Informator Kulturalny

Tarnoviana w BWA - wystawa


 W środę, 13 lipca, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Tarnoviana. Na wystawę, prezentowaną w galerii na dworcu, składają się prace z kolekcji tarnowskiej spółki adwokackiej oraz Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Wystawa czynna będzie do 30 września.

 

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza 13 lipca o godzinie 18.00 na wernisaż wystawy Tarnoviana, tym razem w oddziale w budynku dworca PKP. Dzieła dla potrzeb BWA użyczyła spółka adwokacja Filar, Sadowska-Filar, Szumlański oraz Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Na wystawie będzie można zobaczyć obrazy stworzone przez tarnowskich artystów, czyli Władysława Andrusiewicza, Jerzego Martynowa, Marka NiedojadłyWacława Onaka, Witolda Pazery, Józefa Szuszkiewicza, Stanisława WestwalewiczaMacieja Zielińskiego.

W połowie sierpnia pojawi się także kolekcja akwareli Wiktorii Dziameshki, malarki z Białorusi. – Pani Wiktoria przybyła do Tarnowa i się nim zachwyciła. Postanowiła więc przekazać na swój sposób jak widzi nasze miasto. To wszystko przelała na płótno akwarelami – mówi Bogusław Filar ze spółki adwokackiej.

Ekspozycja będzie czynna do 30 września.

 

 


Viktoria Dameshko – Tarnoviana bis


 W środę, 10 sierpnia, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na wernisaż wystawy Viktorii Demeshko. Prezentowane w galerii na dworcu PKP prace artystki stanowią druga odsłonę wystawy Tarnoviana. Wystawa czynna będzie do 30 września.

 

Na wersniaż wystawy Viktorii Demeshko, zaprasza w środę, 10 sierpnia o godzinie 18.00 Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie. Prace artystki prezentowane będą w galerii na dworcu PKP i stanowią drugą odsłonę wystawy Tarnoviana.

Viktoria Demeshko - urodzona na Białorusi. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku. Wykłada malarstwo na Akademii Malarstwa w Mińsku. Maluje akwarele, oleje a tematem jej prac jest pejzaż i martwa natura. Uprawia także wyjątkowy rodzaj malarstwa – maluje na deskach techniką „ikony”; tutaj dodatkowo pojawiają się wspaniałe portrety. Malarsko utrwaliła wiele polskich pamiątek istniejących na Białorusi: dwór Mickiewiczów w Zaosiu, dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie, dwór Niemcewiczów w Skokach, Zamki w Grodnie i Nieświeżu. Wystawiała na wystawach zbiorowych i indywidualnych na Białorusi, w Polsce, Niemczech i Turcji. W 2007 roku brała udział w plenerze w Małopolance w Krynicy, a później w wystawie poplenerowej, które zostały zorganizowane przez Kancelarie Adwokackie Anny Sadowskiej-Filar i Bogusława Filara.Wystawa Tarnoviana to prace z kolekcji kacelarii. Wystawa czynna będzie do 30 września. Wstęp wolny.
Projekt finansowany z budżetu Miasta Tarnowa i Województwa Małopolskiego.
Podwodny świat Lucji Radwan


 Lucja Radwan to kolejna artystka, która będzie gościem cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Wernisaż wystawy prac artystki prezentujących podwodny świat, odbędzie się 4 lipca. Wystawa czynna będzie do 29 sierpnia.

 

W poniedziałek, 4 lipca o godzinie 18.00, w Muzeum Okręgowym w Tarnowie przy Rynku 3 odbedzie się wernisaż kolejnej wystawy przygotowanej w ramach cyklu Tarnowscy Artyści w Galerii Muzealnej. Gościem wernisażu i autorką wystawy będzie Lucja Radwan, która skupiła się na prezentacji podwodnego świata.

Lucja Radwan jest córką małopolskiego malarza i rzeźbiarza Tadeusza Radwana i pochodzącej z Austrii Józefy Radwan, z domu Scheichl. Maluje od wczesnej młodości. Jej edukacja artystyczna przebiegała początkowo pod okiem ojca w Polsce. Następnie, już po wyjeździe do Austrii pobierała nauki u uznanych malarzy jak Krayema Maria Awad, György’a Kornisa, Gerda Matejka-Felden, Fritz Martinz, Peter Carerh, Lucia Riccelli, Josef Kaiser, Rudolf Fuchs.

