu „Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego.

 

Artur Gawle, tarnowski fotoreporter, autor trzech wystaw indywidualnych: "Dzień z życia rodziny zastępczej" 2014 r. "Raz, dwa, trzy... Szukam" 2016 r., "Kałuża" - ekspozycja stała na płycie tarnowskiego rynku. Miłośnik i współpracownik Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie. Na co dzień fotografuje dla grupy Polska Press, Ilustrowanego Kuriera Codziennego i Tarnowskiej.tv. Współpracownik Wydziału Komunikacji Społecznej UMT.  Na swoim koncie ma publikacje w takich tytułach jak: Vouge, Culture, Tygodnik Powszechny, Onet, Rzeczpospolita, Temi, Magazyn Winiarski i inne. Twórca kilkunastu sesji okładkowych dla lifestylowego miesięcznika Tarnow.in, działającego do 2018 r. Autor fotografii do przewodników(Tarnów, Leżajsk). Współtwórca filmu dokumentalnego "Guzdek, kat powiśla". Trochę muzykant, na pewno marzyciel i idealista. Absolutnie stroni od polityki.

Na wernisaż kolejnej wystawy autorstwa Artura Gawle zaprasza 5 czerwca tarnowski teatr. Wernisaż odbędzie się w foyer teatru o godzinie 18.30, tuż przed premierą spektaklu „Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego.

Nazwać wystawę portretu "Charaktery" to istny pleonazm, gdyż właśnie jego istotą jest wydobycie cech obiektu za pomocą wyzwolenia migawki. Przepraszam... W ferworze codziennych obowiązków, taką "roboczą" nazwę podałem i tak już zostało.

Prace, które odważyłem się Państwu zaprezentować, to moja podróż kilkuletniej współpracy z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na wystawę składają się portrety prasowe, zamówienia tworzone na potrzeby portfolio aktorskiego, a także te ze zbiorów prywatnych.

Najstarsze sięgają początków mojej pracy zawodowej, gdy raczkowałem w obsłudze aparatu fotograficznego, programów do obróbki, a także pokładach mojej wyobraźni. Inne są już całkiem świeże. Ich oszczędna forma prezentacji, czyli nadruku na piankę, z jednej strony zabija technologiczne aspekty fotografii, z drugiej pomaga skoncentrować się na tym, co w nich najistotniejsze...

Artur Gawle

Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie - odwołany


 Waldemara Malickiego przedstawiać nie trzeba, to marka sama w sobie. Na pełny temperamentu koncert Klasyka po bandzie i spotkanie z wyśmienitym humorem, zaprasza 10 września  Centrum Sztuki Mościce.


 

10 września o godzinie 17.30  w Centrum Sztuki Mościce wystąpi wreszcie Waldemar Malicki w koncercie Klasyka po Bandzie. Bilety zakupione na koncert zaplanowany we wcześniejszym terminie zachowują ważność. Można także wystąpić o zwrot pieniędzy za już zakupione bilety.

Oszałamiająca muzyka, pełna seksapilu czteroosobowa formacja oraz rozbrajające żarty – Centrum Sztuki Mościce zaprasza  na na pełne pozytywnej energii koncertowe show w takt melodii wygrywanych przez charyzmatycznego wirtuoza Waldemara Malickiego. Pianista wraz z czarującą wiolonczelistką i solistami zaprezentuje największe hity Pucciniego, Bramsa, Verdi’ego czy Bizeta, które zaskoczą swoim brzmieniem napisanych współcześnie przebojów. Muzyczny spektakl zachwyca ogromną ilością pianistyki i różnorodnością subtelnych klimatów, a energetyczne utwory oczarują niejednego melomana. Pełen temperamentu koncert to także spotkanie z wyśmienitym humorem. Kilkadziesiąt skeczy muzycznych przeplata się z dowcipem politycznym, obyczajowym i światopoglądowym. Anegdoty z najwyższej półki nie tylko bawią do łez, ale także trafnie komentują rzeczywistość. Waldemar Malicki - Klasyka po bandzie, będąc odpowiedzią na otaczający świat, zaskakuje aktualnością. To zabawa połączona z refleksją, która skłania do myślenia, a jednocześnie urzeka lekkością. Ta absolutnie nowa forma artystyczna, wypełniona mnóstwem oczyszczającego śmiechu, to gwarancja inteligentnej rozrywki i przyjemnej odskoczni od codzienności. Scenarzystą i reżyserem widowiska jest Jacek Kęcik. Na scenie wystąpią: Waldemar Malicki fortepian, Małgorzata Krzyżanowicz wiolonczela, Anita Rywalska sopran, Marcin Pomykała tenor. Koncert trwa 90 minut. Organizatorem koncertu jest agencja Eskander.

 

 

 

 

 

 

 

| | | |