Grzegorz Tomasz Ziegler (1822 - 1827)
Był jedynym biskupem tarnowskim nie mówiącym po polsku. Rozpoczynał swoją posługę jako biskup diecezji tynieckiej, powołanej do życia, gdy po Kongresie Wiedeńskim okazało się, że Kraków znajdzie się poza granicami cesarstwa austriackiego. Rezydując w Bochni czynił starania u władz świeckich w Wiedniu i kościelnych w Rzymie, by ponownie utworzyć stolicę biskupią w Tarnowie. Starania te zakończyły się powodzeniem w roku 1826. Jednak w miesiąc po ingresie do tarnowskiej katedry opuścił diecezję, by objąć godność biskupa Linzu.
czytaj dalej...
Ferdynand Maria Chotek (1831)
Wiedeńczyk z urodzenia biskupem tarnowskim był zaledwie pół roku, a jego posługa ograniczyła się do napisania jednego listu do duchowieństwa i wiernych. Doktor filozofii i teologii wcześniej był m.in. biskupem sufraganem ołomunieckim. Po śmierci kardynała Rudolfa Habsburga kapituła w Ołomuńcu wybrała do tamtejszym metropolitą. Papież powołał biskupa Chotka na to arcybiskupstwo, przedłużając trwający przez kilka lat, od przeniesienia biskupa Zieglera w roku1827, wakat na stolicy biskupiej w Tarnowie.
czytaj dalej...
Franciszek de Paula Pisztek (1832 - 1836)
Po kilkuletnim wakacie na stolicy biskupiej w Tarnowie, kolejnym biskupem mianowany został Czech - Franciszek de Paula Pisztek - poprzednio biskup sufragan w Pradze. Mimo, że słabo mówił po polsku udało mu się w ciągu kilku lat uporządkować sprawy zdezorganizowanej diecezji. Zorganizował Kurię Biskupią, uzyskał zgodę władz na utworzenie w Tarnowie seminarium duchownego. W 1836 roku odszedł z Tarnowa by objąć funkcję arcybiskupa lwowskiego. We Lwowie spędził resztę życia, tam też został pochowany.
czytaj dalej...
Franciszek Abgaro Zachariasiewicz (1836 - 1840)
Po Niemcu, Austriaku i Czechu tarnowskim biskupem został ksiądz pochodzący z rodziny ormiańskiej. Podobnie jak poprzednicy nie pracował w Tarnowie długo, przeniesiony po kilku latach na inną stolicę biskupią - w jego przypadku do Przemyśla. Zdołał jednak dokończyć budowę seminarium duchownego i otworzyć studia filozoficzno - teologiczne w Tarnowie. Do tarnowskich kościołów wprowadził "Gorzkie żale" i stacje drogi krzyżowej.
czytaj dalej...
Józef Grzegorz Wojtarowicz (1840 - 1850)
Biskup Józef Grzegorz Wojtarowicz w przeciwieństwie do swoich poprzedników z Tarnowem związany był praktycznie od urodzenia, tu ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Choć święcenia kapłańskie przyjął w Wiedniu, a przez wiele lat pracował w diecezji przemyskiej, powrócił do Tarnowa jako biskup. Był jedynym biskupem tarnowskim zmuszonym do ustąpienia przez władze austriackie. Biskup - wygnaniec zmarł w Krakowie 25 lat po rezygnacji z biskupstwa tarnowskiego. Spoczął na Cmentarzu Rakowickim. Jego pogrzeb stał się patriotyczną manifestacją. W stulecie śmierci szczątki biskupa Wojtarowicza sprowadzono z Krakowa do Tarnowa i złożono w podziemiach katedry.
czytaj dalej...
Józef Alojzy Pukalski (1852 - 1885)
Józef Alojzy Pukalski urodził się w Cieszynie, zanim został biskupem pracował w Skoczowie, Wilamowicach i Żywcu. Zastąpił zmuszonego do rezygnacji Józefa Wojtarowicza, wziął udział w pogrzebie poprzednika w Krakowie w roku 1875. Uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego I, opowiadał się m.in. przeciwko ogłoszeniu dogmatu o nieomylności papieża. Był fundatorem stypendiów dla uczącej się młodzieży, w testamencie poczynił darowizny na rzecz bursy w Tarnowie i Wadowicach. Biskupem tarnowskim był przez 33 lata, zmarł w Tarnowie w wieku 87 lat, pochowany został na tarnowskim Starym Cmentarzu.
czytaj dalej...
Ignacy Łobos (1886 - 1900)
Po śmierci biskupa Józefa Pukalskiego papież Leon XIII mianował Ignacego Łobosa, biskupa sufragana diecezji przemyskiej administratorem apostolskim diecezji tarnowskiej. Cesarz Franciszek Józef I w grudniu 1885 roku mianował do biskupem tarnowskim, a Leon XIII prekonizował w styczniu następnego roku. Zasługi biskupa Łobosa dla diecezji tarnowskiej i samego Tarnowa to m.in. gruntowny remont katedry, wsparcie dla zdolnej, ale biednej młodzieży, sprowadzenie do Tuchowa Redemptorystów, czy powołanie do życia Muzeum Diecezjalnego.
czytaj dalej...