Z zamiłowania jest akwarelistką. Prace Lucji Radwan są utkane z świateł i kolorów, koncentrują się na istotnych detalach wziętych z przyrody. Artystka pracuje także w akrylu, przy czym obrazy w tej technice tworzone są spontanicznie, w przeciwieństwie do prac z gatunku speleo, które są efektem starannej realizacji wyjściowej koncepcji – wizji artystycznej.  W ten sposób powstają pod jej pędzlem krajobrazy i pejzaże miejskie, ale również formy grotowych stalaktytów i stalagmitów (speleo), wprowadzające oglądających w tajemniczy podziemny świat wielorakich barw i kształtów.

Wystawę można będzie oglądać do 29 sierpnia.

 


 


Malarki z Powiśla - wystawa


 „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego” to tytuł wystawy, której wernisaż odbędzie się 10 czerwca w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie. Wystawa prezentuje wizerunki i prace nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Wystawa czynna będzie do sierpnia.

 

W piątek, 10 czerwca o godzinie 18.00, w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie odbędzie się wernisaż wystawy „Malarki z Powiśla Dąbrowskiego”.

Wystawa prezentuje wizerunki i prace 50. dawnych, nieżyjących już artystek ludowych, pochodzących z „malowanych wsi” w regionie tarnowskim. Ekspozycja odkrywa fragment bogatych zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie organizującego od prawie 50 już lat konkurs „Malowana Chata”. Pokazuje nie tylko piękne, unikatowe eksponaty – malowanki reprezentujące wzornictwo i styl każdej z malarek, ale także przedstawia na planszach dokumentację ich twórczości. Tworzą ją archiwalne fotografie z portretami artystek, widokami malowanych chat, wystrojem ich wnętrz oraz dekoracji artystycznych wyrobów: malowanek, wycinanek, ceramiki, tradycyjnych strojów. Ekspozycja zatrzymuje w kadrze pamięci dawny czas, upamiętnia malarki- postacie tworzące to ulotne zjawisko, promuje ich malarskie realizacje, ewoluujące i odmienne, choć motywem przewodnim zawsze pozostaje kwiat.

Dopełnieniem ekspozycji przygotowanej w salach Muzeum Etnograficznego w Tarnowie będzie prezentacja twórczości kolejnych 10 malarek starszej generacji, żyjących i tworzących w Zalipiu i okolicy. Odbędzie się ona w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu  w ramach  Konkursu Malowana Chata – edycja 59.

Kuratorem wystawy jest Urszula Gieroń, oprawa plastyczna Katarzyna Lasko. Wystawa czynna będzie do sierpnia.

 
Maestro Krystian Tkaczewski


 Koncert Krystiana Tkaczewskiego oraz laureatów II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. J.W. Krogulskiego w Tarnowie zainauguruje VI Międzynarodowy Festiwal Ambasador Tarnowa Maestro Krystian Tkaczewski. Festiwal, na który złoży się siedem koncertów fortepianowych, rozpocznie się 31 lipca, a zakończy 13 sierpnia.

 

W ostatni dzień lipca rozpocznie się VI Międzynarodowy Festiwal Ambasador Tarnowa Maestro Krystian Tkaczewski pod Honorowym Patronatem Prezydenta Tarnowa. Festiwal zainauguruje 31 lipca koncert Krystiana Tkaczewskiego oraz laureatów II Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. J.W. Krogulskiego w Tarnowie: Andriego Zakhodiakina z Ukrainy oraz Michała Oleszaka z Polski. Kolejny koncert odbędzie się 3 sierpnia. Zagrają uczestnicy festiwalu z Polski, Belgii, USA, Chin, Japonii, Rumunii, Szwecji i Włoch. Dwa dni później, 5 sierpnia, na scenie będzie można usłyszeć muzyków z Belgii, USA, Chin Japonii, Szwecji, Norwegii, a towarzyszyć im będzie Tarnowska Orkiestra Kameralna pod dyr. Masahi Katayamy. 6 sierpnia w sali muzycznej zagrają pianiści z Albanii, Belgii, Japonii, Rumunii, USA, Polski, Kanady, natomiast w kolejnym dniu wystąpią artyści z Polski, Albanii, USA, Chin, Japonii, Rumunii, Kanady oraz muzycy Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. 12 sierpnia zaplanowano koncert uczestników oraz gości z Polski, USA, Chin i Japonii. Finałowy występ odbędzie się 13 sierpnia. Na scenie Sali Koncertowej ZSM zagrają muzycy z Polski, USA, Chin i Japonii.

Wszystkie koncerty odbywać się będą o godzinie 18.00 przy ul, Lippoczy’ego 4. Wstęp wolny.

 Bluesowy sierpień


 W czwartek, 4 sierpnia, w tarnowskim amfiteatrze rozpocznie się siedemnasta edycja letnich spotkań z bluesem „Był Sobie Blues”. Na wydarzenie złożą się trzy koncerty, podczas których na scenie pojawią się; Mrozu, Ania Rusowicz i grupa Super Trio. Wszystkie koncerty są biletowane.

 

Tegoroczna, siedemnasta edycja letnich spotkań z bluesem „Był sobie blues” rozpocznie się w tarnowskim amfiteatrze w czwartek, 4 sierpnia. Jako pierwszy, wystąpi Mrozu - producent muzyczny, kompozytor, łączący blues, soul i rock’and’roll. Zdobywca wielu muzycznych nagród, który szturmem podbił listy przebojów. Jego hity, takie jak „Nic do stracenia” czy „Jak nie my to kto”, zna cała Polska.

Podczas kolejnego koncertu, w piątek 12 sierpnia, przed publicznością zaprezentuje się Ania Rusowicz, wokalistka, która nie tylko śpiewem, ale też brzmieniem swojej kapeli nawiązuje do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Córka Ady Rusowicz i Wojciecha Kordy, z początku upodobała sobie polski bigbeat. W swojej twórczości nawiązuje także do bluesa i bluesrocka.

Tegoroczną edycję „Był Sobie Blues” zakończy, zaplanowany na piątek 19 sierpnia, występ grupy Super Trio. Zespół tworzą bluesowi wyjadacze: Jerzy Styczyński (Dżem), Jacek Krzaklewski (Perfect), Wojciech HoffmannMariusz Bobkowski (obaj Turbo) oraz Witek Łukaszewski (Morrison Tres).

Wszystkie koncerty rozpoczynać będą się o godzinie 20.00. Bilety w cenie: 39 zł (Super Trio), 69 zł (Ania Rusowicz) oraz 119 zł (Mrozu) dostępne są online https://ekobilet.pl/tcktarnow oraz w Tarnowskim Centrum Kultury przy Rynku 5. Na godzinę przed koncertem nabyć je będzie można również w kasie amfiteatru. Organizatorzy przygotowali również karnety na wszystkie koncerty (w cenie 180 zł), które nabyć można wyłącznie w Tarnowskim Centrum Kultury.

 
Klasyka na miejscu


 Na wakacyjne spotkania z muzyka klasyczną zaprasza Amfiteatr Letni w Tarnowie. W cztery niedzielne popołudnia posłuchać będzie można wybranych dzieł najważniejszych polskich i zagranicznych kompozytorów, wykonywanych na harfie, flecie, akordeonie i saksofonie. Pierwszy koncert odbędzie się w niedzielę, 3 lipca, ostatni 21 sierpnia. Wstęp wolny.

 

„Klasyka na miejscu” to cykl wakacyjnych spotkań z muzyką klasyczną, odbywających się w tarnowskim Amfiteatrze Letnim. Wydarzenie jest częścią projektu „Tarnów – Nowe Spojrzenie”, realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny, a finansowanego ze środków Funduszy Norweskich. W cztery niedzielne popołudnia w amfiteatrze przy ulicy Kopernika posłuchać będzie można wybranych dzieł najważniejszych polskich i zagranicznych kompozytorów, wykonywanych na harfie, flecie, akordeonie i saksofonie.