Roman Brandstaetter (1906 - 1987)
Pisarz, poeta, dramaturg, publicysta, tłumacz.
Urodził się 3 stycznia 1906 roku w Tarnowie w żydowskiej rodzinie inteligenckiej. Jego dziadek, Mordechaj Dawid Brandstaetter, prowadził w Tarnowie tłocznię oleju, był również pisarzem, autorem opowiadań i nowel w języku hebrajskim.
czytaj dalej...
Norbert Lippóczy (1902 - 1996)
Honorowy Obywatel Miasta Tarnowa, przedsiębiorca, kolekcjoner, darczyńca, współzałożyciel Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, więzień sowieckich łagrów.
Urodził się 11 marca 1902 roku w miejscowości Tállya w okolicy Tokaju na Węgrzech. Do Tarnowa trafił w 1929, jako przedstawiciel handlowy rodzinnej firmy, by sprzedawać w Polsce tokajskie wina.
czytaj dalej...
Antoni Barwiński (1923 - 2005)
Piłkarz, reprezentant Polski. Urodził się 9 czerwca 1923 w Jaśle. Był jednym z najbardziej znanych piłkarzy w dziejach sportu tarnowskiego, grał na pozycji prawego obrońcy.
Jako piłkarz Tarnovii występował w reprezentacji Polski. Po turnieju eliminacyjnym o miejsce I lidze został powołany przez trenera Wacława Kuchara i kapitana Henryka Reymana na spotkanie z Rumunią 19 lipca 1947.
czytaj dalej...
Jan Bielatowicz (1913 - 1965)
Pisarz, publicysta, poeta, wydawca, krytyk literacki, żołnierz 2 korpusu. Urodził się 16 listopada 1913 w Nisku. Rodzina Bielatowiczów przeniosła się w 1922 roku do Tarnowa. Ojciec Jana, Marian Bielatowicz, był lekarzem, pełnił m.in. przez wiele lat w Tarnowie funkcję lekarza miejskiego. Sam Jan Bielatowicz w Tarnowie ukończył szkołę podstawową im. Mikołaja Kopernika i gimnazjum im. Kazimierza Brodzińskiego.
czytaj dalej...
Józef Bem ( 1794 - 1850)
Polski generał, artylerzysta, dowódca artylerii Wojska Polskiego w Powstaniu Listopadowym, naczelny wódz powstania węgierskiego 1848 - 1849, żołnierz armii tureckiej. Urodził się 14 marca 1794 roku w Tarnowie w rodzinie mieszczańskiej, był synem adwokata Andrzeja Bema. W 1809 r. w wieku 15 lat wstąpił do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez ks. Józefa Poniatowskiego. W stopniu porucznika wziął udział w kampanii francusko - rosyjskiej 1812 - 1813. Za zasługi w obronie Gdańska przed Rosjanami w 1813 roku odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej.
czytaj dalej...
Adam Ciołkosz ( 1901 - 1978)
Harcerz, żołnierz, publicysta, polityk, poseł na Sejm, jeden z przywódców Polskiej Partii Socjalistycznej w kraju i na emigracji. Urodził się 5 stycznia 1901 w Krakowie. W 1903 rodzina Ciołkoszów przeniosła się do Tarnowa. Tu Adam ukończył gimnazjum. Jeszcze w latach gimnazjalnych wstąpił do I Drużyny Skautowej im. Zawiszy Czarnego, w latach 1917-1918 sprawował obowiązki komendanta "Dzielnicy Tarnowskiej" przyczyniając się do dynamicznego rozwoju miejscowego ruchu skautowego.
czytaj dalej...
Jan Szczepanik (1872 - 1926)
Wszechstronny wynalazca i konstruktor, nazywany "polskim Edisonem" i "galicyjskim geniuszem" - autor kilkuset patentów i ponad 50 wynalazków.
Urodził się 13 czerwca 1872 w Rudnikach k. Mościsk. Wychowywał się u rodziny w Krośnie, tam ukończył szkołę ludową, następnie uczył się w gimnazjum w Jaśle i seminarium nauczycielskim w Krakowie.
czytaj dalej...
Jan Amor Tarnowski (1488 - 1561)
Jeden z najwybitniejszych polskich wodzów, hetman wielki koronny od roku 1527, wojewoda krakowski i ruski, kasztelan krakowski oraz wojnicki.
Urodził się w 1488 roku w Tarnowie w zamku na Górze Świętego Marcina, był synem Jana Amora młodszego, kasztelana krakowskiego i Barbary z Rożnowa, wnuczki Zawiszy Czarnego.
czytaj dalej...