Na inaugurację, w niedzielę, 3 lipca o godzinie 17.00, wystąpią absolwentki Akademii Muzycznej w Krakowie: Elżbieta Baklarz (harfa) oraz Wioletta Strączek (flet poprzeczny).

Elżbieta Baklarz uczestniczyła w wykonaniu wielu utworów symfonicznych, oratoryjnych i kameralnych. Obok indywidualnych recitali, była solistką orkiestr kameralnych, m. in.: Filharmonii Gorzowskiej, Concerto Lamelli, Sinfonietta i Forum Sinfonia czy Orkiestra G. Telemanna. Uczestniczyła w koncertach i nagraniach pod dyrekcją wybitnych dyrygentów polskiej i światowej sceny muzycznej. Rozwija również działalność artystyczną w kameralistyce.

Wioletta Strączek brała natomiast udział w kursach mistrzowskich. Współpracowała z Hochschulorchester Detmold, Kammerorchester Detmold, Orkiestrą Opery Śląskiej w Bytomiu, Orkiestrą Koncertową Warszawa – Rembertów oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej w Nowym Sączu. Jest członkiem zespołu Quartescape oraz muzykiem Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W programie koncertu znajdą się utwory: Fryderyka Chopina, Edvarda Griega, Claude’a Debussy’ego, Camille Saint-Saensa, Jacquesa Iberta, Josefa Molnara, Vittorio Montiego, a także Greensleves nieznanego twórcy.

Wstęp wolny.

 

Program kolejnych koncertów:

24 lipca – Harfa solo (Elżbieta Baklarz)

7 sierpnia – AccoCreationstage (duet akordeonowy – Paweł KusionŁukasz Cebula)

21 sierpnia – AccoSax (duet akordeon/saksofon – Paweł Kusion i Michał Król)

 

 


 


Klasyka w parku


 Ogród sensoryczny w Parku Strzeleckim w Tarnowie stanie się w sierpniowe niedziele sceną kameralnych koncertów muzyki klasycznej. Koncertować będą absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie. Jako pierwszy, 7 sierpnia, zaprezentuje się Amirova Trio.

 

Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza w sierpniowe niedziele na klasykę w parku, czyli kameralne koncerty muzyki klasycznej. W Ogrodzie sensorycznym występować będą absolwenci i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie.

Jako pierwszy, 7 sierpnia o godzinie 17.00, zaprezentuje się Amirova Trio. Wstęp wolny.

Zespół powstał w 2018 roku, kiedy na Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się: kijowska pianistka Julia Amirova, tarnowski kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista z Bielska-Białej Patryk Gajda. Trio znalazło się na liście zwycięzców czwartej edycji konkursu "Partnerstwo dla Muzyki 2.0" oraz zdobyło trzecią nagrodę w XXX Międzynarodowym Festiwalu Mikołajki Folkowe. Muzycy występowali w znanych polskich klubach jazzowych, a także podczas Krakow Summer Jazz Festiwal oraz Międzynarodowego festiwalu "Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie".

Wiosną 2021 ukazała się pierwsza płyta Amirova Trio - “Roots”, Znalazły się na niej tradycyjne pieśni z Ukrainy i Polski w opracowaniu na trio jazzowe. W repertuarze zespołu można znaleźć groove’owe utwory, ballady, a także szybkie kompozycje z tanecznym charakterem. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój. 

Bravo Maestro


 Ostatnie dni wakacji w Kąśnej Dolnej upłyną przy dźwiękach największych dzieł muzyki kameralnej. Tegoroczny, XVI Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, rozpocznie się 26 sierpnia.

 

Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej zaprasza na XVI Festiwal Muzyki Kameralnej Bravo Maestro, który rozpocznie się 26. i potrwa do 28 sierpnia.

Wydarzenie zainauguruje mistrzowski recital wokalny znakomitej mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej. Doskonale znana szerokiej publiczności artystka wystąpi z towarzyszeniem pianisty Tarasa Hlushki. W programie m.in. utwory: Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza.

Drugiego dnia estradą Sali Koncertowej Stodoły zawładnie Opera Śląska w Bytomiu, która wykona wersję koncertową najsłynniejszego i najbardziej rozpoznawalnego utworu Carla Orffa, czyli „Carmina Burana” w opracowaniu na głosy solowe, chór, dwa fortepiany i zespół instrumentów perkusyjnych. Wystąpią soliści: Ewelina Szybilska (sopran), Adam Sobierajski (tenor) i Jacek Jaskuła (baryton), pianiści: Mirella Malorny i Grzegorz Biegas oraz Chór Opery Śląskiej w Bytomiu. Artystów poprowadzi dyrygent Maciej Tomasiewicz.

Finał festiwalu to uwielbiany przez melomanów Maraton Muzyczny, podczas którego prym w tym roku wiedzie muzyka filmowa. Dzieła najsłynniejszych kompozytorów, takich jak Ennio Morricone, Carlos Gardel, Astor Piazzolla czy Michał Lorenc w nietuzinkowych aranżacjach wykonają soliści i kameraliści: Katarzyna Duda (skrzypce), Joanna Monachowicz (obój), Janusz Wawrowski (skrzypce), Michal Zaborski (altówka), Karol Marianowski (wiolonczela), Robert Morawski (fortepian) i Klaudiusz Baran (akordeon / bandoneon). Podczas Maratonu wystąpi również Yehuda Prokopowicz – laureat Konkursu o Nagrodę im. Anny Knapik w ramach festiwalu Tydzień Talentów 2022. Słowo o muzyce podczas wszystkich festiwalowych wieczorów wygłosi Regina Gowarzewska.

Bilety w cenie 40 zł do nabycia od 26 lipca w kalendarzu koncertowym na www.centrumpaderewskiego.pl – zakładka Koncerty. Zakupione bilety nie podlegają zwrotowi.

 

 Mayday dla Solskiego


 Pod koniec sierpnia tarnowski teatr zaprasza na specjalny pokaz spektaklu „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Wpływy ze sprzedanych biletów wspomogą produkcję nowej premiery Solskiego na festiwal komedii Talia. Teatr wspierać można także wpłatami na konto.

 

Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie zaprasza na specjalny pokaz spektaklu „Mayday” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Spektakl zaplanowano na 28 sierpnia i połączony będzie ze spotkaniem z aktorami biorącymi w nim udział. Wpływy ze spektaklu będą częścią wkładu do produkcji nowej premiery na festiwal komedii Talia. - Choć do czasów świetności wiele brakuje, to w końcu był trochę lepszy sezon teatralny, można było więcej grać, bo zniesiono wszystkie ograniczenia – mówi dyrektor tarnowskiego teatru, Rafał Balawejder. - Chcemy zaprosić wszystkich widzów i przyjaciół Solskiego na spektakularne zakończenie sezonu. Spektakl „Mayday" wygrał przecież nagrodę publiczności podczas ubiegłorocznego festiwalu. Teraz czas, by wspomógł kolejną produkcję: „Zimowy pogrzeb" w reżyserii Filipa Kowalczyka. Warto wyciągnąć te sto złotych za bilet. Gwarantujemy dobrą zabawę, no i oczywiście dodatkowe uczucie wsparcia teatru.

"Mayday" to komedia uznawana przez widzów za jedną z najlepszych na świecie. Spektakl o zabawnych perypetiach londyńskiego taksówkarza bigamisty, któremu przez lata udaje się bezkolizyjnie lawirować między dwiema kochającymi go żonami.
W spektaklu występują:  Matylda Baczyńska, Monika Wenta, Aleksander Fiałek, Piotr Hudziak, Filip Kowalczyk, Jerzy Pal, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski

Mayday dla Solskiego - 28 sierpnia, w niedzielę, o godz. 18.00. Cena biletu - 100 zł od osoby. Bilety dostępne są w kasie teatru oraz on-line: https://teatr.tarnow.pl/bilety/

Kontakt z Biurem Promocji i Organizacji Widowni: 784 976 025, 14 688 32 88

Można także wesprzeć teatr Solskiego w formie wpłaty bezpośrednio na konto teatru:  mBank 52 1140 2075 0000 4776 5500 1004 z dopiskiem – darowizna na cele statutowe.

 

 

 

 

 

| | | |